پروتز باسن به چه صورت است؟

مدتی است که عمل های زیبایی همچون پروتز سینه ، لیپوماتیک و پروتز باسن میان خانم ها باب شده و طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. زمانی که پروتز قرار داده شود ، باسن برجسته و خوش فرم تر شده و فرد از اندام خود رضایت بیشتری پیدا می کند.

پروتز باسن

پروتـز های باسن متشکل از لایه ای سیلیکونی بوده که انعطاف پذیر هستند و ظاهری همچون باسن طبیعی دارند. البته برای این کار انواع مختلفی پروتز وجود دارد که بسته به توقع بیمار و صلاحدید جراح مورد استفاده قرار می گیرند.

نکته قابل توجه در انجام جراحی پروتز باسن این است که برای این کار به هیچ عنوان نباید از چربی های لایه های عمقی باسن زده شود چرا که در این شرایط خطر آمبولی وجود دارد. در واقع باید تنها از چربی های زیر پوست زده شود.

کاندیدای مناسب برای عمل پروتز باسن

 • افراد بنا به دلایل مختلف اقدام به جراحی پروتز می کنند ، گاه ممکن است باسن رشد کافی را نداشته باشد یا فرد بخواهد که باسن برجسته تر و گرد تری داشته باشد. این افراد بهترین کاندید برای انجام جراحی پروتز هستند.
 • از دیگر اهداف این جراحی می توان به موارد زیر اشاره نمود :
 • برطرف کردن مشکل باسن و افزایش اعتماد به نفس فرد متقاضی
 • بزرگ و برجسته تر شدن حجم باسن
 • بهبود ظاهر باسن و متوازن شدن آن ها

مراقبت های قبل از پروتز باسن

 1. کلیه داروهای تجویز شده توسط بهترین دکتر جراح پلاستیک در تهران را تهیه کنید.
 2. روان ساز مدفوع می تواند ، به درمان یبوست مرتبط با مصرف داروهای مسکن ، کمک کند.
 3. تیلنول ( استامینوفن) در صورت شدید نبودن درد ، می تواند بعنوان جایگزینی برای داروهای مسکن باشد. داروهای غیر استروئید ضد التهابی ، مصرف نکنید.
 4. 3 تا 4 هفته قبل از جراحی ، برای تکمیل ارزیابی پزشکی و تست های آزمایشگاهی ، به پزشک خود مراجعه کنید.
 5. هماهنگی های لازم را جهت مرخصی گرفتن از محل کار خود ، و ترک فعالیت های سنگین در طول دوره ریکاوری پس از جراحی ، انجام دهید.
 6. استعمال سیگار ، تنباکو و نیکوتین ، باعث کند شدن بهبود زخم و طولانی تر شدن روند بهبود ، و نیز بر جای ماندن بیشتر جای زخم می شود. مصرف این محصولات را 4 هفته قبل از جراحی ترک کنید.
 7. از مصرف غذاها ، نوشیدنی ها و مکمل های گیاهی ، که باعث افزایش خطر خونریزی و کبودی می شوند ، خودداری کنید. مصرف آسپرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ، موترین، رقیق کننده های خون ، ویتامین E، روغن ماهی و الکل را کنار بگذارید.
 8. شب قبل از جراحی بعد از نیمه شب ، چیزی نخورید و نیاشامید. در صورتی که مصرف دارویی اجتناب ناپذیر باشد ، با
 9. در جریان گذاشتن پزشک ، آن را با اندکی آب مصرف کنید.
 10. قسمتی از منزل را با قرار دادن بالش ، پتو ، کتاب ، تلوزیون و هر چیزی که می تواند ، به سپری کردن یک دوره ریکاوری راحت به شما کمک کند ، تجهیز کنید.

محل قرار گیری پروتز درون باسن

پروتـز های باسن در محلی قرار می گیرند که به اعصاب و استخوان باسن آسیب و فشاری وارد نشود. در واقع پروتـز های باسن را می توان در سه قسمت زیر جاگذاری نمود :

 1. زیر فاشیا
 2. مابین عضلات باسن
 3. زیر عضلات باسن

معمولا برای این جراحی برش ها در قسمت فرورفته باسن که چندان قابل رویت نیست و دید ندارد ایجاد می شود. این عمل حدود 2 ساعت به طول می انجامد و طی آن بیمار به طور کامل بیهوش خواهد شد.

مراقبت های بعد از عمل پروتز باسن

بلافاصله پس از به اتمام رسیدن جراحی ، بافت باسن شروع به ترمیم می کند و پس از گذشت حدود 6 ماه بهبود می یابند. بهتر است پس از جراحی بیمار از گارمنت یا پوشش فشرده کننده باسن استفاده نماید. این کار به کاهش و برطرف شدن تورم کمک می کند.

جراح تان به شما توصیه می کند ، تا دستورالعمل های او را بعد از پروتز ، به منظور دستیابی به بهترین نتیجه، دنبال کنید.

 • 3 ماه بعد از جراحی ، رژیم غذایی پر چربی و پر کالری توصیه می شود.
 • به مدت یک ماه بعد از جراحی ، از نشستن کامل بر روی باسن خودداری کرده و تا 6 هفته بعد از درمان ، نشستن بر روی باسن را در حداقل سطح انجام دهید.
 • یک ماه بعد از جراحی ، در زمان نشستن بر روی باسن ، به منظور برداشتن فشار از روی باسن ، در پشت ران ها بالش قرار دهید.
 • از انجام فعالیت های سنگین ، به مدت سه ماه بعد از جراحی خودداری کنید. در طول این مدت ، تنها قدم زدن مجاز می باشد. از انجام ورزش های سنگین باسن ، به مدت 3 ماه بعد از جراحی خودداری کنید.
 • دوش گرفتن تا زمان داشتن درن ممنوع می باشد ، و بعد از خارج کردن درن تا ۴۸ ساعت ، نباید به حمام بروید. چون منجر به عفونت پروتز می شود.
 • چسب های موجود بر روی زخم ها ، در اولین جلسه ملاقات بعد از جراحی ، توسط جراح شما برداشته خواهند شد.
 • بی حسی پوست اطراف باسن ، بعد از جراحی طبیعی می باشد. حس طبیعی دوباره باز خواهد گشت ، ولی ممکن است برای برگشت کامل حس ، بعد از جراحی به 6 ماه زمان نیاز باشد.
 • بعد از استفاده از سرویس بهداشتی ، از دستمال کودک برای تمیز کردن خودتان استفاده کنید. باید خشک کردن را از عقب به جلو انجام دهید. خشک کردن از جلو به عقب باعث افزایش احتمال عفونت می شود.
 • در روز اول ، به مدت 24 ساعت در تختخواب خود استراحت کنید.
 • در هفته اول ، رانندگی نکنید و فعالیت فیزیکی انجام ندهید.
 • در هفته دوم ، به آرامی فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید. باید به آرامی قدم بزنید. در پایان هفته دوم بجز ورزش کردن می توانید ، سایر فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.
 • به مدت 6 هفته نباید فعالیت ورزشی ای انجام دهید که ، بخش پایینی بدن را درگیر می کند. گلف و تنیس بازی نکنید و از شنا کردن ، اسب سواری یا موتور سواری خودداری کنید.
 • در صورت افزایش قرمزی ، حساسیت یا تخلیه ترشحات در یک هفته اول بعد از جراحی ، با پزشک خود تماس بگیرید.

پروتز باسن

حس لامسه پس از جراحی پروتز

 • این امکان وجود دارد که به مدت 3 ماه اطراف نواحی برش خورده حس لامسه فرد کاهش یابد.
 • پس از جراحی باسن سفت و متورم خواهد شد که ممکن است این حالت تا چند ماه وجود داشته باشد.
 • برای کنترل درد خود می توانید از دارو های مسکنی که پزشک برای شما تجویز نموده استفاده نمایید.
 • در موارد بسیار نادر ممکن است مایعی اضافی در اطراف باسن جمع شود که باید از بدن خارج شوند.

هزینه کارگذاری پروتـز در باسن

هزینه این جراحی به عوامل مختلفی همچون دستمزد جراح ، نوع پروتز و هزینه های جانبی کلینیک و دارو ها بستگی دارد. بنابراین فرد متقاضی برای کسب اطلاع از هزینه این جراحی باید به مطب دکتر مراجعه نماید و تحت معاینه قرار بگیرد.