در این مقاله در رابطه با مراقبت های بعد از پروتز سینه صحبت خواهیم کرد.بسیاری از زیباجویان عزیز بعد از عمل پروتز سینه سوالاتی برایشان پیش می آید که بعد از عمل چه کار هایی را باید انجام بدهند و چه کار هایی را نباید انجام بدهند و یا اینکه بعد از گذشت چه مدت بعد از جراحی چه کار هایی را باید و نباید انجام دهند.

رانندگی بعد از پروتز سینه

به دلیل داشتن حس خواب آلودگی بعد از جراحی ، نمی توانید رانندگی کنید. شخص دیگری باید رانندگی کرده و شما را به منزل بازگرداند و در طول شب از شما مراقبت نماید.

پانسمان روی زخم

پانسمان ارتجاعی قرار داده شده بر روی ناحیه درمان، بعد از پنج روز از جراحی توسط پزشک برداشته می شود.

مراقبت های بعد از پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه

استفاده از سینه بند مخصوص

به منظور مراقبت از سینه های بیمار، پس از جراحی زیبایی سینه به مدت دو هفته سینه بندی را بر تن می کند.  پوشش دیگری مورد نیاز نمی باشد. اگرچه با پوشیدن این سینه بند در 24 تا 48 ساعت اول معذب خواهید بود، ولی این حس، ظرف چند روز تسکین پیدا می کند. پس از یک یا دو روز می توانید  به محل کار خود بازگردید. به مدت 3 هفته از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

خونریزی

در موارد بسیار نادر، بعد از جراحی، خونریزی در ناحیه درمان اتفاق می افتد. برای پیشگیری از آن، از مصرف محصولات آسپرین، ایبوپروفن، مگا ویتامین و مکمل های گیاهی به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی خودداری کنید. همچنین از ورزش کردن و حرکت دادن بیش از حد بازوها نیز اجتناب کنید.

اسکار

رایج ترین موقعیت ها برای ایجاد برش ها، در مرز هاله یا در تاخوردگی زیر سینه ها می باشد. بخیه ها به گونه ای انجام می شوند که آثار و علائم بخیه قابل مشاهده نباشد. در اطراف برش ها به مدت دو هفته ، کبودی سیاه رنگ یا آبی وجود خواهد داشت. همچنین در طول برش ها، برای مدتی پوسته ایجاد خواهد شد. در ماه اول بعد از جراحی، تمام برش ها، قرمز، برجسته و ناصاف می شوند و سپس ظرف 6 تا 12 ماه آینده، نرم، بی رنگ و صاف می گردند.

بی حسی نوک سینه

بی حسی موقتی یا دائمی نوک سینه در موارد نادر در یکی از سینه ها یا در هر دوی آنها، یا در نواحی دیگری از سینه در پی انجام جراحی پروتز سینه اتفاق می افتد. گاهی اوقات نوک سینه ها بسیار حساس می شود و حس سوزن سوزن شدن برای چند هفته تا چند ماه بعد از جراحی در آن ایجاد می شود.

پارگی ایمپلنت

احتمال شکستن ایمپلنت حتی بعد از تصادفات جدی اتومبیل یا آسیب های دیگر، بسیار ضعیف است.

مراقبت های بعد از پروتز سینه

  • بعد از جراحی پروتز سینه ، اطراف قفسه سینه در ناحیه انجام جراحی، پانسمان می شود. تا زمانی که پزشک این پانسمان را از روی ناحیه درمان بردارد، به آن دست نزنید.
  • بعد از برداشتن پانسمان می توانید دوش بگیرید. بر روی برش ها، نوار استری استریپ قرار دارد. چند روز تا یک هفته بعد از جراحی، این نوارها به صورت خودبخود می افتند. بعد از جراحی می توانید سوتین بر تن کنید یا در صورت عدم تمایل به پوشیدن سوتین، می توانید از پوشیدن آن اجتناب کنید.
  • بخش عمده ای از درد، ظرف 24 تا 48 ساعت اول بعد از جراحی از بین می رود.
  • برخی بیماران متوجه ایجاد یک خط محکم در زیر پوست یا تاخوردگی زیر سینه خود برای چند هفته می شوند. این امر، جدی یا غیر عادی نبوده و ناپدید خواهد شد.
  • بیمار تا مدتی بعد از جراحی نباید به طرفین بخوابد و باید در حالت نیمه نشسته قرار گیرد.
  • ممکن است در روزهای اول بعد عمل بیمار احساس تنگی نفس مختصر داشته باشه که بعد از دو الی سه روز برطرف می شود.
  • بیماران باید تا 6 هفته بعد از جراحی سینه از گن استفاده نمایند.
  • بیماران تا ۶ هفته بعد از پروتز سینه نباید ورزش سنگین کنند.
  • تا ۲ ماه بعد از جراحی پروتز سینه نباید در اطراف پروتز از هیچ گونه لیزر مو یا سولار استفاده شود.