امروزه بسیاری از افراد با اضافه وزن مواجه هستند که حتی با رژیم غذایی و ورزش هم قادر به از بین بردن و کاهش آن نمی باشند. روش های دیگری وجود دارد که در دسته عمل های جراحی و پیکرتراشی بوده و با انجام آن افراد می توانند به تناسب اندام و وزن ایده آل خود برسند. پیکرتراشی روش های مختلفی دارد که شامل لیپوماتیک ، لیپوساکشن ، لیپوست ، اولترازد ، لیپولیز و غیره می شوند. دکتر حیدری ، بهترین جراح پلاستیک تهران انواع این خدمات را ارائه می کنند.

پیکرتراشی

انباشته شدن چربی در بدن می تواند بر اثر عوامل مختلفی همچون عدم تحرک کافی و ورزش نکردن ، مصرف غذا های چرب ، پرخوری و غیره باشد و این موضوع در اعتماد به نفس افراد تاثیرگذار است. با انجام روش های پیکرتراشی در کوتاه ترین زمان شاهد از بین رفتن چربی های اضافی بدن خود خواهید بود.

تشخیص اینکه فرد برای رسیدن به تناسب اندام تحت کدام عمل جراحی قرار گیرد ، به عهده جراح پلاستیک بوده و ایشان پس از بررسی فاکتور های مختلف همچون میزان چربی بدن بهترین روش را برمی گزیند.

پیکر تراشی چیست ؟

دستیابی به بدنی ایده آل ، کاری دشوار است. هر چند ورزش هدفمند و رژیم مناسب ، می تواند برای سلامت فیزیکی ، نتایج شگفت انگیزی را به وجود آورد ، ولی این عادات همیشه برای شکل دادن برخی نواحی بدن ، آن گونه که دلخواه شماست، کافی و کارساز نمی باشد.

اگر به اینستاگرام سری بزنید ، از دیدن تغییرات بی نظیر در نواحی دشوار از قبیل شکم ، ران ها ، چانه ، بازوها و غیره که با تکنیک های پیشرفته امروزی ، قابل اجرا می باشد ، شگفت زده می شوید. همه این تغییرات ، با به کار گیری تکنیک های جراحی پیکرتراشی و کانتورینگ بدن ، قابل دستیابی می باشد.

افراد بر حسب ترجیحات خود ، روندهای جراحی را برای کانتورینگ بدن و پیکر تراشی ، انتخاب می کنند. پیکرتراشی با روش جراحی ، نتایج سریع تری را به دست می دهد ؛ ولی سطوح درد و زمان لازم برای ریکاوری در آن بالاتر است.

در فرایند پیکرتراشی یا کانتورینگ بدن ، سلول های چربی و پوست اضافی ، طی فرایندهای جراحی و بدون جراحی از بدن زدوده می شوند.

اقدامات قبل از پیکرتراشی

 1. پیش از عمل، انجام یک سری آزمایشات الزامیست. بنابراین بیماران باید نسبت به انجام آن اقدام کرده و نتیجه را در اختیار پزشک خود قرار دهند.
 2. افرادی که به بیماری خاصی مبتلا بوده و در حال درمان هستند یا دارای سابقه بیماری می باشند ، باید پزشک معالج خود را در جریان بگذارند.
 3. همچنین بیمارانی که به دارو های به خصوصی حساسیت دارند باید به پزشک خود اطلاع دهند.
 4. حداقل از 2 یا 3 هفته پیش از جراحی استعمال دخانیات و مصرف مشروبات حاوی الکل اکیدا ممنوع می باشد. این مواد در روند جراحی خلل ایجاد می کنند.
 5. همچنین مصرف دارو های رقیق کننده خون همچون آسپرین ، وارفارین ، ژلوفن ، پروفن و غیره از مدتی پیش از جراحی ممنوع است. چرا که این قبیل دارو ها با رقیق کردن خون سبب خونریزی می شوند.

پیکرتراشی با جراحی

کانتورینگ بدن و پیکرتراشی به روش جراحی ، گزینه ای است که برای دستیابی به اهداف زیبایی مربوط به داشتن اندامی زیبا ، توسط پزشکان و جراحان پلاستیک توصیه می شود. این روندها شامل موارد زیر می باشند :

 • لیفت بازو : برای درمان افتادگی در بخش فوقانی بازو
 • لیفت سینه : برای درمان سینه های افتاده و صاف
 • لیفت صورت : برای درمان افتادگی در بخش میانی صورت ، فک و گردن
 • لیفت بخش تحتانی بدن : برای درمان افتادگی شکم ، باسن و بخش های داخلی و خارجی ران ها
 • لیفت شکم : برای درمان پوست اضافه آویزان بر روی شکم

تمامی روندهای جراحی کانتورینگ بدن ، به منظور ایجاد حس آرامش در بیمار ، تحت بیهوشی عمومی و تزریق درون وریدی انجام می شود. جراح بهترین گزینه را برای بیمار توصیه می کند.

در تمامی این روندها ، برش هایی برای برداشتن پوست و چربی اضافی ، ایجاد می شود. طول و الگوی برش ها ، به مقدار و موقعیت پوستی که باید برداشته شود و نیز به ترجیحات فردی بیمار و تصمیم اتخاذ شده از سوی پزشک ، وابسته است. در تکنیک های پیشرفته ، این برش ها اغلب در نواحی استراتژیکی ایجاد می شوند ، که بتوان آن ها را با پوشش لباس ، پنهان نمود.

لیفت بدن

یک لیفت کامل بخش تحتانی بدن ، شامل درمان افتادگی های باسن ، شکم ، کمر ، کفل ها و قسمت بیرونی ران ها می باشد ، که همگی آن ها در طول یک روند ، قابل اجرا هستند. الگوهای برش متفاوت بوده و شامل یک برش محیطی ، در اطراف بدن برای برداشتن پوست و چربی اضافی شکم می باشد.

جراحی ژنیکوماستی

الگوی برش برای لیفت سینه های آویزان مردان ، بر اساس مقدار پوستی که باید برداشته شود ، تعیین می گردد. یک برش یا ترکیبی از برش ها را می توان برای کاهش اندازه سینه ها ، صاف کردن و ارتقا دادن کانتور قفسه سینه ، مورد استفاده قرار داد.

لیفت سینه

در این تکنیک ، از برش های مدور اطراف هاله در راستای خطی از هاله به سمت خط شکن سینه ، استفاده می شود. پروتز سینه نیز برای ارتقا دادن شکل و اندازه سینه ها ، توصیه می شود.

لیفت بازو

پوست افتاده بخش فوقانی بازو ، با ایجاد برشی در ناحیه زیر بغل و ادامه آن به سمت داخل یا پشت بخش فوقانی بازو ، درمان می شود. در صورت وجود پوست اضافی در نواحی دیگر بازو ، بر حسب صلاحدید پزشک ، برش های دیگری در آن ناحیه از بدن بیمار ، جهت شکل دهی به آن ایجاد می شود.

لیفت ران ها

شکل دهی مجدد به بخش داخلی ران ها ، با ایجاد برش هایی که به سمت زانو پیش می رود ، انجام می شود. گاهی شکل دهی بخش بیرونی ران ها نیز مورد نیاز می باشد ، که بر این اساس ، برش های بیشتری در نواحی مورد نیاز ایجاد خواهد شد.

ریکاوری بعد از پیکرتراشی

 1. در طول ریکاوری کانتورینگ بدن ، بعد از جراحی ، نواحی درمان با بانداژ پانسمان می شوند. یک لوله کوچک برای تخلیه ترشحات تجمع یافته در زیر پوست ، قرار داده می شود.
 2. دستورالعمل هایی در خصوص نحوه مراقبت از ناحیه یا نواحی جراحی ، به بیمار داده می شود.
 3. برای کمک به بهبود ، داروهایی برای بیمار تجویز می شود.
 4. بیمار موظف است در جلسات فالوآپ ، طبق زمان بندی انجام شده شرکت کند.
 5. به منظور جلوگیری از بروز خطر DVT ( لختگی خون در پاها) ، باید هرچه سریعتر بلند شوید و قدم زدن را آغاز کنید.
 6. یکی از توصیه های رایج در این جراحی ، نوشیدن مقدار زیاد مایعات می باشد.

عوارض پیکرتراشی

هر یک از روش های پیکرتراشي عملکرد های متفاوتی دارند و به طبع از معایب و مزایای خاص خود برخوردار هستند. اما به طور کلی باید گفت که اگر عمل های پیکرتراشی توسط جراح ماهر و با تجربه صورت گیرد ، هیچ عوارضی برای بیمار ایجاد نخواهد شد. البته رعایت بهداشت ، استفاده از تجهیزات و به طور کلی رعایت مراقبت های بعد از عمل نیز در این امر موثرند.

اما انجام عمل پیکرتراشی می تواند عوارضی همچون خونریزی و آمبولی چربی خصوصا در ورید های عمقی پا را در پی داشته باشد. البته برای جلوگیری از بروز این عارضه نیز از پمپ های ضد dvt یا scd در عمل استفاده می شود و پیش از جراحی به بیمار جوراب های واریس پوشانده خواهد شد. همچنین بیمار موظف است از 6 ساعت پس از جراحی شروع به راه رفتن نماید.

پیکرتراشی

هزینه پیکرتراشی

با توجه به روش انتخابی ، دستمزد جراح و میزان اضافه وزن هر فرد ، قیمت پیکرتراشی مشخص خواهد شد. بنابراین برای کسب اطلاع دقیق با مطب جناب دکتر عطاالله حیدری ، فوق تخصص جراحي پلاستيك زيبايي و عضو انجمن جراحان پلاستيك ، تماس حاصل فرمایید.