پروتز گونه یا کاشت گونه ، از جمله عمل های زیبایی صورت است که در حال حاضر در میان بانوان ، بسیار محبوب شده است ؛ چرا که با برجسته و خوش فرم شدن گونه ها ، خسته و مسن به نظر رسیدن صورت ، محو شده و بدین ترتیب شاهد افزایش زیبایی ، شادابی و جوانی چهره خواهیم بود. این جراحی زیبایی صورت ، برای افرادی که دارای گونه های ضعیف و لاغر هستند ، بسیار مناسب است. در این مقاله دکتر حیدری بهترین جراح پلاستیک تهران به صورت مفصل به این موضوع پرداخته است پس با ما همراه باشید.

پروتز گونه

انواع پروتز گونه

در ابتدا لازم به ذکر است که پروتزهای گونه انواع متفاوتی دارند که در ذیل ، به آن ها اشاره کرده ایم :

 1. پروتز روی گونه (مالار) : این نوع ایمپلنت گونه زمانی استفاده می شود که هدف از جراحی ، برجسته کردن گونه ها باشد ؛ این پروتز ، به طور مستقیم بر روی قسمت برجسته استخوان گونه قرار می گیرد.
 2. پروتز زیر گونه ای (ساب مالار) : با استفاده از پروتز زیر گونه ای ، علاوه بر پرتر به نظر رسیدن گونه ها ، می توان به رفع افتادگی آن نیز پرداخت.
 3. پروتز ترکیبی : استفاده از این نوع پروتز ، در افرادی که صورت آن ها بیش از اندازه لاغر می باشد ، کاربرد دارد ؛ چرا که موجب برجسته شدن گونه و بافت زیرین آن می شود.

جراحی پروتز گونه چگونه انجام می شود ؟

عمل پروتز گونه در تهران ، تحت بیهوشی عمومی و همچنین بی حسی و خواب عمیق طبق تکنیک های متفاوت ، انجام می شود که متداول ترین آن ها ، ایجاد برش درون دهان می باشد. بدین ترتیب ، افراد دیگر نگران باقی ماندن جای اسکار ناشی از آن بر صورت نیز نخواهند بود. بسیاری از متقاضیان جراحی زیبایی ، در این باره سوال دارند که آیا ایجاد برش درون دهان ، موجب بروز عفونت می شود ؟ طبق مطالعات انجام شده ، احتمال بروز عفونت در این روش از جراحی کاشت گونه بیش از سایر روش ها نمی باشد ؛ بنابراین ، در این باره نگران نباشید.

این جراحی چقدر طول می کشد؟

جراحی پروتز گونه به طور نرمال بر حسب پیچیدگی جراحی ، حدود یک ساعت طول می کشد. در صورت انجام جراحی ترکیبی ، مدت زمان اجرای فرایند ، طولانی تر خواهد شد.

آیا بعد از جراحی کاشت پروتز گونه از گن های مخصوص استفاده می شود؟

در بیشتر فرایندهای جراحی گونه ، گن های پشتیبان صورت در انتهای جراحی برای کمک به کنترل تورم و کاهش حرکات بعد از جراحی ، مورد استفاده قرار می گیرند. به مدت یک هفته ، استفاده از این گن در طول شب و روز یعنی به صورت 24 ساعته الزامی می باشد.

مزایای پروتز گونه

حجم و کانتور گونه ها ، به میزان قابل ملاحظه ای تناسبات صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. در نتیجه ، مزایای پروتز گونه ، عمدتاً جنبه زیبا شناختی داشته و شامل موارد زیر می باشد:

 • بهبود کانتور صورت
 • خلق چهره ای جوان
 • ایجاد نیمرخی متعادل تر
 • خلق نتایج ماندگار از درمان

مزایای به دست آمده از پروتز گونه تنها جنبه فیزیکی ندارد وقتی بیمار در بخشی از چهره خود ، شاهد بهبود زیبایی می شود ، این بهبود زیبایی ، اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهد و فرد در تعاملات اجتماعی و موقعیت های حرفه ای خود ، با قدرت بیشتری ظاهر شده و موفقیت های بیشتری را در مسیر زندگی تجربه می کند.

از نتیجه درمان چه انتظاری دارید؟

دکتر حیدری بهترین جراح پروتز گونه در تهران ، با هر بیمار خود به شکلی اختصاصی وارد گفتگو می شود تا انتظارات او از درمان ، ریکاوری و نتیجه جراحی را از نزدیک لمس کند. در طول جلسه مشاوره اولیه ، پزشک درباره سوالات و دغدغه های شما بحث کرده و در خصوص تصمیم تان برای درمان ، اطلاع رسانی کامل را انجام می دهد. در برخی موارد ، او به شما توصیه می کند تا در کنار جراحی پروتز گونه ، لیفت صورت یا رینوپلاستی را بمنظور دستیابی به نتایجی جامع تر ، ترکیب کنید.

ایمپلنت ها در عمل کاشت گونه چگونه جایگذاری می شوند؟

ایمپلنت های گونه مواد نیمه جامدی هستند که برای خلق گونه هایی پرتر و برجسته تر ، به چارچوب صورت اضافه می شوند. این ایمپلنت ها اغلب از طریق یک برش مخفی از داخل زیر سطح لب بالا یا از داخل پلک پایین ، جایگذاری می شوند. مزیت این فرایند این است که هیچ اثر قابل رویتی از برش ها باقی نمی ماند. بعد از سپری شدن دوره بهبود ، نتایج ، کاملاً طبیعی به نظر می رسد. این جراحی اغلب تحت بیهوشی ملایم انجام می شود که در طول آن ، بیمار در حالت خواب کامل قرار دارد.

دوره ریکاوری جراحی پروتز گونه به چه صورت است ؟

پس از جایگذاری ایمپلنت ها در ناحیه گونه ، می بایست تا حد امکان حرکت عضلات صورت در نزدیکی محل جراحی ، محدود شود. بیمار باید زمانی برای داشتن استراحت مطلق برای خود خالی بگذارد. جراح احتمال می دهد که شما در زمان ریکاوری دچار درد شوید ؛ بدین ترتیب دارو مسکن تجویز می نماید و درخواست می کند طبق دستور مصرف شوند.

در دوره ریکاوری بایستی به خوبی حواستان به محل زخم ها باشد و برای جلوگیری از وقوع عفونت همواره باید این ناحیه از آلودگی پاک باشد. هر گونه احساس فشردگی ، خشکی ، ورم و درد و ناراحتی باید بعد از 10 روز پایان یافته باشد و محل جراحی نهایتا طی 6 الی 9 ماه به بهبودی کامل می رسد.

آیا نتیجه پروتز گونه ، دائمی است؟

نتیجه پروتز گونه دائمی است ولی از طرفی ، فرایند بالا رفتن سن ، امری اجتناب ناپذیر و غیر قابل توقف است. بنابراین ، تغییرات طبیعی در چهره در طول زمان ، اتفاق خواهد افتاد. برای مثال بافت اطراف گونه ها ، تحت تاثیر نیروی جاذبه و فرایند پیری قرار خواهند گرفت. برای حفظ نتیجه زیبای به دست آمده از کاشت پروتز در گونه ، دنبال کردن یک سبک زندگی سالم ، تغذیه خوب ، ورزش ، مراقبت از پوست در برابر عوامل آسیب رسان مختلف می تواند به طولانی تر شدن ماندگاری نتیجه زیبای درمان ، کمک کند.

آیا من داوطلب خوبی برای پروتز گونه هستم؟

اگر دوست دارید صورت شما از نظر زیباشناختی ، جذاب تر شده و به استاندارد طلایی نزدیک تر شود و اگر می خواهید ویژگی های جوانی خود از قبیل گونه های برجسته تان را دوباره بازیابی کنید ، جراحی پروتز گونه ، گزینه خوبی برای شما خواهد بود. ایمپلنت گونه می تواند بد شکلی های ناشی از آسیب دیدگی یا ناهنجاری های مادرزادی در یک سوم میانی صورت شما را بهبود بخشد. اگر حجم گونه های شما در اثر بالا رفتن سن از دست رفته است یا از همان بدو تولد ، گونه های صاف داشته اید ، این جراحی ، گزینه ایده آل شما خواهد بود.

عوارض پروتز گونه

 • درد : در طول دوره بهبود ، بیمار درد مختصری را تجربه خواهد کرد که با مصرف داروهای مسکن ، قابل کنترل می باشد. از مصرف داروهایی از قبیل آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید.
 • کبودی : کبودی معمولاً بعد از یک دوره 2 هفته ای فروکش می کند.
 • عفونت : آنتی بیوتیک های مناسب در صورت لزوم ، تجویز می شود. در برخی موارد نادر ، عفونت جدی ، نیاز به برداشته شدن ایمپلنت را به امری الزامی تبدیل می کند.
 • هماتوم : هماتوم یا تجمع خون نیز از عوارض جانبی نادر بوده و در صورت بروز ، باید تخلیه شود.
 • بی حسی : برخی بیماران ، بعد از جراحی ، برای دوره ای موقتی ، در داخل دهان ، بی حسی را تجربه می کنند. بازگشت به حالت نرمال و بازیابی اعصاب حدوداً 6 هفته طول می کشد.

تزریق ژل گونه یا جراحی پروتز ؟

با توجه به روش های متعدد برای زیباتر کردن چهره و جوانسازی آن ، ممکن است برخی از متقاضیان نتوانند در زمینه انتخاب پروسه مناسب ، تصمیم گیری مطلوبی داشته باشند و میان انجام جراحی پروتز گونه یا تزریق فیلر دچار سردرگمی شده و نمی دانند کدام یک بهتر از دیگری است.

هر چند این دو روند هدفی یکسان داشته اما در مواردی همچون نحوه انجام پروسه و میزان ماندگاری نتیجه ، تفاوت هایی را نیز در بردارند. در خصوص فرایند تزریق ژل به گونه باید گفت که این روند حداقل تهاجم را داشته ، طی چند دقیقه به انجام می رسد ، پس از آن دوره ریکاوری وجود نداشته و البته ماندگاری بین 6 ماه تا دو سال را دارا می باشد.

در طرف دیگر کاشت گونه یک عمل جراحی است که در مدت یک الی دو ساعت انجام می شود. همچنین افراد پس از آن باید یک دوره نقاهت را پشت سر بگذارند. لازم به ذکر است که نتیجه بدست آمده از آن دائمی می باشد.

در مجموع برای اینکه تصمیم گیری درستی در این باره داشته باشید با بهترین جراح پلاستیک تهران مشاوره کنید تا ایشان با در نظر گرفتن میزان اصلاحات مورد نیاز ، سطح سلامتی ، سن و تایپ پوستی شما و البته خواسته هایتان یکی از دو فرایند مذکور را انتخاب می کند. می توان این نتیجه را گرفت که به طور قطع نمی شود گفت یکی از آن ها نسبت به دیگری بهتر است.

هزینه جراحی پروتز گونه در تهران چقدر است ؟

اطلاع دقیق از هزینه جراحی پروتز گونه در تهران ، مستلزم مراجعه به پزشک و قرار گیری تحت معاینه می باشد ؛ بنابراین ، به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این باره به پزشک ، مراجعه نمایید.