تمامی افرادی که لیفت صورت انجام داده اند، ملزم به رعایت نکات و مراقبت های بعد از لیفت صورت می باشند؛ لذا در مقاله حاضر به شرح اهمّ این مراقبت ها پرداخته ایم. پیش از شرح مراقبت های پس از لیفت صورت ، لازم می دانیم توضیحی مختصر ، پیرامون این عمل جراحی ارائه نماییم.

مراقبت های بعد از لیفت صورت

به طور کلی افزایش سن و همچنین برخی عوامل محیطی؛ نظیر آلودگی هوا، عادات نادرست غذایی، قرارگیری در معرض اشعه فرابنفش و غیره، از جمله عللی هستند که بر آناتومی پوست؛ بویژه پوست صورت تاثیر گذاشته و سبب پیدایش علائم پیری در آن می گردند. خوشبختانه در حال حاضر با پیشرفت قابل توجه علم پزشکی، بشر بر این مشکل فائق آمده و توانسته پیشروی فرآیند پیری را تا حد چشمگیری تقلیل داده و افراد را در داشتن صورتی شاداب و جوان یاری نماید.

امروزه به منظور تحقق این هدف؛ روش های غیرتهاجمی و تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرند که روش های غیرتهاجمی، دارای ماندگاری کوتاه مدت بوده و نیازمند تکرار سالیانه می باشند؛ از این رو افرادی که با چروک های عمیق پوستی مواجه هستند و میزان افتادگی عضلات صورت در آن ها شدید است، گزینه مناسبی برای استفاده از روش های غیرتهاجمی نخواهند بود.

روش های تهاجمی؛ نظیر جراحی که همزمان با لیفت پوست به لیفت بافت های عمقی نیز می پردازد؛ در بازگرداندن جوانی به صورت به عنوان روشی با ماندگاری طولانی مدت شناخته می شود. کسب نتایج بهینه از عمل جراحی ، در وهله اول در گرو مهارت بهترین جراح پلاستیک تهران می باشد و پس از آن مستلزم مراقبت های بعد از لیفت صورت است که در ادامه مقاله بدان پرداخته شده است.

مراقبت های بعد از لیفت صورت

دستورات و مراقبت های بعد از لیفت صورت

 • در برخی موارد؛ جراح به منظور استخراج خونابه و ترشح مایعات تجمع یافته از زیر پوست ، اقدام به گذاشتن درن که لوله ای پلاستیکی و ظریف می باشد، در کنار موضع جراحی می نماید.
 • در این صورت؛ بیمار باید حداکثر تا دو روز از درن به خوبی مراقبت نموده و از خروج آن جلوگیری نماید و پس از این بازه زمانی، جهت خارج کردن آن به پزشک معالج خود رجوع کند.
 • تا 72 ساعت پس از لیفت، شاهد بروز تورم در صورت ؛ بخصوص در نواحی اطراف چشم خواهیم بود که این اتفاق، مسئله ای کاملا طبیعی است و افراد نباید از آن دچار نگرانی شوند.
 • لازم به ذکر است جهت کاهش تورم ، می توان طی این 3 روز از کمپرس یخ استفاده نمود.
 • همچنین توصیه می شود به منظور کاهش تورم و پیشگیری از تشدید آن ؛ در هنگام خواب سر خود را به کمک دو بالش ، بالاتر از حد بدن قرار دهید.
 • تغذیه بعد از جراحی باید با مصرف غذاهای نرم و رقیق آغاز شود و از روز بعد از عمل ، امکان مصرف انواع مواد غذایی ؛ مجاز خواهد بود.
 • توجه داشته باشید نوشیدن آب آناناس و کرفس و نیز کاهش مصرف نمک ، می تواند از میزان ورم و کبودی به میزان قابل توجهی بکاهد و به تسریع روند بهبودی کمک کند.
 • پزشک معالج ، داروهایی را برای بیمار تجویز خواهند نمود که باید به طور کامل و در ساعات تعیین شده به مصرف برسند.
 • بیمار بعد از جراحی ، ممکن است با مختصری درد در محل جراحی روبرو شود که در این صورت باید از مصرف خودسرانه دارو خودداری نموده و با مشورت بهترین جراح پلاستیک تهران و در صورت صلاحدید ایشان ، داروهای مسکن خفیف مصرف کند.
 • استحمام از 24 ساعت بعد از عمل ؛ بلامانع بوده و با شستشوی مرتب محل جراحی ، می توان از بروز عفونت جلوگیری کرده و روند بهبودی را تسریع بخشید.
 • طی دوران نقاهت که بایستی مراقبت های بعد از لیفت صورا را رعایت کنید ، باید از رفتن به استخر ، جکوزی و سونا اجتناب نمود.
 • استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل تا یکماه بعد از جراحی، ممنوع می باشد.
 • تا یکماه بعد از عمل ، باید از مصرف مواد آرایشی پرهیز گردد.
 • تا 2 ماه بعد از جراحی، باید از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین خودداری شود.
 • رعایت نکات و موارد فوق ؛ می تواند به حصول نتایج مطلوب از انجام جراحی ، منتج شده و به ماندگاری بیشتر نتیجه جراحی نیز کمک شایانی نماید.​

مهم ترین نکات مراقبتی :

تمیز و مرطوب نگهداشتن پوست :

در 24 ساعت اول بعد از جراحی ، همچنان که صورت تان بانداژ شده است ، ممکن است کمی خونریزی را تجربه کنید که اگر عادی است. مراقبت نوع واکنش های صورتتان پس از جراحی لیفت باشید . با گذشت یک روز ، پانسمان ها باز می شود و به احتمال زیاد در اطراف محل بخیه ها درد را احساس خواهید کرد. همچنین در این مدت این ناحیه به لمس نیز حساس است. لازم است برای جلوگیری از تجمع میکروب و باکتری و وقوع عفونت ، سه مرتبه در روز محل بخیه ها را با آب و صابون بشویید.

هنگام شستن ، عملکرد آرامی داشته باشید و از شوینده آنتی باکتریال استفاده نمایید. پس از شستن با آب و صابون ، برای خشک کردن آن قسمت ، باید از حوله تمیز استفاده کنید. با استفاده از حوله ، با ضرباتی آرام و بدون مالش ، قطرات آب باقی مانده بر روی پوست را خشک نمایید. پس از آن ، ترکیبی از هیدروژن پر اکسید و آب را با استفاده از گوش پاک کن بر روی زخم ها اعمال کنید.

در صورتی که پزشک ، پماد آنتی بیوتیک نیز تجویز کرده باشد ، طبق دستور از آن استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از تشکیل اسکار ، محل بخیه ها باید دائما مرطوب باشد. در رعایت این نکته از مراقبت های بعد از لیفت صورت کوشا باشید.

آرایش کردن بعد از جراحی لیفت صورت:

برای برخی از بانوان ، آرایش کردن یک روتین و عادت روزانه است. اما پس از عمل جراحی لیفت پوست صورت ، لازم است از انجام این امر برای مدتی متوقف شود. بعد از جراحی به مدت 2 الی 3 روز صورت کبود و متورم است ؛ به همین خاطر بعضی از خانم ها می خواهند که با استفاده از لوازم آرایشی این موارد را تا جای ممکن بپوشانند.

از آنجایی که از سوی بهترین جراح لیفت صورت تهرام توصیه می شود حداقل تا یک هفته از منزل خارج نشده و در معرض نور آفتاب قرار نگیرید ، پس به آرایش کردن هم نیازی پیدا نمی کنید. تا زمانی که زخم های روی پوست هنوز کاملاً بهبود پیدا نکرده اند ، بهتر است از اعمال کردن لوازم آرایشی بر روی پوست خود امتناع کنید.

قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب به طور مستقیم :

یکی دیگر از مراقبت های بعد از لیفت صورت این است که نباید پس از عمل به طور مستقیم در معرض نور آفتاب باشید. در شرایط معمول تابش نور آفتاب به پوست (البته به اندازه کافی) نه تنها مضر نبوده بلکه به تامین ویتامین د پوست هم کمک می کند. اما بعد از جراحی لیفتینگ که حساسیت پوست بالاتر رفته است ، تابش نور خورشید باعث آسیب دیدن آن می شود. پس بهتر است تا چند هفته اول که زخم ها به یک بهبودی نسبی دست پیدا می کنند ، از منزل خارج نشوید و به مدت 6 هم صورتتان را به طور مستقیم در برابر آفتاب قرار ندهید. پیش از آن که در فضای باز قرار بگیرید حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.