در مقاله پیش رو پس از توضیح مختصری در رابطه با تزریق چربی به بیان مهم ترین نکات و مراقبت های بعد از تزریق چربی پرداخته ایم ، با ما همراه باشید. اگر می خواهید بدانید چرا نکات مراقبتی از اهمیت زیادی برخوردارند همچنین با مهمترین ان ها اشنا شوید ، این مطلب را از دست ندهید.

 

این تکنیک ، در سطحی گسترده بعنوان ابزاری بهینه برای پرکردن بافت نرم در تمامی نواحی بدن از قبیل صورت، سینه ها، دست ها و باسن در کل جهان، پذیرفته شده است. این روش، شامل جاسازی استراتژیک منابع چربی خود بدن، برای اضافه کردن حجم در نواحی فاقد حجم و جوانسازی همزمان پوست می باشد. در این روند، چربی از نواحی از بدن از طریق لیپوساکشن ، گرفته شده و در نواحی دیگر بدن برای اهداف بزرگ کردن، بهبود و جوانسازی تزریق می شود.

دوران بهبودی بعد از تزریق چربی

در دوران نقاهت ممکن است اثرات جانبی نمود پیدا کنند که در ادامه آن ها را ذکر کرده ایم. این موارد موقتی بوده و با انجام مراقبت های بعد از تزریق چربی می توانیم به بهودی هر چه سریع تر آن ها کمک کنیم.

ترشح : از نواحی جراحی، مایعی به پانسمان، ترشح خواهد شد. این مایع، صورتی یا قرمز رنگ است. این ترشح نرمال بوده و معمولاً 24 ساعت طول می کشد.

کبودی : کبودی و تورم در اطراف ناحیه برش، بعد از لیپوساکشن، طبیعی می باشد. کبودی معمولاً 1 تا 2 هفته طول می کشد. اگر لیپوساکشن از ناحیه شکم انجام شده باشد، کبودی، تورم و بی رنگ شدن ناحیه تناسلی را تجربه خواهید کرد؛ چون خون و دیگر مایعات، به بافت های نرم این ناحیه، نزول می کنند. این کبودی طبیعی می باشد. خارش نواحی درمان، چند روز بعد از جراحی، بعنوان بخشی از روند بهبودی طبیعی، اتفاق خواهد افتاد.

تورم : تورم طی 48 تا 72 ساعت بعد از لیپوساکشن، به حداکثر میزان خود می رسد. در طول هفته اول بعد از جراحی لیپوساکشن، متوجه تنگ شدن لباس هایتان می شوید و به دلیل بازیابی مایع، وزن شما بالا می رود. مشاهده این موارد طبیعی می باشد. در حدود 25 درصد از ایجاد کانتورینگ مورد انتظار، ظرف 30 روز اتفاق افتاده و 25 درصد دیگر، در 2 ماه و بخش عمده نهایی، در 4 تا 6 ماه رخ می دهد.

تعویض لباس و دوش گرفتن : به مدت 2 هفته بعد از جراحی از وان حمام، جکوزی یا استخر استفاده نکنید. طبق دستور پزشک، نواحی برش را درمان کرده و پانسمان را عوض کنید. وقتی ترشح متوقف شد، یک دوش کوتاه بگیرید. حتماً تمامی نواحی برش را با چسب زخم های ضد آب به مدت 2 تا 4 روز، تا زمانی که تمام برش ها بسته شوند، بپوشانید.

نکات و مراقبت های بعد از تزریق چربی

اقدامات بعد از تزریق چربی ، بخش اجتناب ناپذیری از این روند می باشند؛ که اجرای دقیق آن، نقش بسزایی در دست یابی به نتیجه مطلوب دارد.

دستورالعمل های صادر شده از سوی بهترین جراح پلاستیک تهران که در زیر آمده است، باید با دقت دنبال شود:

 • حتماً کلیه وسایل ضروری برای مراقبت های بعد از تزریق چربی را از قبل تهیه کرده و در منزل بگذارید.
 • داروهای خود را طبق دستور پزشک، مصرف کنید.
 • از مصرف الکل و سیگار کشیدن، تا مدتی بعد از تزریق ، خودداری کنید. الکل، رگ های خونی را گشاد می کند و باعث خونریزی ناخواسته می شود و سیگار، فرایند بهبود را کند می کند.
 • مقدار زیادی آب بنوشید.
 • برای 48 ساعت اول بعد از جراحی، حداقل فعالیت را داشته باشید. به بدن اجازه بدهید تا روند بهبود را طی کند. به مدت 10 روز، هرگونه فعالیت و ورزش سنگین را محدود کنید.
 • گن بپوشید. پوشیدن گن های تنگ، با فشردن پوست بعد از جراحی لیپوساکشن، در به دست آوردن تنظیمات لازم و کاهش تورم، کمک می کنند. در طول دوره نقاهت، پوشیدن گن مخصوص جهت پشتیبانی از بافت پوست و کمک به شکل گیری و کانتورینگ مناسب آن، از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید این گن ها را شب و روز،  به مدت 4 تا 6 هفته بعد از جراحی، بجز در زمان دوش گرفتن و عوض کردن لباس، بپوشید.
 • بعد از بهبود، بر روی اسکارهای ناشی از برش، کرم ضدآفتاب (SPF30) استفاده کنید.
 • تقریباً 1 هفته بعد از جراحی، ماساژ نواحی جراحی را برای تسریع فروکش کردن تورم، برآمدگی و سفتی نواحی درمان، آغاز کنید.
 • درمان حفره زایی اولتراسوند و ماساژ لنفاتیک در مطب، 2 هفته بعد از جراحی برای کمک به ریکاوری، سرعت گرفتن بهبود، کاهش بازیابی مایع، کاهش کبودی، تورم و سفتی زیر پوست، مورد نیاز می باشد.

بهبود : فاکتور اصلی در مدت زمان دوره بهبودی پاسخ به این سوال است که آیا شما دستورالعمل های پزشک را به خوبی دنبال کرده اید یا خیر. چنین دستورالعمل هایی برای تسریع فرایند بهبودی و پیشگیری از بروز عواملی که در ریکاوری اختلال ایجاد می کنند، طراحی شده است. این دستورالعمل ها بر اساس تجربه، طراحی شده و بهترین فرصت را برای بهبود بدون تاخیر، در اختیار شما قرار می دهند.

سایر نکات مراقبت های بعد از تزریق چربی

 1. پانسمان باید 24 ساعت بعد از جراحی، تعویض شود. برش ها، باز گذاشته می شوند؛ بنابراین، مایع بی حسی ترشح می شود. در هفته اول بعد از جراحی، مشاهده ترشح مایع صورتی یا قرمز از برش ها، طبیعی است. گاهی تورم، کبودی، قرمزی، گزگز کردن، سفت شدن، احساس سوزش یا درد را در نواحی درمان تجربه می کنید. همه این موارد طبیعی می باشند؛ چون پوست، بافت ها و اعصاب حسی در حال بهبود یافتن هستند. داروهای مسکن می تواند به شما در غلبه بر درد، سفت شدن پوست، حساسیت بیش از حد و بی حسی، کمک کنند. بتدریج و با گذر زمان این عوارض از بین می روند.
 2. تورم می تواند باعث شود که پوست نواحی درمان شده، درخشان بنظر برسند. با پیشرفت فرایند درمان، خارش ملایم تا شدید را احساس می کنید. یک آنتی هیستامین می تواند به تسکین خارش کمک کند.

اگر حتی در صورت رعایت مراقبت های بعد از تزریق چربی یکی از موارد زیر را تجربه کردید، با بهترین دکتر تزریق چربی تهران ، دکتر حیدری ، تماس بگیرید:

 1. تب بالای 38 درجه، حالت تهوع شدید و استفراغ، سرگیجه
 2. دردی که بوسیله داروی مسکن، قابل کنترل نباشد.
 3. پوست قرمز روشن که در موقع لمس کردن، داغ باشد.
 4. درد، تورم، خونریزی و بی رنگ شدن بیش از حد ناحیه برش یا تب

📍 بعد از تزریق چربی این گونه از خود مراقبت کنید :

چنانچه دکتر داروهای مسکن و آنتی بیوتیک برایتان تجویز کرده باشد ، باید طبق دستور ایشان مصرف کنید. در خصوص مصرف دارو به این نکته نیز دقت داشته باشید که حداقل تا 2 هفته پس از تزریق  نباید هر گونه دارویی مثل آسپیرین که رقیق کننده خون هستند مصرف شوند.

یکی دیگر از مراقبت های بعد از تزریق چربی که شاید برخی ها آن را مهم نشمارند ، کمک گرفتن از دیگران برای انجام کارها در چند روز اولیه است. بهتر است یک الی دو روز ابتدایی را به استراحت بپردازید تا درد و ورم شدت پیدا نکند. بنابراین اگر کار سنگینی دارید مثل خرید کردن ، آن را بر عهده یکی از اعضای خانواده ، دوستان یا آشنایان خود بگذارید.

کسانی که عادت دارند در طول روز چندین بار سیگار می کشند ، پس از تزریق کردن چربی به هر ناحیه از صورت و بدن ، لازم است این امر را برای 14 روز متوقف سازند. به طور کلی این امر نه تنها برای سیگار بلکه برای هر ماده مخدری که حاوی تنباکو نیکوتین است ، صدق می کند. علت این است که بعد از تزریق برای بهبودی بهتر و سریع تر ، خون باید به خوبی در بدن جریان داشته باشد ، اما دخانیات مانع از این امر می شوند.

برای کاهش ورم پس از تزریق چربی به صورت ، می تواند از کمپرس یخ که درون یک پارچه تمیز قرار گرفته است استفاده نمایید. برای تاثیر موثر کمپرس ، در 24 ساعت نخست پس از پروسه ، طی روز 6 مرتبه ان را در موضع مورد نظر قرار دهید.

 

مراقبت های بعد از تزریق چربی

 

باز کردن پانسمان و مراقبت از محل زخم ها بعد از تزریق چربی :

یکی دیگر از مراقبت های بعد از تزریق چربی که حائز اهمیت است ، نحوه مراقبت از برش ها و زخم هایی است که برای ساکشن چربی در بخش های مختلفی از بدن ایجاد شده اند. در چهارمین روز پس از تزریق می توانید پانسمان را باز کرده و زخم را تمیز کنید. برای تمیز کردن آن ناحیه از گوش پاک کن آغشته به هیدروژن پر اکسید استفاده کرده و به طور آرام آن را روی زخم حرکت دهید. دقت داشته باشید که گوش پاک کن را روی موضع مالش ندهید بلکه به صورت چرخشی حرکت دهید. این امر را 2 الی 3 دفعه در روز به انجام برسانید.