در مقاله پیش رو پس از توضیح مختصری در رابطه با تزریق چربی به بیان مهم ترین نکات و مراقبت های بعد از تزریق چربی پرداخته ایم ، با ما همراه باشید.

تزریق چربی ، در سطحی گسترده بعنوان ابزاری بهینه برای پرکردن بافت نرم در تمامی نواحی بدن از قبیل صورت، سینه ها، دست ها و باسن در کل جهان، پذیرفته شده است. این روش، شامل جاسازی استراتژیک منابع چربی خود بدن، برای اضافه کردن حجم در نواحی فاقد حجم و جوانسازی همزمان پوست می باشد.

در این روند، چربی از نواحی از بدن از طریق لیپوساکشن ، گرفته شده و در نواحی دیگر بدن برای اهداف بزرگ کردن، بهبود و جوانسازی تزریق می شود.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

اقدامات بعد از تزریق چربی، بخش اجتناب ناپذیری از این روند می باشند؛ که اجرای دقیق آن، نقش بسزایی در دست یابی به نتیجه مطلوب دارد.

دستورالعمل های صادر شده از سوی پزشک که در زیر آمده است، باید با دقت دنبال شود:

 • حتماً کلیه وسایل ضروری برای مراقبت های بعد از تزریق چربی را از قبل تهیه کرده و در منزل بگذارید.
 • داروهای خود را طبق دستور پزشک، مصرف کنید.
 • از مصرف الکل و سیگار کشیدن، تا مدتی بعد از تزریق ، خودداری کنید. الکل، رگ های خونی را گشاد می کند و باعث خونریزی ناخواسته می شود و سیگار، فرایند بهبود را کند می کند.
 • مقدار زیادی آب بنوشید.
 • برای 48 ساعت اول بعد از جراحی، حداقل فعالیت را داشته باشید. به بدن اجازه بدهید تا روند بهبود را طی کند. به مدت 10 روز، هرگونه فعالیت و ورزش سنگین را محدود کنید.
 • گن بپوشید. پوشیدن گن های تنگ، با فشردن پوست بعد از جراحی لیپوساکشن، در به دست آوردن تنظیمات لازم و کاهش تورم، کمک می کنند. در طول دوره نقاهت، پوشیدن گن مخصوص جهت پشتیبانی از بافت پوست و کمک به شکل گیری و کانتورینگ مناسب آن، از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید این گن ها را شب و روز،  به مدت 4 تا 6 هفته بعد از جراحی، بجز در زمان دوش گرفتن و عوض کردن لباس، بپوشید.

نکات بعد از تزریق چربی

 1. پانسمان باید 24 ساعت بعد از جراحی، تعویض شود. برش ها، باز گذاشته می شوند؛ بنابراین، مایع بی حسی ترشح می شود. در هفته اول بعد از جراحی، مشاهده ترشح مایع صورتی یا قرمز از برش ها، طبیعی است. گاهی تورم، کبودی، قرمزی، گزگز کردن، سفت شدن، احساس سوزش یا درد را در نواحی درمان تجربه می کنید. همه این موارد طبیعی می باشند؛ چون پوست، بافت ها و اعصاب حسی در حال بهبود یافتن هستند. داروهای مسکن می تواند به شما در غلبه بر درد، سفت شدن پوست، حساسیت بیش از حد و بی حسی، کمک کنند. بتدریج و با گذر زمان این عوارض از بین می روند.
 2. تورم می تواند باعث شود که پوست نواحی درمان شده، درخشان بنظر برسند. با پیشرفت فرایند درمان، خارش ملایم تا شدید را احساس می کنید. یک آنتی هیستامین می تواند به تسکین خارش کمک کند.
 3. اگر یکی از موارد زیر را تجربه کردید، با پزشک تماس بگیرید:
 4. تب بالای 38 درجه، حالت تهوع شدید و استفراغ، سرگیجه
 5. دردی که بوسیله داروی مسکن، قابل کنترل نباشد.
 6. پوست قرمز روشن که در موقع لمس کردن، داغ باشد.
 7. درد، تورم، خونریزی و بی رنگ شدن بیش از حد ناحیه برش یا تب

مراقبت های بعد از تزریق چربی

دوران بهبودی بعد از جراحی

ترشح : از نواحی جراحی، مایعی به پانسمان، ترشح خواهد شد. این مایع، صورتی یا قرمز رنگ است. این ترشح نرمال بوده و معمولاً 24 ساعت طول می کشد.

کبودی : کبودی و تورم در اطراف ناحیه برش، بعد از لیپوساکشن، طبیعی می باشد. کبودی معمولاً 1 تا 2 هفته طول می کشد. اگر لیپوساکشن از ناحیه شکم انجام شده باشد، کبودی، تورم و بی رنگ شدن ناحیه تناسلی را تجربه خواهید کرد؛ چون خون و دیگر مایعات، به بافت های نرم این ناحیه، نزول می کنند. این کبودی طبیعی می باشد. خارش نواحی درمان، چند روز بعد از جراحی، بعنوان بخشی از روند بهبودی طبیعی، اتفاق خواهد افتاد.

تورم : تورم طی 48 تا 72 ساعت بعد از لیپوساکشن، به حداکثر میزان خود می رسد. در طول هفته اول بعد از جراحی لیپوساکشن، متوجه تنگ شدن لباس هایتان می شوید و به دلیل بازیابی مایع، وزن شما بالا می رود. مشاهده این موارد طبیعی می باشد. در حدود 25 درصد از ایجاد کانتورینگ مورد انتظار، ظرف 30 روز اتفاق افتاده و 25 درصد دیگر، در 2 ماه و بخش عمده نهایی، در 4 تا 6 ماه رخ می دهد.

تعویض لباس و دوش گرفتن : به مدت 2 هفته بعد از جراحی از وان حمام، جکوزی یا استخر استفاده نکنید. طبق دستور پزشک، نواحی برش را درمان کرده و پانسمان را عوض کنید. وقتی ترشح متوقف شد، یک دوش کوتاه بگیرید. حتماً تمامی نواحی برش را با چسب زخم های ضد آب به مدت 2 تا 4 روز، تا زمانی که تمام برش ها بسته شوند، بپوشانید.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

مراقبت های بعد از تزریق چربی

 • بعد از بهبود، بر روی اسکارهای ناشی از برش، کرم ضدآفتاب (SPF30) استفاده کنید.
 • تقریباً 1 هفته بعد از جراحی، ماساژ نواحی جراحی را برای تسریع فروکش کردن تورم، برآمدگی و سفتی نواحی درمان، آغاز کنید.
 • درمان حفره زایی اولتراسوند و ماساژ لنفاتیک در مطب، 2 هفته بعد از جراحی برای کمک به ریکاوری، سرعت گرفتن بهبود، کاهش بازیابی مایع، کاهش کبودی، تورم و سفتی زیر پوست، مورد نیاز می باشد.

بهبود : فاکتور اصلی در مدت زمان دوره بهبودی پاسخ به این سوال است که آیا شما دستورالعمل های پزشک را به خوبی دنبال کرده اید یا خیر. چنین دستورالعمل هایی برای تسریع فرایند بهبودی و پیشگیری از بروز عواملی که در ریکاوری اختلال ایجاد می کنند، طراحی شده است. این دستورالعمل ها بر اساس تجربه، طراحی شده و بهترین فرصت را برای بهبود بدون تاخیر، در اختیار شما قرار می دهند.