شکاف لب و کام

شکاف لب و کام

شکاف لب و کام یکی از نقایص مادرزادی میباشد.برخی از نوزادن  از زمانی که متولد میشوند با مشکل باز بودن غیر طبیعی لب بالا و سقف دهان روبرو هستند، که با جراحی شکاف لب و کام می توان این مشکل را رفع نمود.

شکاف لب و کامزمانی شکاف لب و کام ایجاد میشوند که بافت کافی برای ایجاد لب و کام وجود ندارد. پارگی یا بسته نشدن کامل لب را، لب شکری و شکاف سقف دهان را شکاف کام می نامند. هر دوی این موارد از نواقص مادرزادی بوده و با درمانهای ارتودنسی و جراحی درمان خواهند شد .

این بیماری روی چه چیزی تاثیر میگذارد ؟

علاوه بر اینکه شکاف لب و کام بر روی زیبایی فرد تاثیرگذار خواهد بود، ممکن است روی روح و روان بیمار تاثیرات منفی داشته باشد  ولی با درمان به موقع می توان از تمام این عوارض، پیشگیری نمود.در صورت کلی لب ها در هفته ششم حاملگی به صورت یک قطعه کامل در می آید و کام دراواخر سه ماهگی اول به صورت یک قطعه کامل ایجاد می شود.

هرنوع اختلالی در ایجاد شکاف لب و کام در دوران جنینی منجر به شکاف لب و کام می گردد. بیماری شکاف لب و کام در همه ی کشورهای دنیا شیوع دارد و از شایع ترین ناهنجاریهای مادرزادی سر و صورت میباشد به طوریکه از هر ۷۰۰ تولد زنده در کل دنیا یک نفر به شکاف لب و کام مبتلا میشود.

انواع مختلف شکاف لب و کام

به طور کلی سه نوع شکاف لب و کام وجود دارد:
  •  فقط لب شکاف دارد.
  •  فقط کام شکاف دارد.
  •  هم لب و هم کام شکاف دارند .
 ممکن است شکاف لب خیلی خفیف باشد و فقط به صورت یک فرورفتگی در لب بالا باشد و یا ممکن است خیلی عمیق باشد و از لب شروع شده و تا سوراخ بینی ادامه پیدا کند و تا کام سخت و حتی تا کام نرم کشیده شود. شکاف لب می تواند یک طرفه یا دو طرفه به وجود آید.

علل ایجاد شکاف لب و کام

در ایجاد شکاف لب و کام عوامل مختلف ژنتیکی ومحیطی می تواند تاثیر گذار باشد . عفونت ها و بیماری های دوران بارداری، مصرف برخی از داروها در دوران بارداری، سن بالای مادر و پدر، کمبود اسید فولیک و استرس از جمله عوامل محیطی می باشد که می تواند منجر به بروز شکاف لب یا کام در نوزاد شود .

درمان شکاف لب و کام

جراحی شکاف لب و کام در سنین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی صورت می گیرد ، برای دریافت بهترین نتیجه از جراحی شکاف لب و کام ، این جراحی باید توسط یک فوق تخصص جراح پلاستیک با تجربه صورت گیرد .

درمان شکاف لب و کام دکتر حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک در زمینه جراحی شکاف لب و کام تجربه بالایی دارند مادرانی که کودکانشان با این مشکل مواجه هستند می توانند مشاوره های لازم را از دکتر حیدری دریافت نمایند .

جراحی شکاف لب با ایجاد یک برش در دو طرف شکاف صورت می گیرد که از لب تا سوراخ بینی امتداد دارد و در انتها دو طرف به همدیگر بخیه زده می شود .

جراحی شکاف کام نسبت به جراحی شکاف لب مشکل تر می باشد زیرا در این جراحی نیاز به ساختن یک کام جدید می باشد . به منظور برطرف کردن شکاف کام با توجه به عمق و بزرگی سوراخ چندین جراحی صورت می گیرد که این جراحی معمولا شش ماه یکبار انجام می گیرد .

شکاف لب و کام چه زماتی باید درمان شود ؟

عمل شكاف لب  و کام در ۳ و ۹ ماهگي انجام مي‌شود؛ هنگامی كه وزن كودك به ٥ كيلو و نيم رسيده باشد. عمل شكاف كام هم در٩ ماهگي انجام مي‌شود؛ زمانی که وزن كودك به ٩ تا ٩ و نيم كيلو رسيده باشد.

شکاف لب و کام چه زماتی باید درمان شود ؟ البته عمل شكاف لب، بسته به وضعيت و شرایط بيمار بين ٣ تا ٤ ماهگي و جراحی شكاف كام بين ٩ تا ١٢ ماهگي قابل تغيير میباشد.

ولی مسأله اين‌جاست كه اين بيماري در اغلب موارد همراه با ناهنجاري‌هاي ديگري است. مثلا يكي از اقدامات ضروري در روزهاي اول، مشاوره قلب میباشد. در كنار اين مسأله بايد سونوگرافي هم انجام شود، زیرا گاهي ناهنجاري‌هاي ادراري هم در اين كودكان مشاهده میشود.

مسأله بعدي  به معضل شنوايي اين كودكان برمي‌گردد. عفونت گوش میانی در کودکان دچار شکاف کام شایع میباشد و خطری جدی برای شنوایی به وجود می آورد.

توصیه های بعد از عمل جراحی شکاف لب و کام

بعد از انجام این جراحی استفاده از پستانک به مدت ۳ هفته ممنوع می باشد .

مادران بعد از انجام جراحی شکاف لب و کام باید از کودک خود مراقبت بیشتری کنند و توجه نمایند که به هیچ عنوان کودک انگشت یا اسباب بازی خود را در دهان نگذارد .

بعد از انجام جراحی شکاف لب و کام زمانی که به کودک غذا داده می شود استفاده از سرنگ توصیه می شود . می توانید برای غذا دادن به کودک از لبه کناری قاشق استفاده نمایید .

مشاهده تورم و کبودی بعد از جراحی شکاف لب و کام طبیعی می باشد نگرانی در این رابطه نداشته باشید .

برای کاهش فشاربه زخم و بخیه ها  و جلوگیری از دستکاری محل زخم از نوار های باریکی استفاده می شود که مراقبت از این نوارهای دارای اهمیت بالایی می باشد .

 کودکی که بسیار بی قراری می کند ممکن است بعد از جراحی احساس درد شدیدی داشته باشد در این صورت به جراح اطلاع دهید .

پس از برداشتن چسب های نازک استفاده از پماد جنتامایسین پیشنهاد میشود .نگران جای زخم ایجاد شده به علت جراحی نباشید زیرا جای زخم با گذشت زمان از بین می رود .

مدت زمان جراحی شکاف لب و کام

بايد دقت داشت مدت زمان عمل جراحي در اين بيماري، تقريبا چيزي حدود ٣ تا ٤ ساعت زمان خواهد برد ونياز به متخصص بيهوشي نوزاد هم میباشد ، چون نمي‌توانيم از متخصص بيهوشي عادي استفاده كنيم، زیرا بيمار نوزاد است و نياز به تخصص و مراقبت ویژه ای دارد.

مدت زمان جراحی شکاف لب و کامضمن اين‌كه خطرات جراحی شکاف لب و کام بسيار بالاست و اگر نخستين عمل جراحي، درست انجام نشود، بيمار ديگر نمي‌تواند به بهبودي كامل به دست بياورد.

البته بايد در نظر داشت كساني كه وارد اين كار مي‌شوند، بايد با علاقه و تمایل كار كنند و فقط به انگيزه پول جراحی را انجام ندهند، اما حق‌الزحمه جراحان بنا به كاري كه در اين عمل انجام مي‌دهند، پايين میباشد.

يعني از يك طرف حق‌الزحمه جراحان براي جراحی پايين است و از سمت ديگر هزينه‌اي كه والدين بيمار بايد براي اين جراحی بپردازند، زیرا همان‌طور كه اشاره كرديد به يك دوره‌ درمان چند ساله نیاز است تا بيمار از ناهنجاري‌هاي مختلف رهایی یابد.

 

خطرات جراحی ترمیمی شکاف کام و لب

جراح پلاستیک شما ریسک جراحی ترمیمی شکاف کام و لب را قبل از جراحی به شما  توضیح می دهد. شایع ترین عوارض جراحی شکاف کام و لب موارد زیر هستند:

-خونریزی

-عفونت

-درمان ضعیف زخم

-درمان نامنظم جوشگاه

-ریسک بی هوشی

-الرژی به چسب و بخیه

-احتمال نیاز به جراحی ثانویه

در جلسه مشاوره از نگرانی ها، نتایج مورد نظر، داروهای مورد استفاده، و سابقه بیماری صحبت کنید. قبل از جراحی نیز باید تست های آزمایشگاهی انجام دهید  و احتمالا داروهای خاص به کودکتان بدهید.

 

مشکلات تغذیه کودک در شکاف کام ولب

نوزادی که تنها در لب خود شکاف دارند، معمولاً مشکل خاصی در تغذیه و شیر خوردن نخواهد داشت اما در صورتی که کام نیز دچار شکاف باشد، تغذیه کودک دچار مشکل خواهد بود.

به طور طبیعی، کام از  ورود غذا و مایعات به بینی جلوگیری می کند. شکاف کام باعث می‌شود نوزاد حجم قابل توجهی از هوا را وارد معده خود کند و همین­ طورغذا و مایعات هم موجب می شود غذا به بینی او نفوذ کند.

به علاوه شکاف کام مانع چفت شدن سینه مادر  در دهان کودک شده و به همین دلیل تغذیه کودک دچار مشکل خواهد شد. بنابراین، برای کودکی که دچار شکاف کام است نیاز به شیشه‌های خاصی است که به وسیله آن می توان  شیر دوشیده شده مادررا به نوزاد داد. مادران شیردهی که نوزاد دارای شکاف کام دارند، باید با مشاور تغذیه نوزاد و شیردهی، مشورت کنند و کمک بگیرند. به علاوه این نوزادان باید به طور مرتب توسط پزشک معاینه شوند تا نسبت به فرآیند طبیعی وزن­‌گیری آنها اطمینان حاصل آید.

 

مراقبت‌های بعد از جراحی شکاف کام ولب

 

نوزاد یا کودک شما معمولا پنج تا هفت روز بعد از جراحی در بیمارستان باقی می‌ماند اما بهبود کامل او ممکن است تا چهار هفته طول بکشد. ناحیه جراحی ممکن است متورم و دردناک باشد.

پزشک نوزادتان دستوراتی را درباره روش شیردهی بعد از جراحی به شما خواهد داد. گاهی اوقات وسایلی برای استفاده نوزادتان پیشنهاد می‌شود تا حرکت‌های دست او را برای مدتی محدود کند زیرا ممکن است برخورد دست نوزاد به محل زخم مانع از ترمیم مناسب زخم شود. زخم‌های محل جراحی تا چهار هفته نباید تحریک شود یا تحت فشار قرار بگیرد.

 

برخی از خدمات دکتر حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات