جراحی ژینوپلاستی چیست ؟

جراحی ژینوپلاستی ، موجب ایجاد تناسب میان اعضای صورت و تغییرات بسیار در چهره فرد شده و در نهایت ، زیبا شدن آن ها را در پی دارد.( بهترین جراح پلاستیک تهران )

جراحی ژینوپلاستی

به منظور انجام جراحی ژینوپلاستی ، دو روش وجود دارد که در ذیل ، به شرح هر یک از آن ها می پردازیم.

افزایش حجم چانه

زیبایی چهره برخی از افراد به علت داشتن چانه ای ضعیف ، تحت تاثیر قرار گرفته است ؛ در حال حاضر با افزایش حجم چانه ، می توان زیبایی را به چهره آن ها بخشید ؛ افزایش حجم چانه ، از دوطریق صورت می گیرد که آن ها عبارت اند از :

  • پروتز چانه
  • تقویت چانه از طریق جلو آوردن استخوان چانه

جراحی بزرگ و برجسته کردن چانه کوچک

ژینوپلاستی ، روشی ایمن است که بیش از پروتز مصنوعی کاربرد دارد ؛ در این روش ، به منظور تغییر شکل چانه ، استخوان آن برش داده می شود.

التیام استخوان و همچنین قرارگیری استخوان جدید در موقعیت خود ، نیازمند زمان بوده و در نهایت ، چانه جدید بخشی طبیعی از اسکلت صورت می شود.

حفظ و نگه داری قطعات استخوان جدید ، از طریق استفاده از پیچ و صفحات تیتانیومی امکان پذیر می باشد ؛ بدین طریق روند درمان نیز تسریع می یابد. قطعات ذکر شده در چانه باقی مانده و در صورت آلوده شدن ، برداشته می شوند ؛ لازم به ذکر است ، این امر بسیار ساده بوده و بر روی ظاهر چانه تاثیر ندارد.

یکی دیگر از مزایای جراحی زیبایی چانه ، عبارت است از :

همراه با جلو بردن استخوان چانه در حین انجام این جراحی ، عضلات کف دهان و دیگر بخش های مربوط به چانه نیز جلو برده شده و بدین ترتیب ، فرم خط گردن نیز اصلاح خواهد شد.

تغییر موقعیت استخوان با جراحی ژینوپلاستی

جراحی زیبایی چانه ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ؛ پزشک جهت ایجاد تغییرات مورد نیاز برشی درون دهان و زیر لثه بیمار ایجاد کرده و بدین طریق ، به استخوان فک دسترسی پیدا می کند ؛ پس از تغییر موقعیت استخوان فک ، آن را با استفاده از سیم و ابزار مخصوص ، ثابت نگه می دارد و در نهایت ، برش های ایجاد شده ، بخیه زده می شوند.

همانطور که گفته شد ؛ برش های ایجاد شده در حین این جراحی ، درون دهان می باشد ؛ بنابراین ، جای اسکار ناشی از آن قابل مشاهده نخواهد بود.

جراحی ژینوپلاستی ، بین 1 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

تغییرات ایجاد شده در جراحی ژینوپلاستی نسبت به پروتز چانه ، بسیار بیشتر است ؛ چرا که در حین این جراحی ، می توان ارتفاع عمودی و عرضی چانه را تغییر داد.

جهت کوچک کردن چانه ، قسمتی از استخوان را بر می دارند و به منظور بزرگ کردن چانه ، می توانند اقدام به پیوند استخوان نمایند ( بدین منظور ، از استخوان بدن خود بیمار یا استخوان جایگزین استفاده خواهد شد ) .

فرآیند بهبود بعد از جراحی ژینوپلاستی

بروز تورم و کبودی در روزهای ابتدایی جراحی زیبایی چانه ( جراحی فک و صورت ) ، طبیعی است ؛ بنابراین جای نگرانی در این باره وجود ندارد.

لازم به ذکر است ؛ نتیجه نهایی جراحی زیبایی چانه پس از رفع تورم مشخص خواهد شد ؛ بنابراین ، از بیماران خواسته می شود حوصله به خرج دهند.

بیماران پس ازگذشت یک الی دو هفته از جراحی چانه ، می توانند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند.

در صورت ایجاد برش درون دهان ، نیاز به رژیم غذایی نرم می باشد تا بدین طریق ، زخم های درون دهان سریع تر بهبود یابند ؛ از این رو ، مصرف غذاهای میکس شده و آبکی توصیه می گردد.

یکی از اقداماتی که باید در طی دوره بهبودی برای جلوگیری از بروز عفونت به آن توجه شود ؛ رعایت بهداشت دهان می باشد ؛ آنتی بیوتیک و دهان شویه هایی که توسط جراح تجویز می شود ، باید بطور مرتب استفاده شوند.

پس از گذشت یک هفته از جراحی ژینوپلاستی ، جهت برداشتن بخیه به پزشک خود مراجعه نمایید.

 

جراحی ژینوپلاستی

عوارض احتمالی جراحی ژینوپلاستی

امکان بروز عوارضی ؛ از جمله خونریزی ، آسیب دیدگی بافت های مجاور و عفونت همانند سایر جراحی ها پس از عمل ژینوپلاستی  نیز وجود خواهد داشت در ذیل به برخی از عوارض اختصاصی جراحی ژینوپلاستی اشاره کرده ایم.

بی حسی نوک چانه

آسیب دیدگی دندان ها

کشش عصب های حسی لب پایین

بی حسی ( بی حسی پس از جراحی ژینوپلاستی موقتی است اما در بعضی موارد بهبود آن ممکن است هفته ها یا ماه ها  طول بکشد. )

احتمال بروز عوارض ذکر شده ، بسیار نادر است و در صورتی که در انتخاب جراح دقت کرده باشید ؛ احتمال بروز آن ها بسیار کاهش می یابد ، جراح انتخابی شما باید در زمینه جراحی ژینوپلاستی مهارت بالایی داشته و همچنین با انجام جراحی ژینوپلاستی ، فرم بسیار زیبایی را در چانه ها ایجاد نماید.

انتخاب جراح برای جراحی ژینوپلاستی

توجه داشته باشید که انتخاب جراح چانه بسیار مهم می باشد چرا که انتخاب جراح مناسب در نتیجه جراحی بیمار خیلی موثر است ؛ همان طور که می دانید هر جراحی عوارض های خاص خود را در پی دارد ؛ اما با انتخاب بهترین جراح چانه ، می توان عوارض احتمالی را به حداقل رساند.

هزینه جراحی ژینوپلاستی

هزینه ژینوپلاستی در هر فرد می تواند به صورت گسترده ای متفاوت باشد.

نمونه ای از جراحی ژینوپلاستی به همراه رینوپلاستی ثانویه توسط دکتر حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک :

جراحی ژینوپلاستی