جراحی چشم گربه ای یا کانتوپلاستی ، گزینه مناسب برای افرادی است که پلک های افتاده و نامتناسب دارند. این یک روند تخصصی است که تنها جراحی که تجربه قابل ملاحظه ای در جراحی های زیبایی چشم دارد، قادر به انجام آن می باشد. در این مقاله دکتر حیدری توضیحات جامعی در این خصوصمطرح نموده اند که توصیه می شود تا انتهای مقاله را مطالعه کنید.

جراحی چشم گربه ای

این جراحی ، نوعی جراحی زیبایی پلک می باشد که برای تقویت تاندون کانتال خارجی و ساختار پشتیبان اطراف آن استفاده می شود. هدف از تقویت بافت های کانتال ، کمک به حفظ موقعیت نرمال و رابطه بین پلک و حدقه چشم است.

هدف از کانتوپلاستی ، بهبود شکل پلک ها ، متناسب کردن آن ها و جوان تر و شاداب تر کردن چهره شما می باشد. این باید بمنظور ارتقاء طبیعی چهره انجام پذیرد.

روند کانتوپلاستی یا جراحی چشم گربه ای

این یک روند جراحی بازسازی است که برای اصلاح چشم های افتاده و آویزان از طریق محکم کردن ماهیچه ها و رباط هایی که از گوشه های خارجی پلک ها پشتیبانی می کنند ، استفاده می شود.

کانتوپلاستی شکل چشم ها را تغییر می دهد.

کانتوپلاستی با کانتوپکسی که یک روند جراحی کم تهاجمی تر بوده و اغلب شکل چشم را تغییر نمی دهد ، اشتباه گرفته می شود.

کانتوپلاستی در گوشه خارجی چشم ( کانتوس ) در بخشی که پلک های بالایی و پایینی بهم می رسند ، انجام شده و در پزشکی تحت عنوان کانتوس خارجی نامیده می شود. در اکثر افراد این نقطه برخورد باید درست در بالای کانتوس داخلی یعنی محل اتصال پلک بالایی و پایینی نزدیک بینی ، قرار داشته باشد.

جراحی چشم گربه ای برای درمان شیب های کانتال منفی و خنثی که باعث ایجاد افتادگی پلک ها شده و باعث می شود که بیمار از شکل پلک های خود رنج ببرد ، مورد استفاده قرار می گیرد.

این روند در بیماران مختلف ، متفاوت است ولی هدف کلی ، بریدن تاندون کانتال پایینی و سپس قرار دادن آن در یک موقعیت جدید و محکم کردن آن است. برای دسترسی به این تاندون ، یک بریدگی در گوشه خارجی پلک ایجاد می شود.  تاندون برای پشتیبانی پلک ، به موقعیت جدید کشیده می شود و سپس با بخیه ، متصل می شود. بهترین جراح پلاستیک تهران ، دقت بسیاری را در ایجاد بریدگی در خط تای پلک ، به کار می گیرد تا اسکار یا جای زخم بعد از جراحی ، به حداقل میزان خود برسد.

این روند ، به طور نرمال ، بین 1 تا 2 ساعت بر حسب روش استفاده شده طول می کشد. معمولاً از یک شیلد برای پوشش دادن و محافظت از چشم ها ، استفاده می شود.

چرا افراد ، جراحی چشم گربه ای را انجام می دهند ؟

با بالا رفتن سن ، خاصیت ارتجاعی پوست اطراف چشم ها به طور طبیعی ، از دست رفته و منجر به افتادگی پلک های پایینی ناشی از شل شدن تاندون پلک پایینی می شود. این موضوع مرتبط با سن ، اغلب با پف زیر چشم توام می شود که باعث خسته و غمگین بنظر رسیدن افراد می شود.

تنها ، فرایند بالا رفتن سن نیست که می تواند باعث افتادگی پلک ها شود. فاکتورهای دیگر مثل قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید بدون محافظ پوست و گزینه های سبک زندگی ، مثل سیگار کشیدن یا مصرف زیاد الکل نیز باعث تشدید این فرایند می شوند. مشکلات وراثتی مثل آسیب ها یا فلج چشمی نیز می تواند باعث بروز این مشکلات شود.

چگونه برای جراحی چشم گربه ای آماده شویم ؟

پس از انجام آزمایش دقیق توسط متخصص برای ارزیابی آناتومی چشم و گزینه های درمان ، در روز جراحی ، جراح اغلب کار خود را با علامت گذاری با خودکار بر روی چشم ها در ناحیه ای که قرار است بریدگی ایجاد شود ، آغاز می کند. سپس ، بیمار بیهوش می شود. در این روند اغلب بی حسی موضعی مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی چشم گربه ای

مراقبت های بعد از جراحی چشم گربه ای

  • درد ، کبودی و تورم بعد از جراحی چشم گربه ای ، عمومیت دارد ولی بین 7 تا 10 روز ، فروکش می کند. سعی کنید حتی الامکان سرتان را بالا نگه داشته و استراحت کنید. بیماران باید از ورزش کردن ، مالیدن چشم یا آرایش کردن برای یک هفته ، خودداری کنند.
  • در برخی موارد ، افراد متوجه تغییر در بینایی خود می شوند که موقتی بوده و بدون مداخلات پزشکی ، بینایی دوباره به حالت عادی باز خواهد گشت.
  • به بیماران توصیه می شود که بعد از جراحی از انجام اقداماتی مثل خیره شدن به گوشی همراه ، خواندن یا نگاه کردن به تلوزیون که باعث فشار آوردن بر روی چشم می شود خودداری کنند. تا چندین هفته بعد از جراحی ، نباید از لنز استفاده شود.
  • ریکاوری کامل در کانتوپلاستی به طور نرمال بین 2 تا 4 هفته طول می کشد که در طول این مدت دنبال کردن دستورالعمل های بعد از جراحی و شرکت در قرار ملاقات های پیگیری از پیش تعیین شده ، بسیار حائز اهمیت می باشد.
  • یک جراح خوب ، تمام تلاش خود را می کند تا اسکار ، کمتر قابل رویت بوده و در شکن های طبیعی چشم ، پنهان شود.
  • بعد از جراحی ، آنتی بیوتیک های خوراکی ، پماد و نیز قطره چشمی تجویز می شود.
  • بعد از کشیدن بخیه ها ، به مدت سه هفته از رفتن به سونا و استخر خودداری کنید.

آیا کانتوپلاستی یا جراحی چشم گربه ای دردناک است ؟

در طول جراحی ، بیمار هیچ دردی را احساس نمی کند. ریکاوری در ابتدا اندکی دردناک است ولی پزشک ، داروی مسکن را برای کنترل آن برای شما تجویز می کند.

آیا من داوطلب مناسبی برای کانتوپلاستی هستم ؟

معمولاً بیمارانی که پلک های افتاده و آویزان و پلک پایینی پف کرده دارند ، داوطلب خوبی برای این نوع روند می باشند ، بخصوص اگر چهره و شکل فعلی چشم ها ، برایشان رنج آور است.

همچنین ، جراح در زمان جراحی ، یک روش را برای همه بیماران مورد استفاده قرار نمی دهد.

یک جراح پلاستیک خوب ، عملکرد پلک پایینی ، شلی و موقعیت و نیز ساختار کلی صورت را در طول جلسه مشاوره اولیه ، تجزیه و تحلیل می کند. جراح پلاستیک ، نوع مناسب روند را که به خوبی دغدغه های بیمار را رفع می کند ، پیشنهاد می نماید.

نتیجه گیری

هر چند کانتوپلاستی به خودی خود می تواند نتایج کافی را بعنوان نوعی جراحی چشم فراهم آورد ولی ویژگی تکمیل کننده ای نیز دارد و آن این است که این نتایج در چشم هایی که دارای دو پلکی هستند ، برجسته تر و نمایان تر می باشد. تغییرات عمدتاً در ناحیه خارجی چشم نمایان می شود. این جراحی برای بیمارانی که می خواهند چشم های بزرگ تر و درخشان تر داشته و با بالا کشیدن گوشه های افتاده چشم ، به جذابیت مطلوب در چشمان خود دست پیدا کنند ، مناسب می باشد.

اگر این جراحی از طریق انتخاب بیمار مناسب انجام شود و جراح ، با روش های جراحی آشنا باشد ، جراحی بی خطر و قابل اعتماد بوده و نتایج خوبی به دست می دهد. بر حسب موقعیت بیمار ، با انجام همزمان جراحی دیگر که می تواند باعث بزرگ تر و درخشان تر شدن چشم ها شود ، نتایج بهتری از جراحی حاصل خواهد شد.