جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت یا ارتوگناتیک عملی است که برای اصلاح ناهنجاری های فک و صورت میگیرد.اصطلاح “ارتوگناتیک“ از کلمه ی یونانی، Gnathic به معنای صاف کردن و Orthos به معنای فک میباشد.به همین جهت اصطلاح ارتوگناتیک به معنای “صاف کردن فک” می باشد.

جراحی فک و صورت
امروزه در دنیای پزشکی این اصطلاح به طور مشخصی در مورد درمان به وسیله ی جراحی با هدف صاف کردن و تنظیم مجدد فک صحبت می کند.
خیلی از شما حداقل یک یا دو نفر را می شناسید که جراحی ارتوگناتیک (جراحی فک و صورت ) را انجام داده اند.
ممکن است به شما گفته باشند که فک او ثابت شده است و یا ممکن است گفته باشند که فک او را برای جراحی شکسته است.

شما در این لحظه ممکن است از خود بپرسید که چرا این شخص خود را در معرض جراحی فک و صورت بی رحمانه قرار میدهد و انقدر خجالتی بوده که نتوانسته است سوال کند.
در این قسمت ،ما به شما یک دید کلی از جراحی فک و صورت ارائه خواهیم داد.

در چه صورت ممکن است به جراحی فک و صورت نیاز داشته باشم؟

نقایص مادرزادی.
درد مزمن فک یا درد مزمن مفصل فک (TMJ).
تنفس دهانی غیر ارادی.
ناتوانی در روی هم آوردن لب ها بدون فشار.
ضربه و آسیب به فک یا صورت.
اوپن بایت (فاصله ی بین دندان های بالا و پایین وقتی که دهان بسته است).
فک بیرون زده.
عقب رفتگی فک پایین و چانه.
تومور فکی و آسیب شناسی موثر بر روی فک.
عدم تقارن صورت از روبرو و پهلو.
ناراحتی در جویدن و گاز زدن.
آپنه ی انسدادی خواب،این مسئله به وسیله ی مشکلات تنفسی هنگام خواب تشخیص داده می شود به طور مثال خر و پف. یا خرناس کشیدن هنگام خواب.
ساییده شدن بیش از حد دندانها.
خشک شدن دهان ناشی از تنفس دهانی مزمن.

چه کسی کاندید خوبی برای جراحی فک و صورت می باشد؟

اکثر کسانی که جراحی فک و صورت انجام داده اند بیمارانی بودند که پیش از تشخیص از مشکل خود آگاهی داشتند.اما همین بیماران ممکن است از گزینه های در دسترس و راه های درمانی برای درمان مشکل فعلی خود آگاهی نداشته باشند.

ممکن است علاوه بر آن گمراه شده باشند و فکر کنند که جراحی فک و صورت بی رحمانه است و فقط باید برای بدترین شرایط استفاده شود.

علائم ناهنجاری فک و دندان

علائم ناهنجاری فک و دندان

رشد غیرعادی (کمتر یا بیشتر از حد طبیعی ) در هر دو فک پایین و بالا.
قرینه نبودن دو طرف صورت.
نداشتن توانایی در صحیح جویدن غذا.
مسدود بودن مجاری تنفسی.
ایجاد مشکل در صحبت کردن به دلیل ناهنجاری های فک و دهان.
احساس درد در عضلات و مفاصل فک.

چطور ما برای جراحی فک و صورت کاندید می شویم؟

همانطور که فک ما از طریق رشد و نمو عادی بالغ می شود ،این امکان وجود دارد که فرآیند رشد فک متوقف شود و یا زودتر از موقع تکمیل شود و عملکرد و ظاهری نامناسب بر جای بگذارد.

دلایل متعددی وجود دارد که می تواند موجب عدم هماهنگی در عملکرد فک و ظاهر نامناسب آن بشود.علت این عدم هماهنگی و عدم تناسب معمولا هنگامی اهمیت پیدا می کند که شما یک برنامه ی درمانی و جراحی فک و صورت نهایی برای خود مشخص کنید.

دلایل این عدم هماهنگی و عدم تناسب می تواند شامل موارد زیر باشد؟

دلایل این عدم هماهنگی و عدم تناسب می تواند شامل موارد زیر باشد؟

حالت رشد نامطلوب ژنتیکی (شایع ترین دلیل).
سابقه ی آسیب پیشین.
فعالیتی غیرطبیعی از مرکز رشد به علت ناشناخته (به طور مثال در منطقه.
به معنای مفصل فک میباشد که رو ب روی کانال گوش قرار دارد و استخوان فک راTMJ
به جمجمه وصل میکند.
تومور یا شناختن آسیب دیگر.
خوشبختانه، بیشترعدم تناسبی که در فک ایجاد می شود به علت رشد نامطلوب وابسته به ژنتیک می باشد.

بنابراین بیشتر برنامه های درمانی برای بازگشت تناسب صورت و بازگشت عملکرد متعادل آن جهت دار شده است.
سه مورد از شایع ترین حالت های نامناسب رشد ، در اشکال زیر نشان داده شده است.
انواع ناهنجاری های فکی نیازمند جراحی فک میباشند.

جراحی فک و صورت چگونه انجام می شود؟

معمولا آمادگی برای جراحی فک و صورت نیاز به یک دوره ی مقدماتی ۹ تا ۱۴ ماهه برای درمان ارتودنسی خواهد داشت و این نکته باید مشخص شود که متخصص ارتودنسی جزء جدایی ناپذیر برای یک درمان موفقیت آمیز است.

ابزارهای ارتودنسی دندان پیش از جراحی فک و صورت برداشته نمی شوند و در واقع در طی فرآیند جراحی فک و صورت به جراح پلاستیک برای زاویعه سازی فک کمک می کنند.

علاوه بر این یک دوره ی ارتودنسی پس از جراحی فک و صورت نیز وجود دارد که برای افراد مختلف متفاوت است پیش از جراحی زیبایی فک از سر و صورت بیمار رادیو گرافی استاندارد گرفته می شود تا جهت و میزان تغییر کاملا مشخص شود و سپس جراحی فک و صورت که باید روی فک بیمار انجام شود ابتدا روی نمونه ای که از قبل شبیه سازی شده است انجام می شود تا نتیجه ی آن تعیین شود و پس از مشخص شدن نتیجه عمل جراحی زیبایی فک انجام می شود.

جراحی جراحی فک و صورت عملی است که در بیمارستان معمولا انجام می شود و نیاز است حدودا ۱ روز بعد از جراحی در بیمارستان بستری باشید.

دوران بهبود بعد از جراحی فک و صورت چگونه است ؟

پیشرفت تکنولوژی امروزه این امکان را به وجود آورده است که عمل جراحی فک و صورت از داخل دهان انجام شود در نتیجه جای زخمی بر جای نخواهد گذاشت.

دوران بهبود بعد از جراحی فک و صورت چگونه است ؟

در گذشته افرادی که جراحی زیبایی فک  را انجام می دادند به مدت ۷ هفته معمولا دندان هایشان با سیم بسته می شد تا استخوان ها جوش بخورند ، در این مدت بیماران نمی توانستند دهانشان را باز کنند.

اگر با بیماران چند دهه ی قبل صحبت کرده باشید متوجه می شوید که یکی از بزرگترین ناراحتی های آنها پس از عمل جراحی فک و صورت ،بسته شده دندان هایشان با سیم بوده است و آنها مجبور بودند این کار را انجام بدهند. اما بسته شدن دندان امروزه به وسیله سیم به ندرت انجام می شود.

در روش های جراحی فک و صورت به روز برای ثابت نگهداشتن فک از پیچ و پلیت هایی استفاده می شود که به بیماران این امکان را می دهد که بتوانند تقریبا بلافاصله پس از عمل حرکات فک خود را دوباره از سر بگیرند.

به طور مثال صحبت کردن خمیازه کشیدن و سرفه کردن. تنها کاری که از بیماران پس از جراحی زیبایی فک خواسته می شود و تقریبا بین همه ی بیماران مشترک است به همین دلیل است که در رژیم غذایی خود به مدت حداقل ۶ هفته تنها غذاهای نرم و آبکی (مثل پوره ی سیب زمینی ،تخم مرغ نیمرو ، سوپ و … ) را بگنجانند تا بهبود استخوان های فک بدون فشار و سختی انجام شود.

 

برخی از خدمات دکتر حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات