جراحی شکم و پهلو

جراحی شکم و پهلو

جراحی شکم و پهلو از جراحی های زیبایی برای لاغری است که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. افرادی هستند که چربی اضافی شکم و پهلو دارند و با رژیم گرفتن یا ورزش کردن نمی توانند در مدت زمان کوتاه تر به تناسب اندام خود برسند ؛ بنابراین به جراحی زیبایی شکم روی می آورند.

امروزه علاوه بر راه‌ های تهاجمی و جراحی‌ های سنگین زیبایی، برای حذف چربی اضافی ناحیه‌ شکم راه‌ های دیگر کم‌ تهاجمی ‌تری هم به کار گرفته می شود که می ‌تواند با آسیب بافتی و عوارض و خطرات کمتر، نتایج مطلوبی را بر جای گذارد. هر یک از این روش ‌های کم‌ تهاجمی کوچک کردن شکم و پهلو دارای معایب و مزایایی هستند که باعث قوت یا ضعف آن‌ ها نسبت به هم می‌شود.

روش‌های کم ‌تهاجمی جراحی پهلو وشکم چیست؟

 • جراحی شکم و پهلو به روش لیپوساکشن

لیپوساکشن یکی از روش های کم تهاجم جراحی شکم و پهلو است که با از بین بردن رسوبات چربی اضافی و بهبود خطوط بدن می توان در تناسب اندام فرد موثر باشد و باعث رضایت فرد از تناسب اندام خود ‌شود. لیپوساکشن با جراحی شکم به کمک یک لوله کوچک از جنس استیل به نام کانول انجام می‌ شود.

کانولا به یک پمپ مکش قدرتمند متصل شده و از طریق برشی کوچک وارد پوست شده و باعث حذف چربی ها در ناحیه مورد نظر می شود. لیپوساکشن را می توان هم برای مردان و هم برای زنان انجام داد.

جراحی شکم و پهلو

قبل از جراحی لیپوساکشن به این نکات توجه کنید:

قبل از انجام لیپوساکشن جراح برای ارزیابی آمادگی بیمار و برای شروع جراحی شکم و پهلو اقداماتی انجام می‌ دهد که شامل موارد زیر می شوند:

 1. وضعیت سلامت عمومی فرد با تجویز برخی از آزمایشات
 2. در جلسه مشاوره آگاهی های لازم را به بیمار در مورد لیپوساکشن می دهد.
 3. در مورد نتایج احتمالی لیپوساکشن و خطرات یا عوارض بالقوه احتمالی صحبت می کند.

پس از جراحی شکم و پهلو با لیپوساکشن به این موارد توجه کنید:

 • در طول مدت بهبودی لیپوساکشن باید شکم و پهلو خود را با یک لباس فشرده مانند گن یا باند الاستیک ببندید تا روند درمان زودتر طی شود.
 • بستن گن به شما در کنترل تورم و فشرده ‌سازی پوست در محل خطوط جدید بدن کمک خواهد کرد.

نحوه‌ جراحی شکم و پهلو با لیپوساکشن

به طور کلی روش جراحی شکم و پهلو با لیپوساکشن همراه با بیهوشی انجام می شود. دارو هایی برای راحتی فرد در طول لیپوساکشن تجویز می‌شود تا بیمار دردی را احساس نکند. انتخاب نوع داروی بی‌حسی موضعی، آرام بخش داخل وریدی یا بی‌هوشی عمومی به شرایط جسمی فرد، حجم چربی ‌ها و مدت زمان جراحی بستگی دارد که متخصص بیهوشی درباره‌ آن تصمیم می‌گیرد.

جراحی شکم و پهلو

بعد از بیهوشی جراح برشی را در ناحیه مورد نظر ایجاد می کند البته باید گفت که لیپوساکشن بوسیله برشی کوچک انجام می‌شود. ابتدا یک بی ‌حسی موضعی رقیق برای کاهش خونریزی و تروما تزریق می‌شود. سپس یک لوله توخالی نازک، یا کانول از طریق برش‌ ها برای نرم کردن چربی اضافی با استفاده از یک حرکت جلو و عقب کنترل شده وارد می‌شود.

سپس چربی اضافی با یک مکنده یا سرنگ متصل به کانول ساکشن و آسپیره می ‌شود و بعد از اتمام کار برش مورد نظر بسته خواهد شد. برش‌ های ایجاد شده با نخ بخیه بسته شده و پانسمان می‌گردد.

هزینه جراحی شکم و پهلو با لیپوساکشن

هزینه جراحی پهلو با توجه به گستردگی ناحیه درمان متفاوت است. متوسط هزینه مربوط به آن به نوع بی ‌هوشی، تجهیزات اتاق عمل و سایر هزینه ‌های مرتبط مانند آزمایش ‌های پزشکی، لباس عمل و بعد از عمل و نسخه دارویی مربوط می‌شود. هزینه‌ دستمزد جراحان با توجه به میزان تبحر، سابقه و همچنین مکان جغرافیایی مرکز درمانی می ‌تواند متغیر باشد.

معمولاً هزینه‌‌ لیپوساکشن تحت پوشش بیمه قرار نمی‌ گیرد اما بهتر است قبل از پرداخت آن با مؤسسه بیمه خود مشورت کنید. باید در نظر داشت مهم ‌ترین مسئله انتخاب جراح متبحر بدون در نظر گرفتن دستمزد سنگین احتمالی اوست، زیرا عوارض بی ‌کفایتی و خطای انسانی جراح می‌تواند چندین برابر هزینه اضافی به وجود آورد و همچنین سلامت فرد را به خطر اندازد.

جراحی پهلو شکم به روش لیپولیز

در جراحی شکم و پهلو به روش لپولیز جراح از لیزر برای حذف چربی ‌های ناخواسته و اضافی کمک می گیرد و علاوه بر مکش چربی ‌ها با دستگاه مکنده این اجازه را به بدن می‌ دهد تا چربی تجزیه شده وارد سوخت و ساز بدن شوند و از این طریق چربی های محل مورد نظر حذف می شود.

هر چند این روش یک راه ‌کار کم تهاجمی برای حذف چربی پهلو و شکم است ولی با این حال نیاز به یک برش کوچک در ناحیه شکم و پهلو تحت بی ‌حسی موضعی هم دارد. جراحی پهلو با لیپولیز باعث تناسب اندام و هماهنگی بین ذخایر چربی نواحی مختلف بدن در کوتاه‌ ترین زمان ممکن می شود. هزینه ‌های مربوط به لیپولیز به وسعت بافت چربی اضافی بستگی دارد.

جراحی شکم و پهلو

افراد مناسب جراحی پهلو و شکم با لیپولیز

 1. لیپولیز مناسب برای افراد خیلی چاق نیست؛ پس به افراد بسیار چاق این روش پیشنهاد نمی‌شود. در واقع این روش برای کاهش چربی و سفت کردن پوست در افرادی که دارای وزن طبیعی و نزدیک به ایده‌ آل هستند مناسب است.
 2. در صورت ابتلا به بیماری‌ های قلبی و ریوی نباید تحت جراحی شکم و پهلو با لیپولیز قرار بگیرید.
 3. بیماران کبدی و کلیوی و افرادی که دچار اختلالات انعقادی هستند نمی توانند از این روش جراحی پهلو استفاده کنند.

جراحی پهلو وشکم به روش لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی دیگر از روش های کم تهاجمی برای لاغری پهلو و شکم است. در این روش با استفاده از ساکشن بافت چربی اضافی زیر پوست با تکنیکی متفاوت از ساکشن ‌های سنتی و در کوتاه‌ ‌ترین زمان بهترین نتایج را برای افراد به همراه دارد. از مزایای این روش درد، التهاب و تورم کمتر برای بیمار و سهولت عمل برای جراح است که باعث رضایت هر دو از این عمل خواهد شد.

در این جراحی در یک جلسه حجم بسیاری از چربی از بدن فرد خارج می شود. حتی چربی خارج شده در این روش قابلیت تزریق در سایر نواحی بدن همچون صورت را دارد. نتایج حاصل از لیپوماتیک شکم و پهلو به میزان قابلیت ارتجاعی و کلاژن پوست فرد و همچنین حجم پوست شل و آویزان بستگی دارد.

کاندیدهای مناسب جراحی شکم و پهلو

 • مناسب‌ ترین افراد برای انجام جراحی پهلو با لیپوماتیک افراد بالای ۱۸ سال هستند. البته این افراد نباید خیلی چاق باشند و فقط دارای کمی اضافه وزن و بافت چربی اضافی ناخواسته مقاوم در قسمت‌ های مختلف بدن از جمله نواحی شکم و پهلو باشند.
 • بهتر است بیمار به هنگام جراحی زیبایی پهلو و شکم وزن ثابتی داشته باشد و قصد کاهش یا افزایش وزن در آینده را نداشته باشند.
 • پوست افراد باید دارای خاصیت ارتجاعی مطلوب باشد. بنابراین این روش برای افراد مسنی که خاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست داده ‌اند مناسب نخواهد بود.
 • در صورت بارداری یا زایمان باید حداقل سه ماه از موعد زایمان فرد گذشته باشد. امکان بارداری پس از انجام جراحی پهلو وشکم با لیپوماتیک وجود دارد.

جراحی شکم و پهلو

دانستنی های جراحی پهلو وشکم

بیمارانی که سیگار می کشند حتما باید از یک ماه قبل از جراحی زیبایی شکم سیگار را ترک کنند. چنانچه قصد حاملگی داشته باشند باید جراحی زیبایی شکم را به بعد از حاملگی موکول کنند؛ در این عمل معمولا ساکشن پهلو ها نیز به طور همزمان انجام می شود. بهتر است بیماران حدود ۳ هفته قبل از عمل سیگار مصرف نکنند.
ساکشن ناحیه پهلوها هم معمولا به صورت همزمان انجام می شود. محل اسکار جراحی روی خط سزارین است و به مرور کمرنگ می شود ولی بهتر است که سه ماه بعد از جراحی شکم محل اسکار لیزر شود تا اسکار به حداقل برسد.
در جراحی زیبایی شکم پوست اضافه و چربی های زائد شکم برداشته شده و ناف نیز مجدا گذاشته می شود. با یک برش روی خط سزارین قبلی پوست و زیر جلد بریده می شود.

عوارض جراحی زیبایی شکم وپهلو

 • از عوارض جراحی زیبایی شکم عدم تقارن شکم و محل نامناسب ناف می باشد. در واقع یکی دیگر از شایع ترین عوارض جراحی زیبایی شکم تنگی محل ناف جدید می باشد. به مرور زمان و به علت انقباض زخم ناف تنگ می شود. یکی از بهترین درمان ها گذاشتن گاز چرب در داخل ناف می باشد. بعضی ها پیشنهاد می کنند که تیله های اسباب بازی از جنس شیشه داخل ناف گذاشته شود و هر روز این تیله شستشو و چرب شود.
 • از عوارض دیگر جراحی زیبایی شکم که متاسفانه وخیم ترین عارضه نیز می باشد، سیاه شدن پوست شکم مخصوصا در نزدیکی محل برش می باشد. در این موارد باید پوست نکروزه برداشته شود و پانسمان خیس گذاشته شود تا به مرور زمان بعدا گرافت پوستی انجام شود. علت این عارضه سیگار کشیدن بیمار و کشش بیش ازحد پوست و دوختن توسط جراح می باشد.
 • از عوارض دیگر جراحی زیبایی شکم عدم تقارن شکم و بالا بودن محل برش شکمی و محل نامناسب ناف می باشد.
 • تشکیل سروما نیز یکی دیگر از عوارض این جراحی است که لازم است به طور مکرر با سوزن تخلیه شود.

نظرات بسته شده است.