جراحی بینی گوشتی به جراحی اطلاق می شود که در آن بینی، دارای پوست ضخیم بوده و منافذهای باز بر روی پوست آن وجود دارد. در این روند، نوک بینی گوشتی بیمار بالا برده می شود و غضروف بینی نیز تقویت می گردد. اما بهتر است بدانید به طور کلی بینی ها به دو دسته گوشتی و استخوانی تقسیم بندی شده اند. این دسته بندی بر اساس میزان ضخامت پوست بینی بوده و در نتیجه جراحی بینی تاثیرگذار خواهد بود. در حقیقت پوست بینی گوشتی ضخیم تر است و غضروف آن استحکام پایینی دارد. بنابراین به منظور جلوگیری از برگشت بینی یا افتاده شدن آن ، غضروف گذاری انجام شده و گرافت ها تقویت خواهند شد.

جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی چیست؟

بینی گوشتی ، بینی است که غضروف ضعیف یکی از ویژگی های بارز آن بوده و در میان مردان عمومیت بیشتری دارد. بعلاوه، بینی های گوشتی اغلب دارای نوک بینی گوشتی بوده و به سمت پایین متمایل هستند. همچنین پره های بینی ( آلا ) اغلب باز و ضخیم می باشند.

آیا بینی شما گوشتی است؟

افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، یا نوک بینی آنها گوشتی است، برای عمل جراحی بینی گوشتی ، واجد شرایط می باشند. لازم است بیمار در قدم اول در یک جلسه مشاوره نفر به نفر با پزشک شرکت نماید. این جلسه، تجربه ای ارزشمند برای بیمار جهت آشنایی با روند منتخب برای درمان بینی خود، و برای پزشک، برای ارزیابی بیمار جهت ترسیم بهترین طرح درمان می باشد. پزشک در این جلسه، بینی بیمار و سایر ویژگی های صورت او را مورد بررسی قرار داده و تاریخچه پزشکی او را بررسی می نماید. از بیمار خواسته می شود تا سوالات و دغدغه های خود در خصوص این روند را آزادانه مطرح نماید.

مقایسه جراحی بینی گوشتی با سایر بینی ها

در گذشته، عمل بینی گوشتی ، شامل برداشتن غضروف بود. این امر باعث ایجاد فرو رفتگی و جای زخم بر روی پوست بینی می شد و دستیابی به یک بینی متوازن و دارای شکل طبیعی را برای بیمار غیر ممکن می نمود. امروزه، جراحی بینی گوشتی، به گونه ای انجام می شود که باعث ارتقا یافتن و بهبود ویژگی های صورت شده و با بهبود شکل ظاهری بینی و در نظر گرفتن تناسب آن با سایر ویژگی های صورت، زیبایی کلی صورت، نمایان تر می گردد.

پزشک نخست بین را مورد آزمایش فیزیکی قرار داده و تناسب آن با چشم، گونه ها، چانه و سایر ویژگی های صورت را مد نظر قرار می دهد. پس از تعیین گوشتی بودن بینی، نوع جراحی مورد نیاز برای کمک به بیمار در دستیابی به چهره ای زیبا مشخص می شود. اگر بیمار دارای بینی گوشتی باشد، پزشک یک طرح درمان اختصاصی را برای او ترسیم می کند. در صورت نیاز بیمار به انجام فرایندهای جوانسازی صورت، پزشک درمان های مورد نیاز را به بیمار خود پیشنهاد می نماید.

انواع بینی گوشتی

دو نوع بینی گوشتی ( دارای پوست ضخیم ) وجود دارد:

  1. بینی هایی که دارای تعداد زیادی غدد  چربی زیر پوستی هستند که مقدار زیادی مواد چربی و بافت فیبروآدیپوز تولید می کنند.
  2. آنهایی که دارای بافت ضخیمی بوده و تعداد غد د چربی آنها زیاد نمی باشد.

در مقایسه با گذشته، پیشرفت های قابل ملاحظه ای در جراحی بینی اتفاق افتاده و نتایج برای اکثر بیماران خوشاند می باشند.

 

درمان با ایزوترتینوئین

بینی دارای پوست ضخیم که تعداد زیادی غدد زیر جلدی در آن وجود دارد، با ایزوترتینوئین قابل درمان است. در این روند از ایزوترتینوئین در یک دوره کامل استفاده می شود. سپس مصرف آن برای یک دوره 6 ماهه متوقف می شود. سپس جراحی بینی انجام می پذیرد. بعد از یک ماهف یک دوره درمان 3 تا 6 ماهه با ایزوترتینوئین آغاز می شود. می توان قبل از آن،یک دوره درمان با رتین A ( مشتق شده از ویتامین A ) را امتحان نمود. اگر نتایج مطلوب نباشد، ایزوترتینوئین خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

بطورکلی، ایزوترتینوئین، یا روآکوتان، ترمیم پوست را به تعویق می اندازد، بنابراین به مدت 6 ماه و ترجیحاً یک سال باید استفاده از درمان های پوستی تهاجمی از قبیل لیزر یا درمابراسیون به تعویق انداخته شود.

نکته دیگر قابل توجه در افراد دارای بینی هایی با پوست ضخیم و تعداد زیاد غدد زیر جلدی، تغییر رژیم غذایی می باشد. آنها باید میزان مصرف لبنیات و کربوهیدرات ها را کاهش داده و مقدار کمتری چربی های اشباع شده و چربی های ترانس مصرف کنند. اجتناب های غذایی می تواند به کنترل تولید روغن توسط غدد زیر جلدی و کاهش ضخامت پوست کمک کند.

 

جراحی بینی گوشتی طبیعی

معمولا بینی های گوشتی تنها به صورت طبیعی عمل می شوند اما در صورت صلاحدید جراح پلاستیک ، می توان آن را به صورت فانتزی یا نیمه فانتزی نیز عمل کرد. در جراحی بینی طبیعی هیچ قوسی به روی بیني ایجاد نمی شود و پل بیني کاملا صاف است. در نتیجه نوک بینی سربالا نیست و زاویه آن تا لب بالا حدود 90 الی 95 درجه می باشد. جراحی بینی طبیعی یکی از مدل های پرطرفدار است و در آن ایرادات بینی برطرف شده و متناسب با سایر اجزای صورت کوچک می شود.

جراحی بینی گوشتی با لیزر

برخی از افراد بر این باورند که بدون نیاز به برش و انجام جراحی تهاجمی و با به کارگیری لیزر ، می توان بینی را عمل نمود. اما باید گفت مطالبی که در رابطه با جراحی بینی با لیزر به گوش می رسد تنها جنبه تبلیغاتی داشته و از نظر علمی صحیح نیستند. چرا که هنوز لیزر توانایی ایجاد برش در بینی را ندارد. در واقع از لیزر می توان برای صاف کردن پوست بینی و از بین بردن جای اسکار ناشی از جراحی استفاده کرد. افرادی که دارای بینی گوشتی هستند و قصد جراحي آن را دارند باید انتظار معقولی از جراحي بيني داشته باشند و با صلاحدید پزشک خود بهترین فرم را برگزینند.

سن مناسب برای جراحی بینی گوشتی

معمولا جراحی بینی پس از سن بلوغ و به تکامل رسیدن رشد بینی انجام می شود. بنابراین بهتر است رینوپلاستی ( جراحی زیبایی بینی ) در افراد 18 سال به بالا صورت گیرد.

نکاتی در خصوص یافتن بهترین جراح بینی گوشتی در تهران

همانطور که در بخش های دیگر مقاله در خصوص ویژگی های بینی گوشتی و جراحی بینی گوشتی توضیحاتی ارائه شد ، دماغ گوشتی ، از جمله انواع بینی هایی محسوب می شود که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود ، باید به دست یک جراح بینی گوشتی با تجربه و ماهر تحت عمل قرار گیرد. این حساسیت خصوصاً زمانی که ساکن کلان شهرهایی از قبیل تهران باشید یا بخواهید به این شهر سفر کرده و جراحی بینی تان را به دست بهترین جراح بینی گوشتی تهران بسپارید ، از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.دکتر حیدری ، جراح بینی گوشتی در تهران ، در فرایند معرفی نکات کارساز در پروسه انتخاب بهترین جراح بینی گوشتی ، شما را با برخی مولفه های دخیل در این فرایند آشنا می سازد.

  • برخورداری از بورد تخصصی

بعنوان اولین قدم در پروسه انتخاب جراح بینی گوشتی ، حتماً متخصصی را انتخاب کنید که  دارای بورد تخصصی باشد. پزشک یا جراح دارای بورد تخصصی ، دوره های آموزشی لازم را سپری کرده و آزمون های مربوطه را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

  • تجربه و مهارت جراح را ارزیابی کنید.

تجربه ، فاکتور بسیار مهمی است که نادیده گرفتن آن در پروسه انتخاب بهترین جراح بینی گوشتی ، یک اشتباه بزرگ محسوب می شود. کسب اطلاعات در خصوص تعداد جراحی های موفقیت آمیز انجام شده به دست پزشک ، می تواند مهر تائیدی بر ماهر و با تجربه بودن جراح ، به شمار آید.

  • صحبت کردن با بیماران قبلی جراح بالقوه بینی گوشتی

صحبت مستقیم با افرادی که به دست جراح بالقوه شما جراحی شده اند ، روش فوق العاده ای برای دستیابی به اطلاعات دست اولی است که بدون واسطه به شما رسیده است. مشاهده بینی فرد و رضایت او از نتیجه جراحی می تواند به شما کمک کند تا با اطمینان و اعتماد ، فرایند جراحی بینی گوشتی تان را به دست جراح بالقوه تان بسپارید.

  • مشاهده عکس های قبل و بعد از عمل بینی گوشتی

عکس های بیماران دارای بینی گوشتی که به دست جراح بالقوه شما تحت عمل جراحی قرار گرفته اند ، نمود عملی کیفیت کار جراح می باشد. با مشاهده این عکس ها و مشاهده تغییراتی که در بینی بیماران دارای بینی گوشتی شبیه به بینی فعلی شما اتفاق افتاده است می توانید یک پیش زمینه و ایده اولیه از تغییراتی که قرار است در بینی شما رخ دهد ، آگاه شوید.

  • بررسی قدرت تعامل و برقراری ارتباط جراح

یک مشاوره قبل از جراحی بینی گوشتی برای ارزیابی توانایی جراح در برقراری یک ارتباط دوستانه و همکارانه و ایجاد شرایطی که بیمار برای مطرح کردن دغدغه ها و ایده های خود احساس آرامش کند ، بسیار حائز اهمیت است. یک جراح مسئول و متعهد ، برای بیمار خود وقت می گذارد و فرایند عمل بینی گوشتی را به منزله یک همکاری مشترک بین بیمار و پزشک با هدف خلق یک نتیجه زیبا از فرایند جراحی می نگرد.

هزینه عمل بینی گوشتی

به طور کلی برای محاسبه هزینه جراحی بینی گوشتی ، بیمار باید ابتدا تحت معاینه قرار بگیرد و جراح بینی پس از بررسی همه عیوب و ایرادات بینی هزینه نهایی را خواهد گفت. جناب دکتر عطاالله حیدری ، جراح بینی تهران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ، در زمینه جراحی زیبایی بینی ، از تبحر و مهارت بسیار بالایی برخودار هستند و همواره نتایجی زیبا را برای بیماران خود به ارمغان می آورند. شما می توانید برای مشاهده نمونه کار های ایشان به صفحه اینستاگرام یا گالری تصاویر سایت مراجعه بفرمایید.​