درباره تزریق ژل و بوتاکس

تزریق ژل و بوتاکس روش های کم تهاجمی می باشند که بصورت سرپایی انجام می شوند. در این مقاله توضیحاتی در رابطه با کاربرد های این دو روش و مزایای آن ها داده شده است تا افرادی که خواهان انجام تزریق بوتاکس و ژل هستند در این زمینه اطلاعات لازم را بدست آورند. ( بهترین جراح پلاستیک تهران )

امروزه خانم های بسیاری خواهان تزریق ژل لب و گونه هستند، تزریق ژل و بوتاکس نیاز به دقت و حساسیت بالایی دارد و این کار باید توسط یک جراح خوب برای تزریق ژل متخصص صورت گیرد تا نتایج خوبی از این تزریق دریافت شود.

علاوه بر تزریق ژل یکی دیگر از روش هایی که می توان برای از بین بردن چین و چروک و جوانسازی پوست استفاده کرد تزریق بوتاکس می باشد. با تزریق ژل و بوتاکس در ناحیه مورد نظر بطور موقت عضلات ناحیه مورد نظر توانایی حرکت خود را از دست می دهند و در نتیجه خطوط بوجود آمده بدلیل افزایش سن از بین می روند.

کاربرد تزریق ژل و بوتاکس

 • جوانسازی پوست و رفع خطوط و چین و چروک
 • برجسته سازی لب
 • برجسته سازی گونه

تزریق ژل و بوتاکس

مزایای تزریق ژل و بوتاکس

در کمترین زمان ممکن با تزریق ژل و بوتاکس می توان جذابیت چهره را افزایش داد اما باید توجه نمایید که برای حجیم کردن لب و گونه خود تقاضای نابه جا نداشته باشید، زیرا تزریق ژل و بوتاکس بیش از اندازه در لب و گونه و برجسته سازی غیر طبیعی این مناطق، می تواند در زیبایی چهره تاثیر منفی بگذارد.

اقدامات بعد از تزریق ژل و بوتاکس

بعد از تزریق ژل لازم است اقداماتی صورت گیرد و برای بررسی های لازم و معاینات تکمیلی در وقت تعیین شده به مطب پزشکتان مراجعه نمایید. رعایت نکات توصیه شده توسط جراح پلاستیک خوب برای بوتاکس دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد، به هیچ عنوان محل تزریق ژل و بوتاکس را دستکاری نکنید و در صورت مشاهده تورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده نمایید.

در چه نواحی از صورت تزریق ژل و بوتاکس بیشتر توصیه می شود؟

با افزایش سن خطوط افقی در پیشانی نمایش داده می شود که با تزریق ژل و بوتاکس می توان این خطوط را از بین برد. در واقع تاثیر گذاری بوتاکس برای صورت در از بین بردن خطوط پیشانی و خطوط مابین دو ابرو نسبت به دیگر نواحی صورت بیشتر می باشد.

همچنین با افزایش سن خطوط ریز و درشتی در اطراف چشم ها به وجود می آیند که می توان با تزریق ژل و بوتاکس این خطوط را ازبین برد و ظاهر زیبایی را در اطراف چشم بوجود آورد.

خطوط اطراف دهان یکی دیگر از قسمت هایی است که با تزريق ژل و بوتاکس می توان نتایج خوبی را به دست آورد. با تزریق بوتاکس در این ناحیه می توان خطوط درشت و ریزی که بدلیل افزایش سن در اطراف دهان ایجاد شده اند را از بین برد.

تزریق ژل و بوتاکس

تزریق ژل و بوتاکس برای خطوط بغض یا اندوه؟

خطوط بغض همانند خطوط لبخند هستند، با این تفاوت که از گوشه دهان آغاز میشود و تا چانه امتداد می یابند. معمولا در مرکز پوست ، مو و زیبایی برای این دسته از چروک ها از تزريق ژل و بوتاکس درجه ممتاز استفاده می کنیم، اما طبق اصول شیوه درمان، آناتومی منحصر به فرد صورت بیمار مشخص می کند که از چه محصولی استفاده شده است.

تزريق ژل و بوتاکس برای خطوط لب

خطوط لب ، چروک های عمودی و عمیقی هستند که فقط بالای لب ظاهر می شوند. در ابتدا ما فقط هنگام جمع کردن عضله بالای لب آن ها را مشاهده می کنیم، ولی با افزایش سن این چین و چروک ها عمیق تر و ماندگار تر میشوند. این خطوط اغلب توسط بوتاکس درمان خواهند شد.

تزريق ژل و بوتاکس برای پر کردن لب ها و حالت لب

به تدریج لب ها حجم خود را از دست داده و نازک خواهند شد. به همین علت تزريق ژل و بوتاکس یک گزینه بسیار مناسب برای حجم دهی مجدد آن ها است.
در واقع تزريق ژل و بوتاکس یکی از روش های پرکاربرد برای پر کردن لب ها می باشد. خصوصیات هر درمان پرکننده به منظور تغییر حالت لب ها، معمولا بستگی به آناتومی فعلی لب و نتایج مورد نظر بیماردارد.

مدت تاثیر هر بار تزریق بوتاکس

بوتاکس تزریق شده ماندگاری موقتی دارد، کیفیت و برند مورد استفاده در تزریق و میزان و غلظت دارو در مدت ماندگاری آن تاثیر گذار است. اما بطور معمول بوتاکس تزریق شده حدود 4 تا 7 ماه ماندگاری دارد، بعد از گذشت این مدت اثر بوتاکس از بین می رود و دو مرتبه خطوط نمایان می شود که نیاز به تزریق مجدد می باشد. شدت چین و چروک و تعداد دفعات تزریق می تواند در مدت ماندگاری بوتاکس تاثیر گذار باشد.

تزریق ژل و بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس، عوارضی را به دنبال دارد؟

عوارض بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نمی باشد. البته در صورتی که تزریق توسط پزشک با تجربه انجام شود، هیچ گونه عارضه ای برای فرد نخواهد داشت. ولی بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارند و یا زنان باردار و شیرده نباید از آمپول بوتاکس استفاده کنند. مضاف بر این که دیده شده تزریق بوتاکس باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • ورم پلک فوقانی و اطراف چشم به خصوص در افرادی که برای اولین بار تزریق بوتاکس را انجام می دهند؛ طبیعی میباشد.
 •  بیماران بعد از۲ هفته لازم است مجددا برای ارزیابی و تزریق مجدد مراجعه نمایند. بدیهی است انجام تزریق در جلسه دوم با صلاح دید مستقیم پزشک انجام شود.
 •  به مدت ۳ روز بهتر است به انجام انقباض و انبساط عضلات مورد تزریق بپردازید و این کار را بطور متناوب در طول روز انجام دهید.
 • به یاد داشته باشید که در برخی موارد ممکن است تا چند هفته نواحی مورد تزریق دچار سنگینی شوند که اهمیتی نداشته و بتدریج رفع میشود.
 • توجه داشته باشید که تاثیر اصلی بوتاکس، بر روی خطوطی است که در اثر انقباض و انبساط عضلات صورت بوجود می آید. ولی بطور غیر مستقیم می تواند در برطرف کردن خطوط ثابت پوست مخصوصا با تزریقات مکرر موثر باشد.
 •  از 3 تا 14 روز بعد از تزریق ، نتایج قابل مشاهده هستند و پس از این مدت نتایج درمانی به تدریج کامل می شود. طول اثر بوتاکس به صورت متوسط بین ۳ تا ۴ ماه می باشد.
 •  بوتاکس در رفع تعریق شدید مخصوصا در ناحیه زیر بغل و کف دست بسیار موثر می باشد که این اثر معمولا بین ۶ تا ۹ ماه بسته به دوز تزریق شده پایدار است.
 • به هیچ عنوان محل تزریق را ماساژ ندهید ، می توانید برای اثر بخشی بیشتر عضلات ناحیه تزریق را بطور ارادی با اخم کردن و باز کردن آن منقبض و انبساط نمایید.
 • توصیه می شود برای کاهش تورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده شود.

تزریق ژل و بوتاکس

تزریق ژل به چه صورت می باشد و آیا عوارضی هم به دنبال دارد؟

در مورد تزریق ژل های موقت، از آنجایی که خیلی از این ژل ها نوعی پروتئین هستند و بدن آن ها را به عنوان مواد بیگانه شناسایی نمی کند، معمولاً عوارضی نیز مشاهده نمی شود. حتی در موارد نادر اگر عوارضی ایجاد شود، چون به تدریج بدن این مواد را جذب و تجزیه می کند، هیچ گونه عارضه ماندگاری نخواهد داشت.

اما در مورد ژل های دائم، گاهی عوارضی مانند حساسیت و در برخی مواقع عفونت و گاهی جابه جایی ژل مشاهده می شود که برای پرهیز از آن، اولا در مورد افرادی که سابقه بیماری های خود ایمنی همچون آلرژی و آسم دارند بایستی آزمایش انجام شود.

روش تزریق ژل در چه مواردی مناسب می‌باشد؟

 1. افرادی که چین و چروک‌ صورتشان کم عمق است.
 2. بیماران و متقاضیانی که تمایلی به جراحی لیفتینگ ندارند یا به‌ دلایل مختلفی انجام جراحی‌ های زیبایی در آن ‌ها امکانپذیر نیست.
 3. به ‌منظور رفع چین و چروک در مناطقی مانند خط‌ های خنده که نمی ‌توان با استفاده از جراحی آن ‌ها را رفع کنیم.
 4. متقاضیانی که لب، چانه و یا گونه کوچکی دارند و تمایل به حجیم شدن آن را دارند.

تزریق ژل و بوتاکس

تزريق بوتاکس و ژل برای درمان چه مشکلاتی انجام می شود؟

 • تزريق ژل و بوتاکس برای درمان چین و چروک های موجود در صورت
 • تزریق بوتاکس برای درمان تعرق زیر بغل و کف دست
 • تزریق بوتاکس برای درمان میگرن
 • تزریق ژل به منظور برجسته کردن لب و گونه
 • تزريق ژل و بوتاکس برای رفع خط خنده ، خط اخم ، خطوط افقی روی پیشانی