تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی فرایندی است که برای جوانسازی صورت و افزایش حجم گونه لب و سینه مورد استفاده قرار می گیرد.

 تزریق چربی

در این فرآیند چربی از بخشی از بدن که چربی های اضافی دارد گرفته می شود و به عنوان یک پرکننده در بخش هایی از صورت یا بدن تزریق می شود.

گونه ، لب، خطوط خنده و خطوط اطراف لب رایج ترین مناطقی می باشد که در آن تزریق چربی صورت میگیرد.

با افزایش سن، بافت چربی صورت کاهش می یابد که افتادگی پوست و شلی و چروک بودن پوست را  افزایش میدهد، در نتیجه کشیدن و بالا بردن پوست موجب جوان سازی کلی نمی شود.

بعضی وقت ها سفت تر و کشیده تر نمودن پوست موجب جوانتر شدن آن نمی شود بلکه پرتر بودن صورت باعث جوانتر شدن آن می شود و اینجاست که اهمیت تزریق چربی در پوست بدن مشخص خواهد شد.

نکاتی که در رابطه با تزریق چربی باید بدانید :

چربی یک پرکننده طبیعی می باشد که به منظور افزایش حجم و برجستگی و از بین بردن چین و چروک مورد استفاده قرار می گیرد . چربی مورد نیاز از بدن شما گرفته می شود در نتیجه نگران پس زدن آن نباشید .

در اکثر موارد چربی مورد نیاز از نواحی از بدن گرفته می شود که چربی اضافه دارد، شکم، پهلو، ران رایج ترین نواحی از بدن می باشد که چربی ها از این نواحی استخراج می شود .

تزریق چربی شامل ۳ مرحله می باشد :

برداشتن چربی

تصفیه چربی

تزریق چربی

مرحله برداشت  چربی با برش های خیلی کوچک انجام می گیرد ، توسط جراح خوب برای جوانسازی صورت در ناحیه های مورد نظر برش هایی کمتر از ۱ میلی متر ایجاد می شود تا کانولا وارد بافت چربی شود، به مرور زمان جای برش دیگر دیده نمی شود .

بعد از برداشت چربی به میزان لازم تصفیه چربی توسط یک دستگاه مخصوصی صورت می گیرد و در ناحیه مورد نظر تزریق می شود .

کاربردهای تزریق چربی

بخش هایی از پوست صورت که حجمشان کم میشود مثل گونه ها، گودی زیر چشم، خط خنده، شقیقه ها، نازک شدن لبها و حتی ناحیه پشت دستها را می توان با تزریق چربی که از خود فرد گرفته می شود به ناحیه مورد نظر تزریق میشود پر نمود و کاهش حجم را اصلاح کرد.

معمولا بسیاری از افرادی که علاقه مند به این جراحی هستند، تزریق  در صورت را بیشتر از دیگر نقاط پوست بدن می پسندند به ویژه خانمها و یا افرادی که ناگهانی در یک دوره زمانی خاص وزن خود را از دست داده اند .

مزایای تزریق چربی 


مزيت اين روش نسبت به تزريق انواع پركننده ها مثل ژلها بسيار زياد میباشد:

  • تزریق چربی ازخود شخص گرفته مي شود پس هرحجمي كه مایل باشد برداشته خواهد شد .حتي در حد و اندازه ۵۰۰CC برای تزريق در باسن امکان پذیر است.
  •  اگر این مقدار سی سی  را بخواهيم با ژل پركنيم اولا هزينه هر سی سی ژل مرغوب حداقل ۶۰-۲۵۰دلارمیباشد وثانيا حجم زياد ژل امكان جابجايی دارد و با فشار های خارجی كه پوست ميايد ازنقطه ای به نقطه ديگر حرکت میکند و از روي پوست ناهمواری ایجاد خواهد کرد.
  • در صورتيكه درمورد چربی، چون سلولهای زنده بدن میباشند و وقتی به ناحيه ای تزريق مي شوند به همان ناحیه پيوند داده مي شوند و عروق و بافت های بدن آنها را احاطه خواهند کرد و جزئی از چربی طبيعی آن منطقه خواهد شد (به اصطلاح به بدن جوش خواهد کرد ) وامكان جابجايی نخواهد داشت.
  • ديده شده است كه ژلها در سيستم لنفاوی به حركت در آمده ودر كبد و طحال وجود ذرات ژل گزارش شده است. در نتیجه خطرات آينده ژلها در نواحي ديگر هنوز مشخص نشده است .
  • معمولاماندگاری تزریق   را از نواحي مقاوم به رژيم و ورزش برداشت مي كنيم. مثل پهلو ها، شكم،‌ باسن و… سپس اين چربی بعد از تزريق در نواحی مانند صورت به آسانی با رژيم و يا ورزش آب نخواهد شد.

نکات در مورد تزریق چربی

اما ماندگاری تزریق همانطور كه قبلا گفته شده بستگی به نحوه برداشت و نحوه تزريق دارد. كه نكات كليدی آن اگر رعايت شوند ازماندگاری بسيار طولانی برخوردار هستند چربی را مي توان تا۶ماه در يخچالهای معمولی وتا ۲ سال در يخچالهای صنعتی نگهداری كرد وسپس روباره تزریق کرد.

-بنابراين اگرفردی پس از تزریق اول بخواهد مجددا قسمتي از ناحيه تزريق شده را پرتر کند چربی به راحتی دردسترس میباشد و فقط نياز به يك تزريق مجدد دارد .

یکی از مزیت های مهم دیگر تزریق  نسبت به ژل و يا پروتز دارد همان قوام طبيعی چربی میباشد كه لمس چربی بسيار طبیعی بنظر مي رسد در حالی كه ژل و يا پروتز سفت و مشخص می باشد و قابل تشخيص میباشد كه چيزی غير طبيعی در زير پوست میباشد.

-امكان ايجاد عفونت در ژل ها و پروتز ها بسيار بيشتر ازتزریق است .

-ازدیگر مزیت های تزریق عدم امكان ايجاد آلرژی است كه در ژل ها شايعه تر است .

عوارض تزريق چربی

معمولا این جراحی دارای حداقل عوارض میباشد از آن جمله کبودی و تورم می باشد که گذری است. در برخی موارد در صورت رعایت نکردن اصول از سمت پزشک جراح یا خود فرد، عفونت هم جزو عوارض احتمالی میباشد.

عوارض تزريق چربی:

البته عوارض این جراحی بيشتر به صورت تورم در ناحيه كشيده شده ناحيه تزريق شده است كه بعد از ۲ هفته ازبين می رود. معمولا كبودی در پی ندارد وبه جز در ناحيه زيرچشم كه امكان كبودی هست و آن هم طي ۱۲-۱۰روز برطرف خواهد شد.

ماندگاری تزریق چربی

نتايج تزريق  به صورت کامل بستگی به تكنيک انجام و مهارت پزشک دارد که اگر درست و دقيق انجام نشود چربی براي مدت ۴-۳ هفته بيشترماندگاری ندارد و جذب خواهد شد .

نقاهت بعد از تزریق چربی

در ساعت های اولیه بعد از تزریق  استراحت کافی داشته باشید و در زمان خواب برای بالا بردن سر خود از چند بالش استفاده نمایید.

انجام این کار در کاهش تورم صورت بسیار تاثیر گذار می باشد، احساس درد اندکی خواهید داشت که طبیعی است، برای کاهش درد شما داروهایی توسط پزشک تجویز می شود که می توانید استفاده نمایید.

تورم و کبودی در ۲ هفته اول بعد از تزریق  طبیعی است نگران نباشید بعد از گذشت ۱ هفته می توانید ورزش های سبک انجام دهید و فعالیت های سنگین را می توانید بعد از گذشت ۴ تا ۶ هفته انجام دهید، بخشی از چربی های تزریق شده در ۶ هفته اول جذب بدن می شود .

 

 

اقدامات لازم قبل از تزریق چربی چیست

 

-قبل از تزریق پزشک ابتدا سابقه بیماری فرد را بررسی می کند .

-جراح از وضعیت  قبل از عمل بدن بیمار عکس تهیه می کند.

– شش هفته قبل ازتزریق سیگار کشیدن را متوقف کنید تا ترمیم زخم ها و جراحت بر روی پوست پس ازتزریق هر چه سریعتر بهبود یابد.

-قبل از تزریق  از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهاب  را قطع کنید زیرا احتمال خون ریزی بدن فرد پس از عمل جراحی افزایش می یابد

تزریق چربی

کدام قسمت صورت چربی تزریق می شود

 

ازاین تزریق  برای پرکردن فرورفتگی های صورت ،برجسته کردن لب و گونه ها استفاده کنید . البته از این روش برای افرادی که سیاهی دورچشم ،گود شدگی اطراف چشم ها و نیز افرادی که صورت لاغر و تکیده ای دارند  می توانند از این روش جهت جوانسازی صورت خود استفاه کنند.

 

تزریق چربی چند بار باید تکرار شود

برای نتیجه مطلوب تزریق  بهتر است ۴-۲ بار تزریق چربی باید انجام شود و این تزریق  چندین بار باید تکرارشود .برای این کار برخی پزشکان هربار از چربی تازه کشیده شده استفاده می کنند، وبرخی نیز تنها چربی را فریزمی کنند  و ماه‌های بعد تزریق می‌کنند.

 

 

نتیجه نهایی  تزریق چربی در کرج چه زمانی مشخص می شود

پس از انجام تزریق چندین هفته زمان لازم است تا نتیجه نهایی  حاصل از این روش را مشاهده نمایید .در چند روز اول به دلیل  تورم و کبودی نمی توانید نتیجه عمل را مشاهده کنید. حدود دو تا دو و نیم هفته  زمان لازم است تا تورم و چربی کاهش یابد . اما به طور میانگین می توان گفت پس از سه ماه شما می توانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید.

 

.

 

 

برخی از خدمات دکتر حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک

پاسخ