تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی فرایندی است که برای جوانسازی صورت و افزایش حجم گونه، لب و سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در این فرآیند چربی از بخشی از بدن که چربی های اضافی دارد گرفته شده و به عنوان یک پرکننده در بخش هایی از صورت یا بدن تزریق می شود. گونه، لب، خطوط خنده و خطوط اطراف لب رایج ترین مناطقی می باشند که در آن تزریق چربی صورت میگیرد.

با افزایش سن، بافت چربی صورت کاهش می یابد که افتادگی پوست، شلی و چروک بودن پوست را افزایش می دهد؛ در نتیجه کشیدن و بالا بردن پوست موجب جوانسازی کلی نمی شود.

بعضی وقت ها سفت تر و کشیده تر نمودن پوست موجب جوانتر شدن آن نمی شود بلکه پرتر بودن صورت باعث جوانتر شدن آن شده و اینجاست که اهمیت تزریق چربی در پوست و بدن مشخص خواهد شد.

تزریق چربی

نکاتی که در رابطه با تزریق چربی باید بدانید:

چربی یک پرکننده طبیعی می باشد که به منظور افزایش حجم و برجستگی و از بین بردن چین و چروک مورد استفاده قرار می گیرد. چربی مورد نیاز از بدن شما گرفته می شود در نتیجه نگران پس زدن آن نباشید.

در اکثر موارد چربی مورد نیاز از نواحی بدن که چربی اضافه دارند گرفته می شود؛ شکم، پهلو و ران رایج ترین نواحی از بدن می باشند که چربی ها از این نواحی استخراج می شوند.

تزریق چربی شامل ۳ مرحله می باشد :

 1. برداشتن چربی
 2. تصفیه چربی
 3. تزریق چربی

مرحله برداشت  چربی با برش های خیلی کوچک انجام می گیرد، توسط جراح خوب برای جوانسازی صورت در ناحیه های مورد نظر برش هایی کمتر از ۱ میلی متر ایجاد می شود تا کانولا وارد بافت چربی شود، به مرور زمان جای برش دیگر دیده نمی شود.

بعد از برداشت چربی به میزان لازم تصفیه چربی توسط یک دستگاه مخصوصی صورت می گیرد و در ناحیه مورد نظر تزریق می شود.

تزریق چربی

کاربردهای تزریق چربی

بخش هایی از پوست صورت که حجمشان کم می شود (مثل گونه ها، گودی زیر چشم، خط خنده، شقیقه ها)، نازک شدن لب ها و حتی ناحیه پشت دست ها را می توان با تزریق چربی ای که از بدن خود فرد گرفته شده برطرف نمود و پس از تزریق به ناحیه مورد نظر پر شده و کاهش حجم اصلاح خواهد شد.

معمولا بسیاری از افرادی که علاقه مند به این تزریق هستند، تزریق در صورت را بیشتر از دیگر نقاط پوست بدن می پسندند به ویژه خانمها و یا افرادی که ناگهانی در یک دوره زمانی خاص وزن خود را از دست داده اند .

عوارض تزريق چربی

معمولا این جراحی دارای حداقل عوارض است اما کبودی و تورم از عوارض گذری است. در برخی موارد در صورت رعایت نکردن اصول از سمت پزشک جراح یا خود فرد، عفونت هم جزو عوارض احتمالی میباشد.

البته عوارض این جراحی بيشتر به صورت تورم در ناحیه دهنده چربی است كه بعد از ۲ هفته از بين می رود. اما معمولا كبودی در پی ندارد و به جز در ناحيه زيرچشم كه امكان كبودی هست طي ۱۲-۱۰ روز برطرف خواهد شد.

تزریق چربیمزایای تزریق چربی 

مزيت اين روش نسبت به تزريق انواع پركننده ها مثل ژلها بسيار زياد می باشد:

 • تزریق چربی ازخود شخص گرفته مي شود پس هرحجمي كه مایل باشد برداشته خواهد شد .حتي در حد و اندازه ۵۰۰CC برای تزريق در باسن امکان پذیر است.
 •  اگر این مقدار سی سی را بخواهيم با ژل پر كنيم، اولا هزينه هر سی سی ژل مرغوب حداقل ۶۰-۲۵۰ دلارمی باشد و ثانيا حجم زياد ژل امكان جابجايی دارد و با فشارهای خارجی كه پوست مي آيد از نقطه ای به نقطه ديگر حرکت میکند و به روي پوست ناهمواری ایجاد خواهد کرد.
 • از آنجایی که چربی، چون سلول های زنده بدن هستند و وقتی به ناحيه ای تزريق مي شوند به همان ناحیه پيوند داده مي شوند و عروق و بافت های بدن آنها را احاطه خواهند کرد و جزئی از چربی طبيعی آن منطقه خواهند شد. (به اصطلاح به بدن جوش می خورند) وامكان جابجايی نخواهند داشت.
 • ديده شده است كه ژل ها در سيستم لنفاوی به حركت در آمده و در كبد و طحال وجود ذرات ژل گزارش شده است. در نتیجه خطرات آينده ژل ها در نواحي ديگر هنوز مشخص نشده است .
 • معمولا ماندگاری تزریق را از نواحي مقاوم به رژيم و ورزش برداشت مي كنيم. مثل پهلو ها، شكم،‌ باسن و غیره. سپس اين چربی بعد از تزريق در نواحی ای مانند صورت به آسانی با رژيم و يا ورزش آب نخواهد شد.

ماندگاری تزریق چربی

نتايج تزريق به صورت کامل بستگی به تكنيک انجام و مهارت پزشک دارد که اگر درست و دقيق انجام نشود چربی براي مدت ۴-۳ هفته بيشتر ماندگاری نداشته و جذب خواهد شد.

تزریق چربینکات در مورد تزریق چربی

 1. اما ماندگاری تزریق همانطور كه قبلا گفته شده بستگی به نحوه برداشت و تزريق آن دارد. اگر نكات كليدی آن رعايت شوند از ماندگاری بسيار طولانی برخوردار هستند. چربی را مي توان تا ۶ ماه در يخچال های معمولی و تا ۲ سال در يخچال های صنعتی نگهداری كرد و سپس دوباره تزریق نمود.
 2. بنابراين اگر فردی پس از تزریق اول بخواهد مجددا قسمتي از ناحيه تزريق شده را پرتر کند، چربی به راحتی در دسترس می باشد و فقط نياز به يك تزريق مجدد دارد .
 3. یکی از مزیت های مهم دیگر چربی نسبت به تزریق ژل و يا پروتز، همان قوام طبيعی چربی است كه لمس چربی بسيار طبیعی بنظر مي رسد؛ در حالی كه ژل و يا پروتز سفت و مشخص می باشد و قابل تشخيص است كه چيزی غير طبيعی در زير پوست می باشد.
 4. امكان ايجاد عفونت در ژل ها و پروتز ها بسيار بيشتر از چربی است .
 5. از دیگر مزیت های تزریق چربی عدم ايجاد آلرژی است كه در ژل ها شايع تر است .

نقاهت بعد از تزریق چربی

در ساعت های اولیه بعد از تزریق استراحت کافی داشته باشید و در زمان خواب برای بالا بردن سر خود از چند بالش استفاده نمایید.

انجام این کار در کاهش تورم صورت بسیار تاثیر گذار می باشد، احساس درد اندکی خواهید داشت که طبیعی است، برای کاهش درد شما داروهایی توسط پزشک تجویز می شود که می توانید استفاده نمایید.

تورم و کبودی در ۲ هفته اول بعد از تزریق چربی طبیعی است اما نگران نباشید چرا که بعد از گذشت ۱ هفته می توانید ورزش های سبک انجام دهید و فعالیت های سنگین را بعد از ۴ تا ۶ هفته انجام دهید. بخشی از چربی های تزریق شده در ۶ هفته اول جذب بدن می شوند.

اقدامات لازم قبل از تزریق چربی چیست

 1. قبل از تزریق پزشک ابتدا سابقه بیماری فرد را بررسی می کند.
 2. جراح از وضعیت قبل از عمل بدن بیمار عکس تهیه می کند.
 3. شش هفته قبل از تزریق، سیگار کشیدن را متوقف کنید تا ترمیم زخم ها و جراحت بر روی پوست هرچه سریعتر بهبود یابد.
 4. قبل از تزریق مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب را قطع کنید زیرا احتمال خون ریزی افزایش می یابد.

تزریق چربی

به کدام قسمت صورت چربی تزریق می شود؟

از این تزریق برای پرکردن فرورفتگی های صورت، برجسته کردن لب و گونه ها استفاده کنید. البته از این روش برای افرادی که سیاهی دورچشم، گود شدگی اطراف چشم ها و نیز افرادی که صورت لاغر و تکیده ای دارند استفاه می شود.

تزريق چربي چند بار باید تکرار شود؟

برای نتیجه مطلوب تزریق بهتر است ۴-۲ بار تزریق چربی انجام شود و این تزریق چندین بار باید تکرار گردد. برای این کار برخی پزشکان هربار از چربی تازه کشیده شده استفاده می کنند، و برخی  تنها چربی را فریز می کنند و ماه‌ های بعد تزریق می‌کنند.

نتیجه نهایی تزريق چربي چه زمانی مشخص می شود؟

پس از انجام تزريق چندین هفته زمان لازم است تا نتیجه نهایی حاصل از این روش را مشاهده نمایید. در چند روز اول به دلیل تورم و کبودی نمی توانید نتیجه عمل را مشاهده کنید. حدود دو تا دو و نیم هفته زمان لازم است تا تورم و چربي کاهش یابد. اما به طور میانگین می توان گفت پس از سه ماه شما می توانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید.

نظرات بسته شده است.