لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یکی از جدید ترین روش های پیکرتراشی است که در برداشت موضعی چربی ها کاربرد دارند. دقت این روش در مقایسه با لیپوساکشن بسیار بیشتر است و در نسل چهارم آن با کانولای هوشمند ، کمترین آسیب به بافت بدن می رسد و در عین حال بیشترین میزان چربی استخراج می شود.تا انتها با مقاله دکتر حیدری همراه باشید

لیپوماتیک

در واقع از آنجایی که در این فرایند کمترین آسیب به سلول های چربی وارد می شوند ، می توان از چربی های استخراج شده برای ترنسفر و انتقال به سایر قسمت های بدن همچون باسن ، سینه ، ساق پا و صورت استفاده کرد.

حتی بعد از کاهش وزن چشمگیر، چربی های سرسخت در بعضی از بخش های بدن باقی مانده و زیبایی فرم بدن را بر هم می زنند. خلاص شدن از شر این چربی ها بسیار دشوار است. چون ماهیچه های آن ناحیه باید دائماً ورزش داده شوند. در این حالت، یکی از روش ها برای دستیابی به بهترین نتایج، انجام لیپوساکشن به کمک روش لیپوماتیک می باشد.

فرایند لیپوماتیک

این روش، فرایند مکش چربی های اضافی در بدن با کانولاهای لیپوساکشن لرزان می باشد. فرایند برداشتن چربی با این روش ، یک فرایند کاهش وزن و لاغری نیست ؛ بلکه فرایند شکل دهی به بدن است. این روند با استفاده از دستگاه لیپوماتیک مورد تائید سازمان غذا و دارو انجام می شود. هر چند نتیجه، بعد از دوره بهبودی به وضوح قابل مشاهده می باشد ؛ ولی آشکارترین نتیجه لاغری، 2 تا 3 ماه بعد نمایان می شود. این روش، در مقایسه با روش های به کار برده شده بر روی پوست و دیگر روش های لیپوساکشن، دارای مزایای زیادی می باشد.

مزیت های لیپوماتیک

 • دوره نقاهت بسیار کوتاه
 • بدون نیاز به بیهوشی کامل
 • تورم و کبودی جزئی
 • بدون نیاز به ویزیت بعدی و ماساژ های دردناک
 • عدم سوختگی پوست
 • درد کمتر حین عمل و پس از آن
 • زمان عمل کوتاه تر است.
 • از داروی بی حسی کمتری استفاده می شود.
 • انقباض پوست بهتر صورت می گیرد. در نتیجه پس از عمل پوست شل و افتاده نخواهد شد.
 • چربی های خارج شده زنده و قابل استفاده مجدد هستند.
 • نیازی به استفاده از دستگاه های جانبی همچون پمپ تزریق ، ساکشن و کمپرسور هوا نیست.
 • کارایی آسان و مفید دارد.
 • چربی به صورت یکنواخت برداشته می شود.
 • این روش کاملا ایمن و بدون عوارض است.
 • احتمال آمبولی ندارد.

آیا می توان این روش را برای کل بدن به کار برد؟

پیکر تراشی با این روش تقریباً در هر ناحیه ای از بدن از قبیل کمر، شکم، زیر چانه، بازو، ساق پا، و بعد از کاهش وزن، قابل استفاده می باشد. در این تکنیک، بدن سفت می شود ؛ چربی های سرسخت حذف می شوند و در نتیجه تناسب اندام و لاغری موضعی بدست می آید.

رایج ترین نواحی شامل کفل، بخش داخلی ساق پا، بخش فوقانی بازو، قفسه سینه، و شکم می باشند. افراد بالای 18 سال فاقد بیماری مزمن، که به دنبال خلاصی از شر چربی های خود هستند، داوطلب خوبی برای این روش محسوب می شوند.

بادی کانتورینگ برای کدام نواحی انجام می شود؟

طبق گفته بهترین جراح پلاستیک تهران : این عمل برای لاغر کردن قسمت های مختلف بدن مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از آن ها شامل موارد زیر می شوند :

 1.  صورت
 2. باسن
 3. ليپوماتيک پشت گردن
 4.  گردن و گونه ها
 5.  شکم و پهلو
 6.  ران
 7.  بازو
 8.  غبغب

دستگاه بادی کانتورینگ چگونه عمل می کند؟

مهمترین نکته در زمان انتخاب این روش جراحی، سوال درباره نحوه عملکرد دستگاه آن است. ابتدا نواحی نیازمند به درمان و مقدار بافت چربی که باید برداشته شود، تعیین می شوند. این جراحی تحت روش های بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود.

دستگاه بادی کانتورینگ ، با لرزش کانولا، بافت چربی را تجزیه می کند. سپس تکه های چربی بوسیله مکش در کانولا، بیرون کشیده می شوند. بیمار در همان روز جراحی، مرخص می شود.

آیا نتایج پیکر تراشی با این روش دائمی است؟

اگر به تغذیه و رژیم خود توجه کافی داشته باشید، این درمان، دائمی خواهد بود. اگر رژیم غنی از پروتئین و کم کربوهیدرات و کم چربی را دنبال کنید ؛ وزن تان اضافه نشده و دوباره چربی در بدن شما تجمع پیدا نخواهد کرد.

مراقبت های بعد فرایند بادی کانتورینگ

در لیپوساکشن به روش بادی کانتورینگ ، به دلیل بی درد بودن روند و کوچک بودن برش، شما می توانید کارهای روزمره خود را از روز بعد از جراحی شروع کنید. همچنین می توانید بعد از دو هفته به زندگی نرمال خود بازگردید.

بعد از جراحی، به مدت 3 تا 4 روز درد مختصری را تجربه خواهید کرد ؛ ولی بعد از روز چهارم این درد به تدریج کاهش می یابد. تا 6 روز نباید حمام کنید و از کمپرس سرد یا گرم اجتناب کنید. از آن جایی که بافت ها در طول فرایند آسیب ندیده اند، ورم خاصی در ناحیه درمان شکل نمی گیرد.

بعد از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. داروهای مسکن را تنها در صورت تجویز پزشک، مصرف کنید. به طور ناگهانی حرکت نکنید چون ممکن است دچار سرگیجه شوید.

لیپوماتیک

عوارض بادی کانتورینگ

به طور کلی هر عمل جراحی با یک سری عوارض همراه است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد :

 • جای زخم، تورم و کبودی ناشی از این روش کمتر از لیپوساکشن خواهد بود و پس از گذشت چند روز بهبود می یابند.
 • خونریزی در زمان جراحی : در صورتی که افراد پیش از عمل از دارو هایی همچون آسپرین و وارفارین مصرف نکنند ، حین عمل خونریزی نخواهند داشت.
 • حساسیت به لیدوکائین : از لیدوکائین به منظور بی حس کردن موضعی استفاده می شود و پیش از وارد شدن کانولا به بدن مورد استفاده قرار می گیرد. حال ممکن است برخی افراد به این ماده حساسیت داشته باشند.
 • عفونت : در صورتی که جراحی در شرایط استریل صورت نگیرد ، ممکن است بیمار با عفونت مواجه شود. البته احتمال بروز این عارضه بسیار کم است چرا که زخم های ليپوماتيک بسیار ریز هستند و مراقبت از آن ها کار دشواری نیست.
 • برگشت پذیری ليپوماتيک : در صورتی که پس از جراحی ، بیمار رژیم غذایی مناسبی نداشته باشد ، این امکان وجود دارد که مجددا چربی ها بازگردند.
 • خطر آمبولی : ارتعاش دستگاه ممکن است به عروق آسیب بزند. البته امروزه با استفاده از دستگاه های پیشرفته و هوشمند خطر آمبولی به صفر رسیده است.

هزینه جراحی لیپوماتیک

هزینه جراحی بادی کانتورینگ بر حسب ناحیه درمان، مقدار چربی استخراج شده، کیفیت دستگاه و تجربه پزشک متغیر می باشد.