لیفت صورت یکی از تکنیک های جوانسازی صورت می باشد. به طور کلی عوامل مختلفی همچون افزایش سن ، استرس و هیجانات زندگی ، جاذبه زمین ، وراثت ، نوع تغذیه ، آسیب های ناشی از تابش آفتاب و غیره سبب تغییرات پوستی همچون شلی و افتادگی و کاهش قابلیت ارتجاعی پوست می شوند.با اتفاق افتادن این تغییرات بافت نرم اتروفی چربی صورت تحت تاثیر قرار گرفته و سبب ایجاد چاله هایی در شقیقه ها ، زیر گوشه های لب ، اطراف چانه و گونه می شوند. حتما تا انتها مقاله دکتر حیدری را مطالعه کنید. همچنین ممکن است اسکلت استخوانی صورت به تدریج تحلیل برود و این عوامل موجب کاهش زیبایی چهره می شوند.

لیفت صورت

 

افتادگی بافت قسمت میانی صورت ، ایجاد خطوط عمیق در زیر پلک تحتانی ، ایجاد خطوط عمیق در بینی که به گوشه لب منتهی می شوند ، پدید آمدن خطوط عمیق که از کنار و زیر لب تا فک پایین ادامه دارند ، تحلیل رفتن بافت چربی صورت ، کاهش تونیسیته پوست قسمت تحتانی صورت و رسوب چربی اضافی در زیر چانه و فک از دیگر عوارض پیری پوست هستند.

اما امروزه روش های مختلفی به منظور جوانسازی و رفع عوارض پیری پوست وجود دارد که لیفت پوست صورت یکی از بهترین و پرطرفدار ترین آن هاست.

ليفت صورت به نوعی عمل جراحی گفته می شود که به منظور کشیدن و جوانسازی پوست انجام می شود. این جراحی باعث شادابی ، زیبایی و جوان تر به نظر رسیدن صورت می شود.

روش های لیفت صورت 

تکنیک های لیفت پوست صورت متعددی وجود دارند ، که می توانید با توجه به هدف زیبایی و زمان از کار افتادگی و ریکاوری ، خطرات و نیز آناتومی صورت خود ، یکی را برگزینید. به صورت کلی ، روش های مختلف لیفت کردن صورت ، بر اساس نوع برش ، تعداد لایه های بافت درمان شده ، ناحیه مورد هدف در صورت و درجه تهاجمی بودن آن ، متغیر می باشند.
در گذشته جراحان ، برای انجام جراحی لیفت پوست صورت ، برشی را در پوست صورت ایجاد کرده و آن را ، به سمت عقب می کشیدند.

این تکنیک چندان قابل اعتماد نبود ، و بهترین نتیجه زیبایی نیز با این تکنیک به دست نمی آمد ، و پس از مدتی ، پوست دوباره دچار افتادگی می شد ؛ چون هیچ اقدامی برای پشتیبانی از موقعیت جدید پوست ، در طول روند جراحی انجام نشده بود. با گذر زمان ، جراحان بافت های عمیق تر در صورت را ، مورد هدف قرار داده و تکنیک های جدید لیفت کردن صورت شکل گرفتند.

تکنیک های لیفت صورت

برخی تکنیک های رایج لیفت صورت عبارتند از :

لیفت Deep Plane

این تکنیک لیفت ، بعنوان یک استاندارد طلایی شناخته شده است. این روش شامل لیفت ، آزادسازی و تغییر موقعیت سیستم عضلانی هورمونی سطحی ( SMAS) ، می باشد. لایه SMAS در زیر پوست قرار گرفته ، و توسط ماهیچه های بیان حالات صورت ، که برای لبخند زدن ، اخم کردن ، و دیگر حالت های صورت مورد استفاده قرار می گیرند ، احاطه شده است. این تکنیک لیفت ، نتایج ماندگاری را بر جای گذارده ، و نیاز به درمان های ترمیمی در آن کم است.

روند جراحی لیفت با این تکنیک ، شامل ایجاد برش های ناپیدا ، در طول خط رشد مو می باشد ؛ به طوری که ماهیچه های صورت و لایه های بافت چربی فوقانی را ، بتوان به راحتی بالا کشیده و تغییر موقعیت داد. از ناحیه شقیقه که مو در آن رشد کرده است ، برشی به سمت پایین در راستای خطوط طبیعی ایجاد شده ، و تا داخل گوش پیش می رود. سپس به سمت نرمه گوش پیش رفته و از آنجا ، به سمت پشت گوش ، یعنی جایی که خارج از دید است ، کشیده می شود.

این تکنیک ، برای افراد دارای شلی و افتادگی شدید پوست صورت ، و برای افرادی که به دنبال دستیابی به یک نتیجه لیفت ماندگار هستند ، مفید می باشد. نتایج این روند درمان ، بخصوص در ناحیه میانی صورت ( گونه ها ، تا خوردگی های بین لب و بینی ، فک و چانه) بسیار چشمگیر است. تاثیرات بر جای مانده از این درمان ، 10 تا 15 سال ماندگار می باشد.

لیفت Short Scar

این تکنیک لیفت ، در بر گیرنده چندین روند لیفت کردن صورت است ، که در آن جای زخم مختصری شکل می گیرد. چنین لیفتی شامل یک برش S شکل در شقیقه ، یا در بخش جلویی گوش می باشد. بر خلاف دیگر انواع لیفت ناحیه صورت ، برش ایجاد شده در این نوع لیفت تا پشت گوش پیش نمی رود. جراح بافت های پشتیبان خطوط لبخند و فک ها را ، در حالت معلق قرار داده و مقدار متوسطی از پوست شل را ، محکم می کند.

مثال دیگر لیفت Short Scar ، لیفت MACS می باشد. با این تکنیک برش ها در نرمه گوش متوقف می شوند. برش لیفت Short Scar چه با روش برش S شکل ، یا با روش MACS انجام شود ، در افرادی که درحال سپری کردن دهه 40 یا 50 زندگی خود بوده ، و دارای حداقل پوست اضافی می باشند مناسب است. این تکنیک همچنین برای افرادی که ، شکل گیری حداقل جای زخم برایشان الویت بوده ، و علائم آشکار پیری در ناحیه گردن آنها وجود ندارد ، گزینه مناسبی محسوب می شود.

لیفت ناحیه صورت اندوسکوپیک ( Endoscopic)

در طول روند لیفت اندوسکوپیک ، جراح از یک پروب قلم شکل با یک دوربین ریز متصل به آن ، برای انتقال تصاویر ویدیویی ساختارهای داخلی صورت ، به یک صفحه نمایشگر در اتاق عمل استفاده می کند. اندوسکوپ از طریق سه یا چند برش کوچک ، که اغلب دارای طول کمتر از یک اینچ بوده و به راحتی قابل پنهان نمودن هستند ، وارد می شود.

لیفت پوست صورت اندوسکوپیک ، معمولاً یک درمان سرپایی بوده و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. برش های کوچک باعث آسیب دیدگی کمتر پوست می شوند. این نوع لیفت برای گونه های افتاده مناسب است. از آنجایی که نتایج این نوع لیفت ، در مقایسه با سایر انواع لیفت دارای ماندگاری مناسبی نیست ، چندان مورد استقبال نمی باشد.

لیفت صورت

لیفت Midface

این تکنیک لیفت ، یک سوم میانی صورت را مورد هدف قرار می دهد. برش ها در خط رشد مو و در داخل دهان ایجاد می شوند. سپس جراح ، لایه چربی طبیعی بالای استخوان گونه شما را بالا کشیده ، و در موقعیت جدید قرار می دهد.

این تکنیک لیفت ، خطوط بین بینی و دهان را بهبود بخشیده ، و گونه های آویزان را بالا می کشد.

لیفت  Stem Cell

لیفت Stem Cell یک لیفت واقعی نمی باشد. عموما جراحی لیفت ، بر روی لیفت پوست و بافت همبند برای درمان پوست آویخته صورت ، تکیه می کند ؛ در حالی که در لیفت Stem Cell از تزریق های چربی به صورت ، برای افزایش حجم استفاده می شود. این تکنیک لیفت یک روند دو مرحله ای می باشد. نخست سلول های چربی و سلول های پایه موجود در آن ها ، با روش لیپوساکشن از ناحیه ای از بدن که حاوی مقدار فراوانی چربی است ، برداشته می شود. سپس این سلول های چربی تصفیه شده ، و برای بازیابی کانتور صورت و پر کردن گونه ها ، فرو رفتگی زیر چشم ها ، شقیقه ها ، لب ها ، و دیگر نواحی صورت ، تزریق می شوند.

لیفت صورت با نخ ( لیفت Feather یا لیفت Aptos)

لیفت  با نخ ، قادر است شما را چند سال جوان تر نشان دهد. این تکنیک برای درمان پوست افتاده صورت ، بدون جراحی تهاجمی قابل استفاده است. بیشتر جراحان این تکنیک را به همراه دیگر روندهای لیفت  ، به منظور ایجاد پشتیبانی بیشتر در بافت ، توصیه می کنند.

در تکنیک لیفت با نخ ، از بخیه های خاردار ، که بعنوان قلاب برای بالا نگه داشتن لایه های پوست شما ، و در نتیجه سفت شدن پوست عمل می کنند استفاده می شود. این خارها به نخ هایی متصل هستند ، که در پی روند در محل خود باقی می مانند. خارهای موجود در نخ و بافت فیبر مانند ، باعث لیفت می شوند.

اقدامات قبل از لیفت صورت

با بالا رفتن سن ، جوانی و زیبایی از دست می روند. در دستان یک جراح زیبایی با تجربه ، می توانید تاثیرات زمان و نیروی جاذبه را خنثی کنید ، و چهره جوان ، شاداب و طبیعی خود را ، دوباره بدست آورید ؛ یا حتی علائم اولیه پیری را قبل از اینکه پیشرفت کنند ، درمان نمایید.

تکنیک جراحی لیفتینگ صورت ، بافت های آویزان صورت را ، به منظور بازیابی صورتی جوان و طبیعی ، بالا کشیده و محکم می کند. اغلب گفته می شود که با لیفت ، گویی زمان به عقب باز می گردد و بیمار ، به یک ورژن جوان از خودش تبدیل می شود. جراحی لیفتینگ صورت ، با برداشتن پوست افتاده ، صاف کردن چروک های عمیق ، لیفت کردن و محکم نمودن بافت های عمیق صورت ، به بیمار کمک می کند تا نه تنها جوان تر ، بلکه زیباتر نیز به نظر برسد.

دستورالعمل های زیر برای داشتن یک تجربه بی خطر ، و بهره مندی از نتیجه خوب از روند لیفت ، الزامی می باشند. با نزدیک شدن به تاریخ جراحی تان ، این دستورالعمل ها را بعنوان یک چک لیست مورد استفاده قرار دهید. این کار برای سلامت و ایمنی شما ، الزامی می باشد.

مراقبت صحیح از پوست

مراقبت صحیح پوست ، یک فاکتور مهم در حفظ کیفیت پوست و کل چهره می باشد. این مراقبت ها شامل تمیز کردن ملایم پوست در صبح و عصر ، مرطوب کردن مناسب پوست و استفاده روزانه از یک کرم ضد آفتاب با طیف مناسب ، صرف نظر از قرار گرفتن یا نعدم قرار گیری در معرض آفتاب ، می باشد. مراقبت مناسب از پوست ، برای کمک به حفظ نتایج درمان نیز بسیار اهمیت دارد.

داشتن تغذیه خوب

در طول هفته های قبل از جراحی ، خوب غذا بخورید. داشتن رژیم غذایی نامناسب ، پر خوری یا نوشیدن بیش از حد الکل ، می تواند تا حد زیادی ، سلامت عمومی شما را تحت تاثیر قرار دهد. داشتن یک رژیم غذایی متوازن و سالم ، الزامی می باشد.

ترک سیگار

سیگار کشیدن می تواند تا حد زیادی ، توانایی بدن شما را برای بهبود یافتن ، تضعیف نماید. شما باید حداقل 4 هفته قبل از جراحی ، سیگار و محصولات نیکوتین را ترک کنید.

دنبال کردن سبک زندگی سالم

در هفته های قبل از جراحی ، بهترین روند سلامت و بهداشت را دنبال کنید. ابتلای مداوم به سرماخوردگی ، ویروس یا بیماری های دیگر ، می تواند باعث تغییر در زمان بندی جراحی شما شود. پس از ابتلا به هر گونه بیماری نسبت به درمان آن اقدام کنید ، و پزشک خود را در جریان هرگونه تغییر در سلامت یا بیماری جدی که به آن مبتلا هستید ، قرار دهید.

آمادگی و برنامه ریزی برای جراحی

از محل کار خود مرخصی بگیرید ، و از یکی از دوستان یا نزدیکان خود بخواهید ، تا در چند روز بعد از جراحی ، جهت انجام امور منزل ، نگهداری از کودک ، خرید یا رانندگی ، از شما پشتیبانی کند. حتماً طی 24 ساعت بعد از جراحی ، باید کسی در کنار شما باشد.

مشخص کردن محیط آرام و راحت در منزل جهت استراحت

راحت ترین مکانی که بتوان در آن دراز کشیده و دوره ریکاوری را سپری کرد ، در منزل انتخاب کنید. در این مکان ، مجله ، کتاب و چیزهای دیگری که بتواند در طول دو روز بعد از جراحی ، شما را سرگرم کند ، قرار دهید.

آزمایش قبل از جراحی لیفتینگ صورت

حتماً برای انجام کلیه تست ها و آزمایشات قبل از جراحی لیفت ، برنامه ریزی کنید.

استراحت کنید و از زندگی لذت ببرید

استرس و اضطراب اتفاقات روزمره زندگی ، و حتی جراحی ، می تواند بر روی شما تاثیر بگذارد. هرچند اندکی اضطراب طبیعی است ، ولی در صورت داشتن اضطراب بسیار جدی ، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک از شما حمایت کرده و به سوالات شما پاسخ می دهد. پزشک می خواهد شما در این مسیر ، با اعتماد به نفس قدم بگذارید. به اندازه کافی استراحت کنید. اگر برای خوابیدن دچار مشکل هستید ، با پزشک خود در این باره گفتگو کنید.

برای مراقبت از موهای خود زمانبندی کنید

4 تا 6 هفته بعد از جراحی ، موهایتان را رنگ یا نوک گیری نکنید. حتماً این خدمات را قبل از جراحی انجام دهید.

نسخه های تجویز شده توسط پزشک را قبل از جراحی تهیه کنید

نسخه شما شامل داروهای مسکن و آنتی بیوتیک ها می باشد.

در طول مدت مشخصی قبل از جراحی از مصرف داروهای زیر خودداری کنید

مصرف هر یک از داروهای زیر می تواند خطر خونریزی و مشکلات دیگر را افزایش دهد :

 • آسپرین و داروهای حاوی آسپرین
 • مکمل های سیر
 • ویتامین E
 • مکمل های استروژن
 • ایبوپروفن و عناصر ضد التهابی

طبق دستور، دوش بگیرید.

از یک صابون آنتی باکتریال بدون عطر استفاده کنید. موهایتان را با شامپو بشویید. از ژل مو یا دیگر محصولات حالت دهنده ، کرم ها یا مرطوب کننده های معطر استفاده نکنید. از اسپری مو ، ژل ، ادکلن یا لوازم آرایش استفاده نکنید.

پس از ساعت 12 نیمه شب ، چیزی نخورید و ننوشید

چیزی جز اندکی آب برای قورت دادن دارو یا مسواک زدن ، بعد از این ساعت نخورید یا ننوشید.

لباس های مناسب بپوشید

از انداختن زیورآلات ، گذاشتن لنز ، گیره مو یا پیرس ، خودداری کنید. لباس های راحت ، تمیز و گشاد بپوشید. لباس هایی بپوشید که از جلو ، با زیپ یا دکمه بسته شوند.

چگونگی انجام جراحی ليفت صورت

برای انجام لیفت صورت با عمل جراحی ابتدا برش هایی در رستنگاه مو ( محل رویش مو ) ، از شقیقه تا بالای گوش ، جلوی لاله گوش و زیر گوش تا نزدیک پشت سر ایجاد می شوند.

در مرحله بعد پوست صورت از عضلات و بافت های زیر آن جدا خواهد شد. سپس پوست به اندازه ای که خطوط اضافی و چین های صورت از بین بروند، کشیده می شود. در این مرحله بافت های اضافی چربی و پوست اضافی نیز برداشته می شوند و در نهایت پوست در موقعیت مناسب به محل برش بخیه زده می شود.

لیفت صورت

پس از اتمام جراحی و بعد از اینکه بیمار دوران نقاهت و بهبودی را پشت سر گذاشت ، پوست و بافت های زیر آن مجددا به استخوان صورت می چسبد و سفت و محکم خواهد شد.

لازم به ذکر است انجام این جراحی محدودیت سنی ندارد اما غالبا افراد میانسال که با عوارض پیری پوست مواجه شده اند اقدام به این جراحی می کنند.

ماندگاری جراحی لیفت پوست صورت بسیار بالاست و در صورتی که بیمار به درستی اصول مراقبتی را رعایت کند ، بیش از 10 سال نتایج این جراحی باقی خواهد ماند.

مراقبت های بعد از لیفت صورت

در ادامه مقاله فهرستی از دستورالعمل های کلی ، برای مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت ، در اختیار شما قرار داده می شود. لطفاً آن ها را با دقت مطالعه کنید و به پاسخ بخش عمده ای از سوالات خود ، دست پیدا کنید. دنبال کردن دقیق این دستورالعمل ها می تواند ، به شما در دستیابی به بهترین نتیجه از جراحی کمک کند.

بعد از جراحی لیفت صورت

 • بعد از جراحی ، ناحیه درمان پانسمان شده و لوله های باریکی ، برای تخلیه ترشحات در محل درمان قرار داده می شود. سپس شما محل جراحی را به مقصد منزل خود ، ترک می کنید. قبل از ترک محل جراحی ، این لوله ها تحت کنترل قرار می گیرند.
 • در اولین شب بعد از جراحی ، حضور یکی از نزدیکان در کنارتان به منظور مراقبت از شما الزامی می باشد.
 • بالا نگه داشتن سر ، بعد از جراحی و نیز در طول دو هفته اول بعد از جراحی ، الزامی می باشد. این کار را می توانید با قرار دادن دو بالش در زیر سر و خوابیدن در حالت لم داده ، تحت زاویه 45 درجه انجام دهید.
 • از چرخیدن به روی صورت در هنگام خواب ، خودداری کنید. خوابیدن به پشت در طول دو هفته اول بعد از جراحی ، در تضمین عدم وارد آوردن فشار به ناحیه صورت در هنگام خوابیدن ، کارساز است.

مراقبت های روزانه لیفت صورت

 1. بخیه ها را کنترل کرده و با استفاده از یک گوش پاک کن ، چند بار در روز ناحیه درمان را به پراکسید هیدروژن آغشته کنید. پس از آن مجدداً با یک گوش پاک کن دیگر ، مقدار زیادی پماد باسیتراسین ، را بر روی ناحیه درمان قرار دهید.
 2. در روز دوم بعد از جراحی دوش بگیرید. پس از آن دوش گرفتن روزانه بلامانع می باشد. حتماً از شامپوی ملایم مثل شامپو بچه استفاده کنید.
 3. هر گونه علائم خونریزی مستمر ، که حتی با فشار آوردن مستقیم به مدت 10 دقیقه نیز متوقف نشود ، را به پزشک اطلاع دهید.
 4. در صورت مشاهده عفونت ، قرمزی ، تب ، ترشحات غیر عادی یا درد غیر قابل کنترل ، نیز با پزشک تماس بگیرید.
  بخیه ها و منگنه های جراحی ، ظرف یک هفته بعد از جراحی برداشته می شوند.

دوران نقاهت لیفت صورت

تورم

تورم در بیماران مختلف متغیر است. تورم در طول سه تا چهار روز اول بعد از جراحی ، افزایش یافته و پس از آن فروکش می کند. بخش عمده تورم ، باید در طول دو تا سه هفته اول بعد از جراحی ، فروکش کند. البته در تورم باقی مانده ، در طول یک دوره دو تا سه ماهه ، نوساناتی رخ می دهد.

اقداماتی که می توانید برای به حداقل رساندن تورم انجام دهید ، شامل بالا نگه داشتن حتی الامکان سر ، در طول دو تا سه هفته اول بعد از جراحی ، اجتناب از خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین طی سه هفته اول بعد از درمان و اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت ، در معرض نور خورشید در طول دو تا سه ماه اول پس از جراحی ، می باشد.

بی رنگ شدن

کبودی در بیماران مختلف و نقاط مختلف ناحیه درمان ، متغیر است. بخش عمده کبودی و بی رنگ شدن باید طی دو هفته اول ، بعد از درمان فروکش کند. آرایش کردن با صلاحدید پزشک ، ده روز تا دو هفته بعد از درمان ، امکان پذیر می باشد.

بی حسی

بخش عمده صورت پس از جراحی ، بی حس خواهد شد. این امر طبیعی بوده و در طول هفته ها تا ماه های آتی ، فروکش می کند. حس های غیرعادی ، گزگز کردن یا سوزن سوزن شدن و گاهی درد ملایم ، به دلیل باز تولید و احیای مجدد اعصاب در طول زمان ، اتفاق می افتد.

محدودیت های بعد از جراحی

 • به مدت حداقل دو هفته از فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • اجسام سنگین بلند نکنید.
 • فعالیت های مربوط به چرخش سر انجام نداده و تا چهار هفته ، از ورزش کردن خودداری کنید.
 • رنگ کردن مو را تا چهار هفته بعد از جراحی ، به تاخیر بیاندازید.
 • لباس هایی که از ناحیه سر پوشیده می شوند ، را به مدت دو هفته کنار بگذارید.
 • به مدت دو هفته از جویدن غذاهای سفت ، خودداری کنید.
 • از خمیازه کشیدن و باز کردن زیاد دهان ، خودداری کنید.
 • به مدت یک هفته و ترجیحاً دو هفته بعد از جراحی ، از رانندگی کردن خودداری کنید.

 

لیفت صورت

 

بهبودی پس از جراحی لیفت صورت

زمان بهبود جراحی لیفت صورت ، اغلب کمتر از زمان مورد انتظار بوده و نتایج آن ، ارزش انتظار کشیدن را دارد. هرچند تورم باید بعد از چهار تا شش هفته ، به طور کامل فروکش کند ، ولی روند بهبود تا یک سال اول ادامه خواهد داشت. صبور باشید. پزشک در سراسر این فرایند همراه شما خواهد بود.