فیس لیفت ( جراحی لیفت صورت ) که تحت عنوان ریتیدکتومی نیز شناخته می شود، روندی برای کاهش چین و چروک ها و دیگر علائم پیری می باشد و با هدف بهبود شکل ظاهری صورت ، انجام می شود. در این مقاله دکتر حیدری به موضوع فیس لیفت پرداخته است پس با ما همراه باشید.

لیفت صورت می تواند به جلوگیری از تاثیرات ناشی از گذر زمان ، استرس و قرار گرفتن در معرض عوامل آسیب زا کمک کند. برای انجام روند ، یک جراح پلاستیک ، ماهیچه های پایه صورت را به منظور جوانسازی صورت ، بالا کشیده و محکم می کند. سپس توده های چربی و پوست اضافی را که در ایجاد چهره پیر و خسته دخیل می باشد ، بر می دارد.

فیس لیفت

چه کسانی داوطلب ایده آل فیس صورت هستند ؟

جراحی فیس لیفت ، روشی موثر برای بهبود چهره و بالا بردن اعتماد به نفس است. بیمارانی که احتمالات و محدودیت های جراحی را درک می کنند ، از نتایج جراحی خود لذت بیشتری برده و از آن راضی و خشنود هستند.

افراد دارای ویژگی های زیر ، داوطلب خوبی برای جراحی  محسوب می شوند :

 • دارای حالت کشسانی پوست
 • دارای ساختار استخوان قوی
 • دارای انتظارات منطقی
 • دارای سلامت عمومی خوب
 • دارای پوست شل در ناحیه صورت یا گردن

چه سنی برای فیس لیفت ایده ال است ؟

سن فاکتور مهمی در تعیین داوطلبی برای جراحی به شمار نمی آید. حالت کشسانی صورت و سلامت عمومی ، فاکتورهای مهم تری در تعیین توانایی بیمار برای انجام جراحی محسوب می شوند.

اکثر بیمارانی که تحت این جراحی قرار می گیرند ، بین سنین 40 تا 70 سال می باشند. البته افراد بالای 70 سال که در سلامت کامل هستند نیز می توانند از این جراحی بهره مند شوند.

چگونه یک جراح خوب برای فیس لیفت پیدا کنیم ؟

بیماران لیفت در هنگام انتخاب جراح پلاستیک ، باید با تدبیر عمل کنند. انتخاب یک پزشک فاقد مهارت و تجربه ، می تواند به بروز نتایج زیبایی نامطلوب ، مشکلات جراحی و صرف هزینه قابل ملاحظه منجر شود. چندین فاکتور مهم وجود دارد که بیماران باید در زمان انتخاب جراح ، مد نظر قرار دهند.

برخی از این فاکتورها عبارتند از :

 1. دارا بودن گواهی و بورد تخصصی
 2. میزان تجربه و مهارت ایشان
 3. میزان رضایت سایر بیماران
 4. و از این قبیل موارد

اقدامات قبل از فیس لیفت

 • وقتی بیمار جراح پلاستیک خود را انتخاب کرد ، در یک جلسه مشاوره شرکت کرده و مورد آزمایش قرار می گیرد. پزشک اطلاعاتی را درباره تاریخچه پزشکی ، نوع پوست و اهداف درمان بیمار کسب می کند.
 • در جلسه مشاوره ، تصمیماتی در خصوص نوع لیفت ، نوع بیهوشی ، ترکیب لیفت با روندهای دیگر و زمان ریکاوری اتخاذ می شود.
 • کسب اطلاعات در خصوص داروهای مصرفی فعلی توسط بیمار ، بمنظور جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی ، الزامی می باشد.
 • پزشک از بیمار می خواهد تا در صورت سیگاری بودن ، چند هفته قبل از درمان ، آن را ترک کند ؛ چون استعمال سیگار ، تاثیرات منفی را بر روی روند بهبود بر جای می گذارد.

فیس لیفت

چه گزینه های درمانی در فیس لیفت موجود می باشد ؟

 • لیفت صورت کامل سنتی

این تکنیک ، کامل ترین نتایج را به دست می دهد. در این روند ، پزشک ، خط شکن های عمیق ریز چشم ، افتادگی های اطراف گونه ها ، خطوط اطراف دهان ، چربی اضافی پوست زیر چانه و مشکلات دیگر را درمان می کند.

از آنجایی که این تکنیک نواحی زیادی را مورد هدف قرار می دهد ، به ایجاد برش های بیشتری نیز نیاز دارد. این برش ها اغلب در پیشانی ، اطراف گوش و به سمت پایین به طرف گردن ، ایجاد می شوند. لیفت کامل ، علائم مشهود پیری را درمان کرده و بنابراین در میان بیمارانی که دهه 50 یا 60 زندگی خود را سپری می کنند ، عمومیت دارد.

 • لیفت میانی صورت

در این تکنیک ، جراح بافت های زیر چشم ها و اطراف گونه ها را لیفت کرده و محکم می نماید. برای انجام این روند ، جراح برش هایی شبیه به لیفت سنتی را خلق می نماید. ولی این برش ها اغلب عمیق تر هستند. در این تکنیک ، ماهیچه ها بالا کشیده می شوند. گاهی از پیوند چربی یا ایمپلنت صورت برای بهبود کانتورینگ و خلق استخوان های گونه برجسته استفاده می شود.

 • مینی لیفت صورت

مینی لیفتینگ صورت دارای برش های کوچک تر و زمان ریکاوری کوتاه تر است. این جراحی ، ناحیه کوچکتری را مورد هدف قرار داده و معمولاً فک ، قسمت تحتانی گونه ها و گردن را درمان می کند. پزشک برشی را در راستای خط رشد مو و در پشت گوش ها ایجاد می کند. از طریق این برش ها ، ماهیچه ها بالا کشیده شده و رسوبات نامطلوب چربی و پوست اضافی برداشته می شود.

بسیاری از پزشکان ، مینی لیفت را با استفاده از تکنیک های اندوسکوپی انجام می دهند. این روند در میان بیماران جوان تر که اولین علائم پیری در آن ها در حال نمایان شدن است ، عمومیت دارد.

 • لیفت صورت تحتانی

همانطور که از نامش پیداست ، این تکنیک ، یک سوم تحتانی صورت را مورد هدف قرار می دهد.  این روند ، روش فوق العاده ای برای حذف غبغب ، کاهش چین خوردگی های عمیق بین لب و بینی ، لیفت گوشه های افتاده دهان و بالا کشیدن فک به شمار می آید. در این تکنیک نیز پزشک برش هایی را در راستای گوش و خط رشد موی بیمار ایجاد می کند. این تکنیک برای بیماران در تمام سنین برای کاهش علائم پیری و لذت بردن از چهره ای جوان تر ، مناسب می باشد.

تکنیک های بروز فیس صورت

در تکنیک های به روز فیس لیفت ، بافت عمقی صورت نیز دستکاری خواهد شد ؛ چرا که اعمال تغییر در تنها بافت سطحی یا پوست موثر نخواهد بود ؛ این تکنیک ها عبارتند از :

 1. High SMAS Method
 2. Low SMAS Method
 3. FaceLift Polyktion Method
 • لیفت صورت SMAS

در طول این روند ، پزشک ساختار پایه ماهیچه را بمنظور بهبود کانتور صورت و دستیابی به چهره ای جوان تر بالا کشیده و محکم می کند. پزشک هیچ پوستی را از صورت بر نمی دارد. این روند دارای نتایج ماندگار و طبیعی تری می باشد.