جراح بینی ، متخصص در زمینه انجام یکی از محبوب ترین انواع جراحی های زیبایی است که از تخصص لازم برای تغییر شکل بینی و بهبود ظاهر و یا رفع مشکلات درمانی مختل کننده تنفس مانند انحراف تیغه بینی یا شکستگی آن برخوردار است. از نظر یک جراح بینی ، افرادی به عنوان داوطلبین مناسب برای جراحی بینی محسوب می شوند که از سلامت جسمی و روحی خوبی برخوردار بوده و انتظارات واقع بینانه ای از نتایج حاصل از درمان داشته باشند.

 

جراح بینی

 

جراح بینی قادر است شکل و اندازه بینی شما را تغییر داده ، آناتومی صورت را بهبود بخشیده و تنفس و عملکرد بینی را نیز ارتقا دهد.

وی می تواند نقص مادرزادی موجود در بینی را اصلاح کرده ، شکل ظاهری بینی را متناسب با سایر ویژگی های صورت بهبود بخشیده و مجرای بینی مسدود شده ناشی از آسیب دیدن تیغه ، استخوان و غضروف جدا کننده سوراخ های بینی را نیز درمان نماید.

همچنین مشکلاتی از قبیل شکستگی بینی ، بازگرداندن عملکرد تنفس پس از درمان سرطان ، آسیب های ناشی  از سوختگی نیز به دست جراح بینی ، قابل درمان می باشد.

اقدامات و توصیه های جراح بینی در جلسه مشاوره:

 • پزشک ، بینی شما را جهت اطمینان از تکمیل رشد این اندام ، مورد آزمایش قرار می دهد.
 • وی وضعیت سلامت جسمانی بیمار را کنترل می نماید.
 • به بیمار توصیه می کند تا سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را برای مدتی معین ، قبل و بعد از جراحی ، ترک کند.
 • محدودیت های عمل بینی را به طور کامل برای بیمار شرح می دهد.

جراح بینی چگونه روند جراحی را انجام می دهد؟

عمل بینی معمولاً یک عمل سرپایی است ، به این معنی که شما در همان روز ، پس از اجرای روند به خانه باز می گردید. پزشک به شما توصیه می کند تا از یکی از دوستان یا نزدیکان بخواهید تا شما را به منزل برساند و یک شب در کنار شما بوده و در انجام امور اولیه به شما یاری رساند.

وی برای اجرای روند ، بر حسب شرایط بیمار ، گزینه بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی و تزریق آرام بخش درون وریدی را توصیه می کند.

وی در صورت انتخاب روند جراحی بینی بسته ، برش هایی را در داخل سوراخ بینی ایجاد کرده و در صورت برگزیدن جراحی بینی باز ، برشی را در سراسر قاعده و پایه بینی ایجاد می کند.

سپس پوست پوشش دهنده استخوان بینی و غضروف را بالا می کشد. در صورت نیاز استخوان و غضروف زیرین را کوچک کرده یا با روند پیوند ، اسکلت بینی را تقویت می کند تا شکل جدیدی را در این اندام  ایجاد کرده یا انحراف تیغه بینی را برطرف نماید.

پس از انجام تمام اصلاحات ، پوست را در موقعیت قبلی خود قرار می دهد و با استفاده از بخیه های کوچک برش ها را می بندد.

خطرات یا عوارض بالقوه جراحی بینی از نظر جراح بینی

 • عفونت
 • خون دماغ شدن
 • ترمیم ضعیف زخم
 • تغییر رنگ پوست
 • ظاهر نامطلوب

توصیه های جراح بینی برای سرعت بخشیدن به روند بهبود بعد از جراحی

پزشک به شما توصیه می کند تا برای کمک به ترمیم صحیح بینی در چند هفته اول پس از عمل:

 1. بر روی گونه ها یا زیر چشم ها به طور غیر مستقیم ، کمپرس یخ قرار دهید.
 2. از وارد آمدن هرگونه ضربه به صورت خودداری کنید.
 3. مراقب باشید هنگام استفاده از عینک یا عینک آفتابی فشار زیادی روی پل بینی وارد نکنید.
 4. سر خود را ، به ویژه هنگام خواب بالا نگه دارید.
 5. قرار گرفتن در معرض آفتاب را به حداقل برسانید.
 6. اجسام سنگین را بلند نکنید.
 7. برای کنترل درد از داروهای ضد درد بدون نسخه استفاده کنید.
 8. توصیه های پزشک خود را دنبال کنید. شما می توانید در عرض یک تا دو هفته به محل کار یا مدرسه بازگشته و در عرض چهار هفته ورزش های سبک را از سر بگیرید. سه تا چهار هفته باید از بلند کردن اجسا سنگین خودداری کنید.

زمان تعیین شده از سوی جراح بینی برای مشاهده نتیجه جراحی

حدود یک هفته پس از جراحی هنگام برداشتن آتل ، شاهد ظاهر متفاوت خود خواهید بود. گاهی تا یک سال طول می کشد تا بینی شما کاملاً شکل جدید خود را پیدا کند. در این مدت ، تورم صورت طبیعی است. اکثر افرادی که برای رفع انحراف تیغه بینی یا سایر مشکلات درمانی ، جراحی زیبایی بینی را انجام می دهند ، طی شش هفته بهبود می یابند.