جراحی قوز روی بینی تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارد، بینی یکی از عضو های صورت می باشد که هر تغییر مثبت کوچکی در این عضو می تواند زیبایی و جذابیت چهره را چندین برابر کند. قوز و برآمدگی روی بینی در یک نگاه قابل مشاهده می باشد در صورتی که توسط جراحی بینی این قوز برداشته شود و قوس زیبایی در بینی داده شود فرم بینی بسیار زیبا و ایده آل خواهد شد. این برآمدگی به آسیب دیدن و شکستن بینی مربوط نیست، بلکه یک ویژگی ارثی هست. قوز بینی با دو نوع متفاوت وجود دارد.

جراحی قوز روی بینی

یکی از رایج ترین و متداول ترین دلایل مراجعه به جراحی قوز روی بینی این می باشد که سایز این قوز های بینی متفاوت می باشد و برداشتن آن برای دست یابی به ظاهری زیباتر کمک می کند.

برای جراحی قوز روی بینی مسائل زیادی قبل آن باید مورد بررسی قرار بگیرد، سپس یکی از روش ها برای برداشتن قوز بینی مورد استفاده قرار گیرد.

اگر برآمدگی که روی بینی وجود دارد کم باشد با کمی تراشیده شدن برطرف می گردد ولی اگر قوز در حد متوسط باشد امکان دارد مشکلی با عنوان سقف نقص باز به وجود آید.

لذا برای جلوگیری از ایجاد این مشکل ابتدا استخوان را شکسته و سپس برش می دهند. پیش از انجام عمل جراحی قوز روی بینی نیز به بیماران توسط پزشک مشاوره داده می شود.

انواع مختلف قوز بینی :

 • قوز واقعی
 • قوزکاذب

تشخیص قوز بینی کاذب و واقعی

قوز بینی به دو نوع کاذب و واقعی تقسیم می شود، در نتیجه بهتر است معاینات دقیق توسط یک جراح موفق در رینوپلاستی  انجام گیرد تا تشخیص دقیقی داده شود، در حالتی که قوز روی بینی کاذب باشد اگر بینی را به سمت بالا حرکت بدهید دیگر قوز مشخص نخواهد شد.

تشخیص قوز بینی کاذب و واقعی

چگونگی رفع قوز بینی

همانطور که می دانید یکی از دلایلی که افراد خواهان انجام جراحی زیبایی بینی هستند قوز و برآمدگی روی بینی است، این قوز و برآمدگی در حین جراحی بینی با شکستن استخوان بینی یا سوهان کشیدن آن در جراحی قوز روی بینی برطرف می شود و فرم زیبایی در بینی ایجاد می شود.

نتیجه جراحی قوز روی بینی

امکان دارد در روزهای اولیه کمی از نتیجه جراحی خود راضی نباشید که علت آن می تواند تورمات ناشی از جراحی قوز روی بینی باشد با کمی حوصله و صبرو رعایت برخی از نکات می توان این تورمات را از بین برد و نتیجه نهایی را دید.

یکی از اقداماتی که در کاهش تورم بینی می تواند بسیار موثر باشد، استفاده از کمپرس یخ می باشد در روزهای اولیه بعد از جراحی قوز روی بینی استفاده از کمپرس یخ در اطراف بینی بسیار پیشنهاد می شود.

همچنین هنگام استراحت سعی نمایید که سر خود را از سطح بدنتان بالا تر قرار  دهید ، نحوه قرار گیری سر به این شکل در کاهش تورمات و کبودی های اطراف بینی تاثیر گذاراست.

رعایت برخی از اقدامات در روز های اولیه پس از جراحی قوز روی بینی ضروری می باشد تا شما بتوانید نتایج مطلوب و خوبی  را دریافت نمایید، مصرف همه داروهای تجویزی پزشک الزامی می باشد در زمان مشخص شده به صورت کامل داروهای تجویز شده توسط مهمترین جراح بینی در تهران  را استفاده نمایید.

با سپری شدن چندین ماه می توان نتیجه جراحی قوز روی بینی را مشاهده نمایید و از شکل زیبایی بینی خود لذت ببرید، بینی هایی که بروی آن ها قوز و برآمدگی مشاهده می شود در اصطلاح بینی های استخوانی گفته می شود، از این نوع بینی ها می توان انتظار یک فرمعروسکی و فانتزی  از بینی داشت.

آیا ممکن است که قوز بینی بعد از جراحی بازگردد؟

بازگشت قوز بینی بعد از جراحی قوزبینی یکی از عوارض ظاهری و غیرقابل پیش بینی جراحی بینی میباشد. در بین ۵ تا ۱۰ درصد از بیمارانی که قوز بینی خود را جراحی نموده اند،بافت و ورم و زخم می تواند موجب شکل گیری مجدد قوز شود.

آیا ممکن است که قوز بینی بعد از جراحی بازگردد؟

این قوز مجدد، در مقایسه با قوز اولیه بسیار کوچک میباشد و نباید نگران آن بود. بیمارانی که آن را مسئله قابل توجهی می دانند، می توانند با جراحی ثانویه اقدام به اصلاح نمایند.

آیا نیاز به استفاده از پیوند های ویژه برای جلوگیری از فروریختن یک سوم میانی بینی وجود دارد ؟

برخی اوقات برای حفظ وضعیت تنفس و حفظ خطوط زیبایی در ظاهر بینی نیاز به قرار دادن پیوند غضروفی در بخش میانی بینی می باشد و بعد از برداشتن قوز بینی این اقدام ضروری می باشد .

آیا جراح می تواند از برگشت قوز بعد از جراحی قوز روی بینی جلوگیری کند؟

برگشت قوز بینی پس از جراحی قوز روی بینی خارج از کنترل جراح میباشد. این به معنی است که در طول جراحی برای جلوگیری از این عارضه نمی توان کاری انجام داد.

اگر جراح پیش از جراحی قوز  بینی راجع به احتمال این مشکل با شما صحبت کند، در صورت رخداد، دیگر متعجب نخواهید شد و یک تصمیم آگاهانه دررابطه با انجام جراحی می گیرید.

قبل اقدام به جراحی قوز بینی مطمئن شوید که منطق پزشکتان درباره ی جراحی ثانویه یا جراحی ترمیمی را درک می کنید و با او هم فکرید.

آیا قوز ایجاد شده روی بینی من به جراحی ترمیمی نیاز دارد؟

شرایط متفاوتی وجود دارند که تحت آنها، جراحی ترمیمی بینی به عنوان بهترین گزینه در نظر گرفته می شود؛ یکی از این شرایط به وجود آمدن قوز بینی پس از جراحی میباشد.

پس از جراحی قوز روی بینی ، گاهی استخوان های بینی یک برآمدگی تشکیل می دهند که می تواند نتیجه ی حذف ناکافی استخوان، افتادن جزئی غضروف متصل کننده پس از جراحی قوز روی بینی ، و یا رشد استخوان بینی بعد از جراحی باشد.

برآمدگی های بینی را می توان از طریق تراش استخوان یا برداشتن غضروف بیرون زده از پل بینی یا جراحی قوز روی بینی درمان نمود.  امکان دارد که جراح استخوان های بینی را در کنار هم قرار دهد تا شکل بینی را به حالت طبیعی برگرداند .

عوارض بعد از جراحی قوز روی بینی

عوارض بعد از جراحی قوز بینی

پس از جراحی قوز روی بینی کبودی و ورم بینی تا یک الی دو هفته در صورت و اطراف بینی بیمار باقی میماند، نتیجه این عمل پس از حدود دو هفته دیده می شود، نتیجه نهایی جراحی را پس از گذشت یک سال و پس از، از بین رفتن کامل ورم بینی می توان دید.

چه مقدار رفع قوز بینی در جراحی برای بیمار لازم است؟

پزشک جراح برای تصمیم گیری درباره این موضوع بعد از سلیقه و اولویت های شخصی بیمار، متناسب شدن بینی با اندازه اجزای صورت مثل گونه، لب و پیشانی را در نظر می گیرد.

تاثیر جراحی قوز بینی بر روی صورت

رفع برآمدگی یا حذف قوز بینی از شایعه ترین مسائلی است که فرد ترجیح می دهد، جراحی را انجام دهد همه افراد در اغلب جراحی ها به دنبال این هستند که در ابتدا این مشکل را رفع کنند. قوز بینی از نظر اندازه در همه افراد متغیر است عمل یا عمل نکردن قوز بینی در صورت و ظاهر فرد تاثیر می گذارد.

جراحی قوز بینی به چه میزان باید انجام شود؟

جراح  باید با در نظر گرفتن سلیقه بیمار وهمین طور با توجه به نوع گونه، لب و پیشانی فرد قوز روی بینی را بر دارد و به همان میزان قوز بینی برداشته می شود.

دلیل ایجاد قوز بینی چیست؟

دلیل ایجاد قوز و برآمدگی های بینی، معمولا به علت غضروف یا استخوان اضافه بر روی پل بینی است و در برخی افراد هر دو مورد دیده می شود این برآمدگی هادر بیشتر افراد  ژنتیکی هستند

تشخیص قوز بینی استخوانی از غضروفی

به طور کلی یک سوم بالا پل بینی از استخوان است و دو سوم پایین آن از غضروف تشکیل شده است. قوزبینی برخی افراد در قسمت بالای بینی، یعنی روی استخوان پل بینی قرار دارد برای رفع قوز در این قسمت استخوان اضافه را با جراحی برطرف می کنند.

برآمدگی های روی بینی برخی افراد به دلیل غضروف پل بینی آن ها است، بهترین کار برای رفع قوز بینی آن ها در این است که غضروفی آن را با جراحی بتراشیم.

باز گشت قوز بینی بعد از جراحی

بعد از جراحی و برش استخوان برآمدگی بینی و برداشتن کامل قوز بینی امکان برگشت قوز بینی غیر ممکن است. زیرا امکان رشد مجدد استخوان ها و غضروف به هیچ وجه وجود ندارد.

جراحی قوز بینی

بعد از رفع قوز بینی با جراحی ممکن است بینی شما ورم، کبودی، و خون ریزی محدود داشته باشد .تورم و کبودی بعد از جراحی بینی برای چند هفته در صورت شما وجود دارد بعد از این مدت کبودی اطراف بینی و چشم ها به تدریج بر طرف می شود  و شما می توانید  برای بهبودی خیلی سریع  می از  کرم های تجویز شده  استفاده کنید

البته بعد از جراحی شما تا مدتی تورم و کبودی به دلیل شکستن استخوان بینی خواهید داشت که این امری طبیعی می باشد .این کبودی ها به مرور زمان برطرف  می شود.

مراقبت های بعد از جراحی قوز روی بینی

 • به منظور کاهش ورم ناشی از جراحی، تا ۴۸ ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • تا مدتی از دو بالش زیر سرتان استفاده کنید.
 • توصیه می شود تا دو هفته پس از انجام عمل زیبایی بینی از مصرف سیگار خودداری نمایید.
 • مصرف دارو و شستشوی داخل بینی را تا زمانی که پزشک دستور داده ادامه دهید.

افراد مناسب برای جراحی قوز روی بینی

 1. افرادی که قوز روی بینی آنها موجب نارضایتی آنها شده است.
 2. افرادی که در اثر ضربه بینی آن ها دچار بر آمدگی و نا فرمی شده است.
 3. افرادی که نیاز به تغییرات در فرم بینی نیستند و تمایل به رفع قوز دارند.
 4. افرادی که تمایل به جراحی بینی طبیعی دارند.

تزریق ژل و چربی در بینی جهت رفع قوز بینی

این نوع تزریق بدون انجام جراحی و درد صورت برای فرد انجام می شود و بسیار مقرون به صرفه است. امروزه اکثر افراد بیشتر به دنبال روش هایی با هزینه کمتر و مقرون به صرفه هستند تا زیبایی بینی بدون جراحی بینی را تجربه کنند.

البته استفاده از داروها هیچ تاثیری برای زیبایی بینی ندارد و در جلوگیری از قوز یا پنهان کردن بینی کاربردی ندارند. استفاده از تزریق چربی یا ژل در بینی یک راه کم خطر و سریع برای رسیدن به این هدف می باشد. تزریق، معمولاً برای رفع قوز بینی، ناصافی های بینی، پر کردن فرو رفتگی ها و غیره انجام می شود.

پس از جراحی قوز روی بینی چه اتفاقی رخ می ‌دهد؟

پس از عمل بینی قوزدار ، بینی مشابه سایر انواع عمل جراحی زیبایی بینی است. بعد از جراحی پزشک از یک اسپلینت بینی استفاده می شود که پس از یک هفته می توان آن را از بینی خارج کرد.

 •  یک روز پس از جراحی مرخص می ‌شوید اما معمولا حدود دو هفته طول می ‌‌کشد تا حال شما به طور کامل بهبود یابد. پس از جراحی شما دچار اختلالات خلقی می‌‌ شوید که کاملا طبیعی است.
 • پس از جراحی در چند روز اول خونریزی از بینی کاملا طبیعی است.
 • پس از جراحی بینی شما دچار درد و ناراحتی خواهید شد.
 • در اکثر بیماران معمولا درد پس از جراحی مسئله حادی نیست.
 • ممکن است بینی شما دردناک شود و شما دچار سردردهای مبهم شوید.
 • ممکن است تا چند هفته برای تنفس مشکل داشته باشید و دچار درد یا ناراحتی شوید و احساس کنید که بینی شما گرفته است.

مشاهده نتیجه نهایی

بعد از جراحی زیبایی بینی و از بین بردن قوز مشاهده تورم و کبودی تا دو هفته اولیه در اطراف بینی طبیعی است که این امر موجب می شود که شما نتوانید نتیجه نهایی را مشاهده نمایید، با از بین رفتن ورم کامل بینی بعد از گذشت چندین ماه می توان نتایج نهایی را به طور کامل مشاهده کنید.