جراحی قوز روی بینی تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارد، بینی یکی از عضو های صورت می باشد که هر تغییر مثبت کوچکی در این عضو می تواند زیبایی و جذابیت چهره را چندین برابر کند. قوز و برآمدگی روی بینی در یک نگاه قابل مشاهده می باشد در صورتی که توسط جراحی بینی این قوز برداشته شود و قوس زیبایی در بینی داده شود فرم بینی بسیار زیبا و ایده آل خواهد شد.

جراحی قوز روی بینی

این برآمدگی به آسیب دیدن و شکستن بینی مربوط نیست، بلکه یک ویژگیه ارثی هست، قوز بینی با دو نوع متفاوت وجود دارد.

یکی از رایج ترین و متداول ترین دلایل مراجعه به جراحی قوز روی بینی این می باشد که سایز این قوز های بینی متفاوت بوده و برداشتن آن برای دست یابی به ظاهری زیباتر کمک می کند. برای جراحی قوز روی بینی مسائل زیادی قبل آن باید مورد بررسی قرار بگیرد ، سپس یکی از روش ها برای برداشتن قوز بینی مورد استفاده قرار گیرد .

اگر برآمدگی که روی بینی وجود دارد کم باشد با کمی تراشیده شدن برطرف می گردد ولی اگر قوز در حد متوسط باشد امکان دارد مشکلی با عنوان سقف نقص باز به وجود آید. لذا برای جلوگیری از ایجاد این مشکل ابتدا استخوان را شکسته و سپس برش می دهند، پیش از انجام عمل جراحی قوز روی بینی نیز به بیماران توسط پزشک مشاوره داده می شود.

جراحی قوز روی بینی

انواع مختلف قوز بینی :

  • قوز واقعی
  • قوزکاذب

تشخیص قوز بینی کاذب و واقعی

قوز بینی به دو نوع کاذب و واقعی تقسیم می شود، در نتیجه بهتر است معاینات دقیق توسط یک جراح موفق در رینوپلاستی  انجام گیرد تا تشخیص دقیقی داده شود، در حالتی که قوز روی بینی کاذب باشد اگر بینی را به سمت بالا حرکت بدهید دیگر قوز مشخص نخواهد شد.

تشخیص قوز بینی کاذب و واقعیچگونگی رفع قوز بینی

همانطور که می دانید یکی از دلایلی که افراد خواهان انجام جراحی زیبایی بینی هستند قوز و برآمدگی روی بینی است، این قوز و برآمدگی در حین جراحی با شکستن استخوان بینی یا سوهان کشیدن آن برطرف می شود و فرم زیبایی در بینی ایجاد می شود .

نتیجه جراحی قوز روی بینی

امکان دارد در روزهای اولیه کمی از نتیجه جراحی خود راضی نباشید که علت آن می تواند تورمات ناشی از جراحی قوز روی بینی باشد با کمی حوصله و صبرو رعایت برخی از نکات می توان این تورمات را از بین برد و نتیجه نهایی را دید.

یکی از اقداماتی که در کاهش تورم بینی می تواند بسیار موثر باشد، استفاده از کمپرس یخ می باشد در روزهای اولیه بعد از جراحی قوز روی بینی استفاده از کمپرس یخ در اطراف بینی بسیار پیشنهاد می شود.

همچنین هنگام استراحت سعی نمایید که سر خود را از سطح بدنتان بالا تر قرار  دهید، نحوه قرار گیری سر به این شکل در کاهش تورمات و کبودی های اطراف بینی تاثیر گذاراست.

رعایت برخی از اقدامات در روز های اولیه پس از جراحی قوز روی بینی ضروری می باشد تا شما بتوانید نتایج مطلوب و خوبی  را دریافت نمایید، مصرف همه داروهای تجویزی پزشک الزامی می باشد در زمان مشخص شده به صورت کامل داروهای تجویز شده توسط مهمترین جراح بینی را استفاده نمایید.

با سپری شدن چندین ماه می توان نتیجه جراحی را مشاهده نمایید و از شکل زیبایی بینی خود لذت ببرید. بینی هایی که بروی آن ها قوز و برآمدگی مشاهده می شود در اصطلاح بینی های استخوانی گفته می شود، از این نوع بینی ها می توان انتظار یک فرمعروسکی و فانتزی  از بینی داشت .

آیا ممکن است که قوز بینی بعد از جراحی بازگردد؟

بازگشت قوز بعد از جراحی یکی از عوارض ظاهری و غیرقابل پیش بینی در جراحی می باشد. در بین ۵ تا ۱۰ درصد از بیمارانی که قوز بینی خود را جراحی نموده اند، بافت و ورم و زخم می تواند موجب شکل گیری مجدد قوز شود. این قوز مجدد، در مقایسه با قوز اولیه بسیار کوچک می باشد و نباید نگران آن بود. بیمارانی که آن را مسئله قابل توجهی می دانند، می توانند با جراحی ثانویه اقدام به اصلاح نمایند.

آیا ممکن است که قوز بینی بعد از جراحی بازگردد؟

آیا نیاز به استفاده از پیوند های ویژه برای جلوگیری از فروریختن یک سوم میانی بینی وجود دارد ؟

برخی اوقات برای حفظ وضعیت تنفس و حفظ خطوط زیبایی در ظاهر بینی نیاز به قرار دادن پیوند غضروفی در بخش میانی بینی می باشد و بعد از برداشتن قوز بینی این اقدام ضروری می باشد.

آیا جراح می تواند از برگشت قوز بعد از جراحی قوز روی بینی جلوگیری کند؟

برگشت قوز پس از جراحی قوز بینی خارج از کنترل جراح می باشد. این به معنی است که در طول جراحی برای جلوگیری از این عارضه نمی توان کاری انجام داد. اگر جراح پیش از جراحی قوز بینی راجع به احتمال این مشکل با شما صحبت کند، در صورت رخداد، دیگر متعجب نخواهید شد و یک تصمیم آگاهانه در رابطه با انجام جراحی می گیرید. قبل اقدام به جراحی قوز بینی مطمئن شوید که منطق پزشکتان درباره ی جراحی ثانویه یا جراحی ترمیمی را درک می کنید و با او هم فکرید.

آیا قوز ایجاد شده روی بینی من به جراحی ترمیمی نیاز دارد؟

شرایط متفاوتی وجود دارند که تحت آنها، جراحی ترمیمی بینی به عنوان بهترین گزینه در نظر گرفته می شود؛ یکی از این شرایط به وجود آمدن قوز بینی پس از جراحی می باشد. پس از جراحی قوز روی بینی ، گاهی استخوان های بینی یک برآمدگی تشکیل می دهند که می تواند نتیجه حذف ناکافی استخوان، افتادن جزئی غضروف متصل کننده پس از جراحی قوز روی بینی و یا رشد استخوان بینی بعد از جراحی باشد. برآمدگی های بینی را می توان از طریق تراش استخوان یا برداشتن غضروف بیرون زده از پل بینی با جراحی درمان نمود. امکان دارد که جراح استخوان های بینی را در کنار هم قرار دهد تا شکل بینی را به حالت طبیعی برگرداند.

عوارض بعد از جراحی قوز بینی

عوارض بعد از جراحی قوز روی بینی

پس از جراحی، کبودی و ورم بینی تا یک الی دو هفته در صورت و اطراف بینی بیمار باقی میماند، نتیجه این عمل پس از حدود دو هفته دیده می شود، نتیجه نهایی جراحی را پس از گذشت یک سال و پس از، از بین رفتن کامل ورم بینی می توان دید.

چه مقدار رفع قوز دماغ در جراحی برای بیمار لازم است؟

پزشک جراح برای تصمیم گیری درباره این موضوع بعد از سلیقه و اولویت های شخصی بیمار، متناسب شدن بینی با اندازه اجزای صورت مثل گونه، لب و پیشانی را در نظر می گیرد.

تاثیر جراحی قوز روی بینی بر صورت

رفع برآمدگی یا حذف قوز بینی از شایعه ترین مسائلی است که فرد ترجیح می دهد جراحی را انجام دهد همه افراد در اغلب جراحی ها به دنبال این هستند که در ابتدا این مشکل را رفع کنند. قوز بینی از نظر اندازه در همه افراد متغیراست عمل یا عمل نکردن قوز بینی در صورت و ظاهر فرد تاثیر می گذارد.

جراحی قوز روی بینی به چه میزان باید انجام شود؟

جراح باید با در نظر گرفتن سلیقه بیمار و همین طور با توجه به نوع گونه، لب و پیشانی فرد قوز روی بینی را بر دارد و به همان میزان قوز بینی برداشته می شود.

دلیل ایجاد قوز بینی چیست؟

دلیل ایجاد قوز و برآمدگی های بینی، معمولا به علت غضروف یا استخوان اضافه بر روی پل بینی است و در برخی افراد هر دو مورد دیده می شود این برآمدگی هادر بیشتر افراد  ژنتیکی هستند

تشخیص قوز بینی استخوانی از غضروفی

به طور کلی یک سوم بالا پل بینی از استخوان است و دو سوم پایین آن از غضروف تشکیل شده است. قوز بینی برخی افراد در قسمت بالای بینی، یعنی روی استخوان پل بینی قرار دارد برای رفع قوز بینی در این قسمت استخوان اضافه را با جراحی برطرف می کنند. برآمدگی های روی بینی برخی افراد به دلیل غضروف پل بینی آنها است. بهترین کار برای رفع قوز بینی آنها در این است که غضروفی آن را با جراحی قوز بینی بتراشیم.

بعد از جراحی ممکن است بینی شما ورم، کبودی، و خون ریزی محدود داشته باشد. تورم و کبودی بعد از جراحی برای چند هفته در صورت شما وجود دارد بعد از این مدت کبودی اطراف بینی و چشم ها به تدریج بر طرف می شود  و شما می توانید برای بهبودی خیلی سریع از کرم های تجویز شده استفاده کنید.

البته بعد از جراحی شما تا مدتی تورم و کبودی به دلیل شکستن استخوان بینی خواهید داشت که این امری طبیعی می باشد. این کبودی ها به مرور زمان برطرف  می شود.

جراحی قوز روی بینی

مراقبت های بعد از جراحی قوز روی بینی

  • به منظور کاهش ورم ناشی از جراحی، تا ۴۸ ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید.
  • تا مدتی از دو بالش زیر سرتان استفاده کنید.
  • توصیه می شود تا دو هفته پس از انجام جراحی از مصرف سیگار خودداری نمایید.
  • مصرف دارو و شستشوی داخل بینی را تا زمانی که پزشک دستور داده ادامه دهید.