جراحی شکم امروزه یکی از پرطرفدار ترین عمل های لاغری است و همچنین کم نیستند افرادی که برای داشتن اندامی متناسب و از بین بردن چربی ‌های موضعی بدنشان، دست به عمل زیبایی شکم می‌ زنند. باید در نظر داشت که جراحی زیبایی شکم می تواند عوارض و خطرات جانبی زیادی هم برای فرد به همراه داشته باشد، در این مقاله دکتر حیدری بهترین جراح شکم در تهران توضیحات جامعی مطرح کرده است که توصیه می کنم آن را تا آخر مطالعه کنید.

جراحی شکم - دکتر حیدری

جراحی  های لاغری شکم به عنوان یک روش کمکی برای کاهش وزن محسوب می شود. امروزه روش  های غیر تهاجمی مانند لاپاراسکوپی و حتی روش  های تهاجمی تر مانند عمل بای پس  معده ، اسلیو و غیره طرفداران زیادی پیدا کرده است. به گفته متخصصان امروزه سه نوع عمل جراحی پلاستیک شکم ابدومینوپلاستی (تامی تاک)، لیپوساکشن (خارج کردن چربی زیر پوستی) و لیپوماتیک یا ترکیب این دو روش برای جراحی استفاده می‌‌‏شود. متخصصان برای بسیاری از بانوان و حتی مردان که چربی اضافی شکم دارند بهترین راه رهایی از این معضل را عمل زیبایی شکم می دانند، اما این را بدانید که انجام مستمر این عمل سلامت فرد را با خطر جدی مواجه می کند.

انواع روش های جراحی شکم

در عمل شکم برش عمل مانند برش عمل سزارین می باشد. روش این عمل در بیشتر مواقع به این شکل است که پوست و چربی های اضافی شکم برداشته شده و جدار شکم نیز دوخته می شود؛ در نتیجه شلی و افتادگی و برآمدگی جدار شکم نیز به طور کامل برطرف می شود. عمل زیبایی شکم در بیشتر مواقع برای فرد موفقیت آمیز به نظر می رسد و موجبات رضایت فرد را فراهم می کند.

عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی برای زیباتر شدن ظاهر شکم و حذف چربی های اضافی انجام می شود، به خصوص این روش مناسب افراد با چاقی مفرط است. همچنین مناسب افرادی است که با توجه به حجم چربی ها نمی توانند با کمک ورزش و رژیم غذایی لاغر شوند و حجم زیادی چربی در ناحیه شکم و پهلو دارند. ابدومینوپلاستی بسیار نتایج قابل قبولی برای این افراد خواهد داشت.

این عمل برای خانم هایی که بر اثر بارداری های متعدد دچار شلی و افتادگی پوست شده اند و چین و چروک های زیادی در پوست شکم خود دارند هم بسیار مناسب است. باید بدانید که این عمل محدودیتی برای بارداری به وجود نمی آورد ولی چون ابدومینوپلاستی منجر به زیبایی شکم نیز می شود، بهتر است بعد از بارداری اقدام به جراحی شکم نمایید.

 

جراحی شکم - دکتر حیدری

عمل زیبایی شکم با ترکیب چند روش

این روش عمل را بهترین جراح شکم در تهران برای شما بر اساس شرایط کلی بدنتان، نیاز و درخواست شما می تواند به شما پیشنهاد کند. جراح متخصص در ابتدا با معاینه دقیق بهترین روش را برای زیباسازی ناحیه های مختلف بدنتان که مشکل چربی اضافی و افتادگی پوست و شلی دارند انتخاب می کند. اگر روش های ذکر شده در بالا در برخی از افراد پاسخ نداد، بهترین دکتر جراحی شکم از روش ترکیبی ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک برای کشیدن چربی و ترمیم نقاط بدن استفاده می کند.

 دانستنی های قبل از عمل شکم

 • حتما یک ماه قبل از جراحی سیگار را ترک کنید.
 • اگر قصد بارداری دارید بهتر است جراحی را به بعد زایمان موکول نمایید.
 • محل اسکار جراحی روی خط سزارین است و به مرور کمرنگ می شود، ولی توصیه شده که سه ماه بعد از جراحی محل اسکار لیزر شود تا اسکار به حداقل برسد.
 • بیمار قبل از اقدام برای هر عمل ، باید از نظر شاخص توده بدنی بررسی شود تا مشخص شود که فرد دچار چاقی مفرط است و واجد شرایط برای جراحی زیبایی شکم می باشد.

 مشاوره قبل از جراحی زیبایی شکم

هر شخص متقاضی پیش از عمل زیبایی شکم لازم است که با بهترین جراح پلاستیک تهران خود مشاوره ای داشته باشد. این جلسه در پروسه و نتیجه نهایی می تواند تاثیر گذار باشد. چرا که پزشک با بررسی نمودن پرونده پزشکی بیمار ، نسبت به شرایط او آگاهی پیدا کرده و از این بابت مطمئن می گردد که او کاندیدای خوبی برای این عمل هست یا خیر.
همچنین از آن جایی که ابدومینوپلاستی انواع مختلفی دارد ، جراح یک معاینه فیزیکی از شخص به عمل می آورد تا نحوه و محل تجمع چربی ها را شناسایی نموده و تعیین کند که از چه تکنیکی استفاده نماید تا بهترین نتیجه ممکن کسب گردد.

در جلسه مشاوره بهتر است هر سوالی که ذهن تان را مشغول نموده یا نگرانی خاصی در خصوص پروسه دارید ، حتما با جراح مطرح کنید. همچنین خواسته و هدف تان را نیز بیان کنید. زیرا بعضی از متقاضیان انتظاری از جراحی شکم دارند که در راستای این عمل منطقی به نظر نمی رسند. بدین نحو جراح پلاستیک با شرح کامل پروسه ، قابلیت و اهداف جراحی را برای فرد شفاف سازی می کند.

هزینه جراحی شکم در تهران

با توجه به اینکه ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی به حساب می آید شامل بیمه نمی شود، اما به طور کلی می توان گفت که بسته به نوع عمل شخص ، کلینیک و بیمارستان هزینه ها متغیر هستند. عواملی همچون میزان چربی که باید استخراج شود و دستمزد بهترین دکتر جراحی شکم در تهران می تواند بر هزینه جراحی تاثیر گذار باشد.

 

جراحی شکم - دکتر حیدری

بارداری و جراحی شکم

یکی از مهم ترین مزیت های این جراحی به غیر از تخلیه چربی ، رفع افتادگی پوست است. ابدومینوپلاستی یکی از این روش هایی است که افتادگی پوست را برطرف می کند. در دوره بارداری به دلیل افزایش سایز شکم و چربی های انباشته شده در آن، پوست شکم دچار ترک و افتادگی نیز می شود که با کمک این روش علاوه بر تخلیه چربی اضافه ، می توانید افتادگی پوست خود را نیز برطرف کنید. بنابراین بانوانی که زایمان داشته اند بهترین کاندید برای انجام ابدومینوپلاستی هستند. توصیه میشود زمانی ابدومینوپلاستی را انجام دهید که دیگر قصد بارداری مجدد نداشته باشید؛ زیرا در ابدومینوپلاستی پوست شکم کشیده و دوخته می شود و به همین دلیل امکان دارد اختلال در رشد جنینی که در رحم مادر است به وجود آید. البته به این نکته توجه کنید که انجام همزمان جراحی شکم و زایمان به صورت هم زمان امکان پذیر نیست؛ زیرا در زمان زایمان بدن مادر دچار تغییراتی چون افزایش سایز لگن و پرخون شدن رحم می شود. به همین دلیل امکان انجام این عمل برای آن ها وجود ندارد و تا زمانی که رحم و لگن به حالت عادی برنگردند نمی توان عمل شکم را انجام داد. برای انجام جراحی بهتر است چند ماه پس از زایمان اقدام کنید

 

جراحی شکم - دکتر حیدری

نتایج جراحی شکم

نتایج جراحی برای بیشتر افراد دائمی می باشد، اما در برخی موارد نیز ممکن است بعد از جراحی دوباره چاقی باز گردد. به عنوان مثال زمانی که شخص باردار می شود یا افزایش وزن شدید دارد ، مجدد با چربی های شکم و پهلو مواجه می شود. به همین دلیل بانوانی که تمایل به انجام این جراحی را انجام دهند بهتراست قبل از جراحی باردار شوند و درصورتی که قصد بارداری ندارند عمل را انجام دهند. مراقبت های پس از جراحی زیبایی شکم که شخص باید رعایت نماید بسیار مهم است.

چه کسانی نباید عمل زیبایی شکم انجام دهند؟

چنانچه خانمی باشد که قصد بچه دار شدن را داشته، تا زمانی که زایمان نکرده باشد نباید سراغ عمل برود چرا که با زایمان بافت و عضلات شکمی از هم بازگشته و عمل شکم این عضلات را سفت می نماید. چنانچه پس از جراحی بچه دار شود کاری بیهوده انجام داده است. چنانچه که شخصی قصد لاغری زیاد دارد، نباید به این عمل فکر کند؛ زیرا همانطور که بیان کردیم جراحی آخرین راه حل برای لاغری محسوب می شود و راهی برای کاهش وزن به شمار نمی رود. پس از جراحی شکم احتمال باقی ماندن جای زخم وجود دارد و البته بهتر است که قبل از عمل از بهترین جراح شکم در تهران در این باره کمک بگیرید.

 

جراحی شکم - دکتر حیدری

بعد از عمل زیبایی شکم چه نکاتی را باید رعایت کنید :

 1. اولین و مهمترین نکته ثابت نگه داشتن وزن به مدت ۶ ماه است. برای داشتن وزن ثابت بهتر است به یک مشاور تغذیه مراجعه کنید تا برنامه غذایی صحیحی داشته باشید.
 2. بعد از جراحی شکم بیمار باید بیماری هایی مثل فشار خون، بیماری های قلبی عروقی و دیابت را کنترل کند. هر چند که یکی از علل مهم بروز این بیماری ها چربی اضافی به خصوص در ناحیه شکمی است.
 3. عادات و روش زندگی مناسب داشته باشید.
 4. سیگار نکشید.
 5. از نوشیدنی های الکل دار و گازدار استفاده نکنید.
 6. رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و حرکات ورزشی و تحرک کافی روزانه را در برنامه خود قرار دهید.
 7. داشتن آناتومی مناسب در عمل زیبایی شما موثر می باشد، مثلا نداشتن اسکار های قبلی یا شکم بیش از اندازه برجسته.

معایب ابدومینوپلاستی

جراحي زیبایی شکم نیز تنها برای رفع ایرادات ظاهری و داشتن شکمی تخت و صاف می باشد و حتی بسیاری از مشکلات درون بدن بیمار را که به دلیل افزایش وزن به وجود آمده را برطرف می کند. بنابراین می توان گفت که جراحي های زیبایی همانند عمل زیبایی شکم معایبی ندارد. تنها عیبی که می توان بیان کرد این است که در مواقعی که بیمار به درستی نکات را رعایت نکند و پس از جراحی شکم فکر کند که دیگر لاغر شده و برگشت پذیر نیست و پرخوری کند، 2 الی 3 برابر قبل اضافه وزن پیدا می کند.

 

جراحی شکم - دکتر حیدری

عوارض جراحی شکم

این جراحی مانند هر جراحی دیگر ممکن است برای فرد عوارضی به همراه داشته باشد که در اینجا به برخی از این عوارض اشاره می کنیم :

 • احساس درد
 • احساس بی حسی در ناحیه مورد نظر
 • تورم پوست
 • باز شدن زخم
 • داشتن خونریزی
 • عفونت در ناحیه مورد نظر
 • لخته شدن خون
 • تجمع مایع
 • عدم قرینگی محل جراحی زیبایی شکم
 • از بین رفتن پوست
 • تغییر رنگ پوست

چه کسانی بهترین کاندیدای جراحی شکم به حساب می آیند ؟

به طور کلی ، تمامی مردان و زنانی که از سلامت عمومی مطلوبی برخوردار هستند و وزن ثابت و پایداری دارند ، گزینه بسیار مناسبی برای عمل جراحی شکم هستند. همچنین اگر این افراد به کشیدن سیگار و دخانیات اعتیاد نداشته باشند ، شانس موفقیت آمیز بودن عمل شان نیز بیشتر خواهد بود.

بانوانی که به سبب چندین دوره حاملگی ، عضلات و پوست نواحی شکم شان شل و افتاده شده اند ، جراحی زیبایی شکم پروسه بسیار مناسبی برای آنان خواهد بود. زیرا طی این عمل جراحی ، پوست های اضافه برداشته شده و عضلات شکمی سفت و محکم می شوند. همچنین افرادی که زمانی در طول زندگی شان به چاقی مفرط دچار بوده و کاهش وزن قابل توجهی داشته اند ، برای از بین بردن چربی های باقی مانده در برخی از نقاط بدن که به ورزش و رژیم مقاوم بوده اند ، می توانند ابدومینوپلاستی را به انجام برسانند و علاوه بر حذف چربی های اضافی ، شل شدگی عضلات و پوست را نیز رفع نمایند.

دوره ریکاوری جراحی شکم به چه صورت است ؟

پس از تمام شدن پروسه جراحی ، دوره نقاهت را در پیش دارید. با اتمام یافتن عمل ، محل برش های ایجاد شده بر روی شکم با پانسمان پوشانده می شوند. به جهت خروج خونابه ، جراح پلاستیک در محل برش ها درن هایی را جایگذاری می کند. این درن ها برای چند روز در این ناحیه باقی می مانند و پزشک نحوه تخلیه آن را به شما آموزش می دهد.  یکی از توصیه های مهم جراح این است که بعد از عمل سعی کنید به کمک فردی دیگر کمی پیاده روی داشته باشید تا از تشکیل لخته خون جلوگیری شود.

طبیعی است که در نواحی جراحی شده احساس درد داشته و شاهد متورم شدن آن باشید. بهترین جراح پلاستیک تهران به منظور کمک به تسکین درد ، داروهای مسکنی برای فرد تجویز نموده و از شما می خواهد که طبق دستور مصرف نمایید. علاوه بر داروی مسکن برای اینکه در محل برش ها عفونتی ایجاد نشود ، خصوصاً تا زمانی که درن ها برداشته نشده اند ، داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده را باید مصرف کنید.

یکی از مهم ترین کارهایی که در دوره ریکاوری تان بعد از جراحی شکم باید انجام دهید استفاده از گن طبی می باشد. پوشیدن این گن را به مدت 6 هفته بعد از عمل همچنان باید ادامه دهید. چرا که جریان خون را بهبود می بخشد و در نتیجه آن ، از ورم و تشکیل لخته خون جلوگیری می شود. سعی کنید تا ششمین هفته دوره ریکاوری تحرک بیش از حدی نداشته باشید ؛ به گونه ای که برش های جراحی تحت فشار یا کشش قرار بگیرند و بخیه های آن ناحیه باز شوند.

اهمیت گن بعد از جراحی شکم

پس از عمل زیبایی شکم یکی از مسائلی که بهترین دکتر ابدومینوپلاستی تهران بر رعایت ان تاکید می کند ، پوشیدن گن طبی است. لازم است پس از جراحی شکم ،به مدت 6 تا 8 هفته در تمام طول روز ، حتی هنگام خواب ، از این گن استفاده شود و تنها هنگام استحمام مورد استفاده قرار نگیرد. با فشار نسبی که گن وارد می کند ، خونرسانی بهتر انجام می شود و این امر به کاهش ورم و بهبودی سریع تر کمک می کند. همچنین این گن از محل برش ها محافظت کرده و اجازه نمی دهد عوامل بیماری زا در محل تجمع پیدا کنند و عارضه عفونت نمود یابد. گن بعد از جراحی شکم ، با فشردگی که ایجاد می کند موجب می شود که درد پس از عمل کمتر احساس شود.

در مورد سایز گن بعد از ابدومینوپلاستی باید دقت داشته باشید نه به قدری تنگ باشد که فشار بیش از حدی به شما وارد کند و نه تا حدی گشاد که هیچگونه تاثیری نداشته باشد. تنگ بودن گن ممکن است نه تنها به روند بهبودی کمک نکند بلکه به خاطر فشار زیاد مشکل ساز هم شود.