جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم با هدف زیبایی و رفع افتادگی شکم انجام می گیرد، انجام جراحی شکم در افرادی که شکم های بزرگی دارند و دچار شلی پوست در ناحیه شکم شده اند می تواند نتایج بسیار درخشانی را به همراه آورد.

جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

چرا ناحیه شکم محدب می شود؟

منحنی شدن ناحیه شکم زمانی اتفاق می افتد که عضلات شکم شل شده و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و از هم جدا می شوند. عضلات در قسمت زیر چربی ها در شکم از هم جدا شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند مخصوصاً زمانی که حاملگی وقتی که حجم داخلی شکم افزایش می یابد. این شرایط باعث ایجاد ظاهر محدب شکل در شکم خواهد شد .

چگونگی تشکیل جای ترک پوست

نرمی پوست شکم از لحاظ زیبایی بسیار مهم می باشد، در افرادی که مرتب چاق و لاغر می شوند و در دوران حاملگی خانم ها، پوست شکم کشیده شده و کیفیت خود را از دست می دهد و نازک می شود.

تا پایان حاملگی پوست شکم نازک شده خطوط ترک کم کم ظاهر می شوند، علاوه بر ناحیه شکم خطوط ترک در قسمت سینه نیز در دوران شیر دهی پدید آمده و موجب جلب توجه خواهد شد.

تأثیرات حاملگی بر جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

در برخی از خانم ها تغییر در مکانیسم متابولیکی بدن که در دوران حاملگی رخ می دهد و افزایش چربی در ناحیه شکم و باسن دائمی می شوند. به این علت که چربی های این قسمت سر سخت هستند. آنها در مقابل رژیم و ورزش بسیار مقاوم هستند. اینها چربی هایی هستند که به راحتی نمی سوزند. این بافت چربی موجب افتادگی در ناحیه شکم می شود.

چگونه شکم بزرگ و پر از چربی روی سلامتی تأثیر دارد؟

تجمع چربی ، اضافه وزن و تشکیل چربی در ناحیه شکم راه را برای ایجاد مشکلات در سلامتی هموار می کنند. این مشکلات باعث افزایش فشار خون، بیماری های قلبی عروقی، اختلالات تنفسی، پیری زودرس و اختلال در کیفیت زندگی به سبب کم تحرکی می شوند و در پی آن مشکلات روانی در نتیجه کاهش عزت نفس، مشکلات در زندگی خصوصی، حس مورد توجه نبودن، کاهش انگیزه و عدم توانایی در رفتار مناسب در زندگی اجتماعی ایجاد خواهد شد.

جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

آیا مادران باردار می توانند جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم انجام دهند؟

جراحی زیبایی شکم مانعی برای زنان باردار نمی باشد. این جراحی بی خطر برای مادران باردار می باشد، نکته قابل توجه تعیین تقویم بارداری با توجه به دوران نفاهت پس از جراحی زیبایی شکم است.

برش های جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

طول برش های ایجاد شده در این جراحی بستگی به میزان چربی استخراجی، میزان افتادگی پوست و مقدار قوی بودن عضلات شکم بستگی دارد بطور کل در این جراحی برش ها به دو دسته تقسیم می شوند. در ابدومینوپلاستی کلاسیک یک برش در قسمت تحتانی شکم و یک برش در دور ناف برای آزاد کردن ناف از بافت های اطراف شکم ایجاد می شود. در ابدومینوپلاستی کلاسیک حجم چربی بسیاری استخراج می شود.

جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

اما در جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم نیاز به برش دور ناف نمی باشد و فقط برش در قسمت تحتانی شکم ایجاد می شود، بعد از ایجاد برش های لازم پوست و چربی ها از لایه های زیرین جدا می شوند، بعد از استخراج چربی به منظور سفت شدن موقعیت شکم عضلات به یکدیگر نزدیک می شوند و با بخیه این موقعیت حفظ می شود.

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

افرادی که افتادگی شدید شکم دارند و از برآمدگی شکم خود ناراضی هستند و این امر موجب کاهش اعتماد به نفس آن ها گردیده است و با انجام فعالیت های ورزشی و یا رعایت رژیم غذایی مناسب نتوانسته اند مشکل خود را برطرف نمایند کاندیدای مناسبی برای این جراحی می باشند و با انجام جراحی زیبایی شکم ( کوچک کردن شکم) می توانند مشکل خود را بطرف نمایند .

عوامل بسیاری مانند زایمان های متعدد، ژنتیک، کم تحرکی و افزایش سن در بزرگی و افتادگی شکم دخیل می باشد. جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم با روش کامل، مینی و تکامل یافت صورت می گیرد که انتخاب هریک از این روش ها به نیاز بیمار و اینکه کدام جراحی شکم برای بیمار مناسب تر است بستگی دارد. جراح بعد از بررسی های لازم یکی از این روش ها را انتخاب می نماید.

جراحی زیبایی شکم برای افرادی که دارای پوست براق و ظاهر سالم هستند:

 • افرادی که چاق نیستند.
 • جراحی زیبایی شکم برای افرادیکه علیرغم انجام ورزش نمی توانند از چربیهای شکم رها شوند.
 • کسانیکه دارای پوست شل و آویزان در قسمت شکم و جای ترک هستند.
 • کسانیکه بدون زایمان دارای شکم بزرگ می باشند.
 • جراحی زیبایی شکم برای کسانیکه بر اثر زایمان دارای پوست شل و آویزان و ترک خورده در ناحیه شکم هستند.
 • کسانیکه دارای اضافه وزن و تجمع چربی تنها در ناحیه شکم هر چند از لحاظ سایز مناسبی دارند.
 • افرادی که دارای مشکل سلامتی که مانع جراحی شود، نباشند.
 • جراحی زیبایی شکم برای کسانیکه قصد حاملگی به فاصله کوتاهی پس از جراحی ندارند.

آیا در حین جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم و بعد از آن دردی احساس می شود ؟

در حین جراحی هیچ گونه دردی احساس نمی شود زیرا جراحی زیبایی شکم تحت بی هوشی عمومی انجام می گیرد، بعد از انجام جراحی زیبایی شکم و از بین رفتن اثرات بی هوشی دردی در ناحیه برش های ایجاد شده احساس می شود که می توان با مسکن و آرام بخش آن را کنترل نمود، داشتن استراحت کافی بعد از انجام جراحی کمک شایانی در کاهش درد می کند.

جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

آیا پس از جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم اسکار و جای زخم باقی خواهد ماند ؟

از عوارض جراحی زیبایی شکم می توان به برجای ماندن جای زخم اشاره نمود، در صورت انتخاب یک جراح با تجربه در این زمینه می توانید از بروز این عارضه تا حدودی جلوگیری نمایید زیرا یک جراح با تجربه برش های لازم را در نواحی ایجاد می کند که اسکار و جای زخم به راحتی بعد از انجام جراحی زیبایی شکم قابل مشاهده نباشد.

به هیچ عنوان نگران اسکار و جای زخم باقی مانده بعد از جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم نباشید زیرا روش های بسیاری مانند لیزر برای رفع اسکار ناشی از جراحی مطرح شده است.

نتیجه جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

بعد از انجام جراحی زیبایی شکم و بهبودی کامل می توان تغییراتی مانند از بین رفتن پوست شل و اضافی را مشاهده کرد، بعد از انجام جراحی به مقدار قابل توجهی شکم صاف می شود و ظاهر زیبایی در شکم ایجاد می شود. نتایج جراحی زیبایی شکم دائمی می باشد اما باید تمامی مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم را انجام دهید.

جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

بهترین روش جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

بافتهای مختلفی روی شکم وجود دارد، یکی از بافتها پوست می باشد که در روی شکم قرار دارد و در زیر پوست بافتهای چربی می باشد، در زیر این بافتها لایه عضلانی می باشد.

هر کدام از این لایه ها می تواند دچار مشکلاتی بشوند. در هر کدام از این روش ها از روش جراحی خاصی استفاده می شود. پوست شکم به علت کاهش وزن شدید یا بارداری قبلی دچار افتادگی شده باشد که درمان آن لیفت شکم می باشد.

برای این درمان برشی در زیر شکم ( همان برش سزارین ولی بزرگتر می باشد ) زده می شود و از این ناحیه آزادسازی انجام می شود. به این فرآیند عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک می گویند.

اگر فقط بافت چربی زیاد باشد از عمل لیپوتیز استفاده می شود که به یک از روش های لیزر ، لیپوماتیک یا اولترازد انجام می شود. در صورتی که لایه عضلانی و زیرین شل شده باشد از روش پلی کیشن یا سفت کردن عضلات شکم می باشد که معمولا همراه با پوست شل می باشد که همزمان با جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم انجام می شود.

چه کسانی نباید جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم انجام دهند؟

زنانی که قصد بارداری دارند جراحی شکم باید بعد از کاهش وزن انجام شود، نه این که راهی برای کاهش وزن باشد. افرادی که هنوز قصد کاهش وزن دارند برای عمل نباید اقدام کنند.

جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم چقدر طول می کشد؟

جراحی زیبایی شکم با ساکشن پهلوها به طور متوسط ۲ ساعت طول می کشد مگر اینکه ساکشن زیر خط سوتین نیز به جراحی شکم و پهلو اضافه شود و در این صورت طول مدت جراحی شکم  به طور متوسط به ۳ ساعت افزایش می یابد.

نکات مهم پیش از جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

 • بمدت 5 ساعت قبل از بستری نا شتا کافی است.
 • عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی عمل دردناکی است.
 • در لیپوساکشن در دو هفته بعد از عمل محل لیپوساکشن باد کرده و بزرگتر از قبل می شود.
 • در ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم شب قبل از جراحی باید بستری شوید.
 • برای جلوگیری از هر گونه خطر در اعمال جراحی شکم بهتر است در بیمارستان مجهز عمل شود.
 • بهتر است قبل از اعمال جراحی بدن بیمار قرص آهن بخورد تا نیازی به تزریق خون نباشد. حداقل دو قرص روزانه از یکماه قبل البته بهتر است زیر نظر پزشک انجام شود.
 • از یکماه قبل از عمل رژیم غذایی نگیرید.

جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم

چه افرادی نباید اقدام به جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم نمایند؟

خانم هایی که قصد بارداری و بچه دار شدن را دارند توصیه می شود که این جراحی را به بعد از دوران بارداری خود موکول نمایند.

افرادی که قصد لاغر شدن دارند، باید ابتدا به وزن ایده آل خود برسند و سپس نسبت به جراحی شکم اقدام نمایند.

توجه داشته باشید که برای انجام جراحی شکم ، برشی طولی در زیر شکم ایجاد می شود که جای آن برای همیشه باقی خواهد ماند. البته رد آن پس از 6 الی 12 ماه بسیار کمرنگ تر می شود. اما در موارد خیلی نادر ممکن است در محل برش گوشت اضافی ایجاد شود یا ظاهر ناخوشایندی ایجاد شود.

جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم بعد از زایمان

همان گونه که می دانید زنان بعد از بارداری و زایمان دچار تغییراتی در بدن خود می‌شوند. این تغییرات باعث می‌شوند تا تناسب اندام افراد در دوران بارداری که فضای شکم بزرگ می‌شود و بعد از زایمان و با کاهش وزن شکم‌شل و افتاده می‌شود. این تغییرات نه تنها تناسب‌اندام فرد را تحت تأثیرخود قرار می‌دهند بلکه باعث تضعیف روحیه و اعتمادبه‌نفس فرد نیز می‌شود. با انجام جراحی شکم می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

جراحی زیبایی شکم یا کوچک کردن شکم