جراحی زیبایی شکم و پهلو ، یک روند زیبایی است که شکل ظاهری شکم را با برداشتن پوست و چربی و نیز بهبود یکپارچگی ماهیچه های شکم ؛ سفت کرده و قوام می بخشد. جراحی شکم ، یکی از چندین روشی است که بعد از لاغری بخش میانی بدن ؛ به عنوان مثال بعد از کاهش وزن قابل ملاحظه ، در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است که جلوگیری از افزایش وزن بعد از جراحی زیبایی شکم و پهلو ، به حفظ نتیجه این عمل جراحی کمک قابل توجهی خواهد کرد.

جراحی زیبایی شکم و پهلو

جراحی زیبایی شکم و پهلو چیست ؟

در جراحی زیبایی شکم و پهلو ، شکل ظاهری شکم با برداشتن پوست و چربی اضافی و سپس دوختن پوست ؛ صاف می شود. این روند ، شامل سفت کردن ماهیچه های پایه شکم و ایجاد یک حس و شکل ظاهری سفت و تخت در آن می باشد.

انواع روش جراحی زیبایی شکم و پهلو

 • ابدومینوپلاستی کامل : معمولاً شامل یک برش بزرگ شکم ، برداشتن کامل چربی و پوست و احتمالاً خلق یک ناف جدید می باشد.
 • ابدومینوپلاستی نسبی : شامل ایجاد یک برش کوچک تر و برداشتن بافت کمتر می باشد ؛ ولی در آن هیچ برشی در اطراف ناف ، ایجاد نمی شود.
 • جراحی زیبایی شکم و پهلوی معکوس : یک ابدومینوپلاستی نسبی می باشد که در آن ؛ پوست شل ، از بخش فوقانی شکم برداشته می شود.

گاهی اوقات ، ابدومینوپلاستی نسبی برای برداشتن پوست و چربی که تنها در بخش پایینی ناحیه شکم متمرکز شده است ؛ مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است گاهی اوقات در برخی موارد ؛ ماهیچه های شکمی راست جفتی که به سمت پایین جلوی شکم حرکت کرده اند ، جدا می شوند ؛ این روند، دیاستازیس رکتی نامیده می شود. این ماهیچه ها را می توان برای محکم کردن ظاهر شکم ، به عنوان بخشی از روند کامل یا نسبی جراحی زیبایی شکم و پهلو ؛ بهم دوخت. در این جراحی ، بیمار تحت تزریق درون وریدی یا بیهوشی عمومی قرار می گیرد.

هدف از جراحی زیبایی شکم و پهلو

به طور کلی ابدومینوپلاستی ، تنها به دلایل زیبایی برای داشتن ناحیه شکم صاف تر و یکدست تر ، انجام می شود. وقتی شکم ، بزرگ تر از حد نرمال بوده یا پوست آن بخصوص در اثر کشش ، آویزان شده است ؛ این جراحی در نظر گرفته می شود.

وقتی وزن بالا می رود یا بارداری های مکرر اتفاق می افتد، حجم چربی شکمی شما افزایش و در صورت کاهش وزن و زایمان ، کاهش می یابد ؛ لذا یکنواختی و خاصیت ارتجاعی پوست و ماهیچه ها کاهش پیدا می کند و این امر ، سبب ایجاد پوست اضافی در ناحیه شکم می شود که شل و افتاده است. جراحی زیبایی شکم و پهلو ، می تواند با ایجاد حس رضایت از شکل فیزیکی تان ؛ کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

چگونه برای جراحی زیبایی شکم و پهلو آماده شویم ؟

تصمیم گیری برای ابدومینوپلاستی ، فرآیندی است که ماه ها طول می کشد. به طور کلی شما باید ببینید که می توانید بدون جراحی و با استراتژی های ورزشی ، به ظاهر مطلوب خود دست پیدا کنید یا خیر و نهایتا در صورتی که رزیم غذایی و ورزش نتواند رهایی از شلی و افتادگی شکم را برای شما به ارمغان آورد؛ بهترین و مناسب ترین گزینه برای شما انجام جراحی زیبایی شکم خواهد بود. توجه داشته باشید که باید قبل از برنامه ریزی برای جراحی زیبایی شکم و پهلو ، به منظور به حداکثر رساندن مزایای این عمل جراحی ، وزن خود را ثابت نگه دارید.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی شکم و پهلو

 • مصرف غذاها و نوشیدنی ها قبل از عمل : شما باید از نیمه شب قبل از جراحی ، از خوردن و نوشیدن دست بکشید.
 • مصرف دارو قبل از جراحی : پزشک از شما می خواهد تا چندین روز قبل از عمل ، مصرف داروهای رقیق کننده خون را ترک کنید. لذا چنانچه استروئیدهای خوراکی یا داروهای دیابت مصرف می کنید ؛ باید چندین روز قبل از جراحی ، دوز تجویز شده توسط پزشک را دنبال کنید.
 • تغییرات سبک زندگی قبل از عمل : شما برای به حداکثر رساندن شانس ریکاوری خوب ؛ باید قبل از جراحی ، وزن خود را به حد نساب برسانید و مواد غذایی مغذی و سالم را در برنامه غذایی تان جای دهید.
 • سیگار نکشید : از آن جایی که سیگار کشیدن ، می تواند سبب به مخاطره افتادن جان فرد در حین جراحی شده و حتی روند ریکاوری پس از عمل را مختل نماید ؛ پزشک از شما می خواهد تا در صورت سیگاری بودن ، استعمال سیگار را ترک کنید.

در طول جراحی زیبایی شکم و پهلو چه اتفاقی می افتد ؟

روند جراحی ، دو تا پنج ساعت طول می کشد و تا حد زیادی به تکنیک مورد استفاده ، وابسته است. در جراحی به روش کامل ؛ جراح دو برش ، یکی از استخوان مفصل ران از یک طرف تا استخوان مفصل ران در طرف دیگر ، نزدیک به ناحیه شرمگاهی و برش دیگر را در اطراف ناف ایجاد می کند.

اگر ابدومینوپلاستی نسبی انجام می دهید ؛ پزشک شما ، یک یا دو برش کوچک تر را ایجاد می کند. بعد از این که برش ها ایجاد شد ، پوست از ماهیچه های شکم جدا شده و چربی اضافی از ناحیه شکم برداشته می شود. ماهیچه های شکم ؛ در صورت جدا شدن ، به سمت هم کشیده شده و بخیه زده می شوند.

پوست جدا شده آویخته ، به سمت بالای ناحیه شکم ، کشیده می شود و پوست اضافی ، برای ایجاد نمایی محکم تر برداشته می شود. اگر پزشک از ناف نیز در جراحی استفاده کرده باشد ، آن را بازسازی کرده و در یک موقعیت طبیعی ، قرار می دهد.

جراحی زیبایی شکم و پهلو

ریکاوری بعد از جراحی زیبایی شکم و پهلو

به طور کلی ریکاوری در جراحی ، دو هفته تا دو ماه طول می کشد.

قاعدتا در صورتی که طی این عمل جراحی ، مقدار زیادی پوست و چربی از شکم و پهلوی شما برداشته شده باشد ؛ دوران نقاهت جراحی ، در مقایسه با زمانی که زخم کوچک بوده و مقدار بافت کوچکتری برداشته شده باشد ؛ طولانی تر خواهد بود.

توجه داشته باشید که مدیریت دقیق اقدامات بعد از جراحی ، به پیشگیری از بروز عوارض کمک می کند.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم و پهلو

 1. بعد از جراحی زیبایی شکم ؛ ناحیه درمان را خشک و تمیز نگه دارید و حتماً بر اساس دستورالعمل های دریافت شده در بیمارستان ، از زخم ناشی از عمل و نیز لوله های تخلیه ( درن ها ) ، مراقبت کنید.
 2. اسکار قابل رویت موجود بر روی شکم و پهلوی شما ، تا یک سال بعد از جراحی ؛ به میزان قابل توجهی ، محو می شود.
 3. قرار ندادن ناحیه درمان در معرض نور خورشید نیز به تقویت روند بهبود کمک می کند.
 4. در طول دوره ریکاوری ، برای کنترل تورم ، باید زیر لباس خود ، بر روی پانسمان ، گن بپوشید.
 5. اگر درد ، قرمزی ، ترشح ، چرک ، تب یا لرز افزایش پیدا کرد ؛ بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. همین کار را در صورت مشاهده افزایش کمیت خروج مایع به شکل خونی یا کدر ، از محل تخلیه نیز انجام دهید.
 6. در هفته های بعد از جراحی شکم و پهلو ، باید از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین ؛ خودداری کنید. پس از کسب صلاحدید پزشک ، می توانید کار و ورزش را از سر بگیرید.

سخن آخر

جراحی زیبایی شکم و پهلو ، یک جراحی زیبایی گزینشی می باشد که در صورت تمایل به داشتن شکمی با ظاهری صاف تر و محکم تر ، می توانید آن را انتخاب کنید. در زمان تصمیم گیری درباره انجام جراحی شکم و پهلو ، باید موضوعات زیادی از قبیل دغدغه های تان درباره دوره ریکاوری و اسکار را مد نظر قرار دهید. توصیه می گردد که با پزشک خود درباره مزایا و مضرات عمل جراحی زیبایی شکم ، به طور شفاف گفتگو کنید.