جراحی بینی ، شامل هر گونه جراحی انجام شده در خارج یا داخل بینی می باشد، در صورتی که تصمیم به جراحی بینی در تهران و توسط دکتر حیدری ، بهترین جراح پلاستیک را دارید توصیه می کنم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

جراحی بینی در تهران

انسداد بینی معمولا از مشکلات آناتومیکی و عملکردی منشاء گرفته و می تواند باعث نقص عملکرد در جریان هوا شود ؛ بنابراین نقش مهمی را در آپنه خواب انسدادی و خرخر کردن ایفا می کند. علت مشکلات جریان هوا در بینی ، می تواند در اثر سپتوم بینی کج ، مخروط های بینی بزرگ شده ، باریک شدن یا تخریب سوراخ بینی ، پولیپ های بینی ، مخاط بینی متورم ناشی از آلرژی یا محرک های دیگر یا ترکیبی از همه این ها باشد.

جراحی بینی در تهران

معمولاً گزینه های درمان دارویی ، اولین گزینه برای مورد هدف قرار دادن انسداد بینی می باشد که شامل شستشو با سالین ، استروئیدها و اسپری های آنتی هیستامین ، داروهای خوراکی و ارزیابی آلرژی است. دیلاتورهای بینی بیرونی را می توان برای مواردی با سوراخ بینی باریک شده یا قابل تخریب ، مورد استفاده قرار داد. وقتی درمان دارویی به تنهایی موفق نباشد ، جراحی می تواند مسیر جریان هوا در بینی را به تنهایی یا در ترکیب با این گزینه ها ، بهبود بخشد.

عمل بینی در نوع رایج جراحی زیبایی و ترمیمی ، برای اهداف زیر انجام می شود :

 • بهبود تنفس
 • درمان ناهنجاری های اکتسابی یا مادرزادی
 • تغییر اندازه یا شکل بینی ( زیبایی )
 • ترمیم آسیب های بینی

موقعیت های درمان شده ، شامل موارد زیر می باشد :

آپنه خواب انسدادی ( OSA ) – زمانی رخ می دهد که تنفس بیمار در طول خواب متوقف شود. این معمولاً در اثر انسداد مسیر جریان هوا در بینی ، رخ می دهد.

سپتوم کج – یک ساختار غیر نرمال در غضروفی که دو طرف حفره بینی را به دو قسمت تقسیم می کند ، می تواند باعث بروز مشکلاتی در تنفس یا تخلیه مناسب بینی شود.

انواع جراحی بینی در تهران

رایج ترین تکنیک های بینی شامل کاهش مخروطی و درمان انحرافات سپتوم ( سپتوپلاستی ) می باشد. گاهی اوقات درمان بد شکلی های بیرونی بینی ( رینوسپتوپلاستی ) یا جراحی سینوس ، الزامی بوده و می توان در ترکیب با تکنیک دیگر انجام داد. جراحی به تنهایی به ندرت می تواند آپنه خواب انسدادی را به شکل موفقیت آمیزی درمان کند. با این وجود ، این تکنیک می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد.

کاهش مخروطی

مخروط ها ، ساختارهای کوچکی در داخل بینی هستند که هوایی که از مجرای بینی به ریه ها می رسد را تمیز و مرطوب می کنند. آن ها از یک ساختار استخوانی در اطراف بافت آوندی و غشای مخاطی بیرونی تشکیل شده و در اثر آلرژی ، متورم ، ملتهب ، حساس یا عفونی شده و باعث انسداد بینی و تولید مقادیر زیادی مخاط می شوند که به گرفتگی بینی منجر می گردد.

 

کاهش مخروطی رادیوفرکانسی ، تکنیکی است که در آن یک ابزار سوزن مانند در مخروط بینی وارد شده و انرژی را  به بافت انتقال می دهد و باعث کنترل آسیب می شود ، بنابراین در طول دوره بهبود ، مخروط ها کاهش می یابند و جریان هوا در بینی بهتر می شود.

استفاده از شستشوی مکرر سالین و مصرف پماد آنتی بیوتیک در طول این دوره ، توصیه می شود. احتمال بزرگ شدن مجدد مخروط ها با گذر زمان ، بسیار اندک است.

یک مرخصی 1 یا 2 روزه به همراه اجتناب از انجام فعالیت های سنگین مثل ورزش کردن ، بعد از روند کاهش مخروط ، توصیه می شود. خطرات در موارد نادر ، شامل خونریزی و عفونت می باشد.

رینوپلاستی

عمل زیبایی بینی تحت عنوان رینوپلاستی نیز شناخته می شود. این تکنیک ، شامل کاهش یا افزایش اندازه بینی ، باریک کردن اندازه سوراخ های بینی ، تغییر زاویه بین بینی و لب بالا و تغییر نوک یا پل بینی می باشد. این تکنیک می تواند مشکلات تنفس را نیز درمان کند.

عمل دماغ شامل تراش دادن مجدد استخوان و غضروف بینی می باشد. در زمان جراحی ، جراح بینی می تواند از داخل بینی با ایجاد برش هایی در داخل آن ، یا از خارج بینی با ایجاد برش کوچکی در عرض بافت جدا کننده سوراخ های بینی ، جراحی را انجام دهد.

سپتوپلاستی

سپتوپلاستی ، درمان جراحی نواقص و بد شکلی های سپتوم بینی می باشد. سپتوم ، ساختار تشکیل شده از استخوان و غضروف در بخش مرکزی بینی است که حفره های بینی را از هم جدا می کند. وقتی سپتوم ، کج باشد ؛ مسیر جریان هوا در یکی از سوراخ های بینی را مسدود می کند.

سپتوپلاستی ، تلاش می کند تا سپتوم را تا حد امکان در موقعیت مرکزی قرار داده و با برداشتن بخش منحرف و بازسازی استخوان و غضروف باقی مانده ، مسیر جریان هوا را ترمیم کند.

سپتورینوپلاستی

وقتی انحراف سپتوم ، پیچیده تر باشد یا ناهنجاری مرتبط با بخش بیرونی بینی یا دریچه بینی وجود داشته باشد ، رینوسپتوپلاستی ، برای دستیابی به تنفس کافی از راه بینی مورد نیاز خواهد بود.

اگر انحراف سپتوم ، بیشتر در بخش بیرونی آن باشد ، یک تکه غضروف دنده دهنده برای استفاده جهت پایدار کردن نوک بینی و حفظ شکل بیرونی بینی ، مورد استفاده قرار می گیرد.

درباره روندها

گزینه های بی حسی شامل موارد زیر می باشد :

 1. بی حسی موضعی
 2. بیهوشی عمومی

طول مدت میانگین روند ، حدود دو ساعت می باشد.

عوارض جراحی بینی

برخی عوارض جانبی جراحی شامل موارد زیر می باشد :

از اسپلینت در داخل بینی برای پایدار نگه داشتن سپتوم استفاده می شود.

 • صورت پف می کند.
 • در ناحیه بینی ، درد احساس می شود.
 • گاهی سردرد ، تورم و کبودی اطراف چشم ها را تجربه می کنید.
 • خونریزی جزئی در طول چند روز اول ، طبیعی می باشد.

نتیجه نهایی جراحی بینی در تهران

بهبود ، یک فرایند تدریجی و کند است. بخشی از تورم ، بخصوص در نوک بینی ، طی چند ماه فروکش می کند. نتایج نهایی جراحی ، پس از یک سال نمایان می شود.

وقتی تکنیک سنتی جراحی باز بینی مورد استفاده قرار می گیرد ، یا جراحی با هدف باریک کردن سوراخ های بینی انجام می شود ، اسکارهای کوچکی در پایه بینی بر جای می ماند. این اسکارها معمولاً قابل توجه نمی باشند. زمانی که رینوپلاستی از داخل بینی انجام می شود ، هیچگونه اسکاری قابل مشاهده نمی باشد.

دستورالعمل های پس از جراحی بینی در تهران

 1. اسپلینت ها قطعات پلاستیکی هستند که با بخیه در داخل بینی نگه داشته می شوند. اگر چه از آن ها برای ایجاد بهترین نتایج دراز مدت ، استفاه می شود ، ولی می تواند درد موقتی را ایجاد نماید.
 2. کنترل درد – داروهای مسکن بعد از جراحی ، تجویز می شود. گاهی بیمار دردی احساس نکرده و نیازی به مصرف داروی مسکن نخواهد داشت
 3. خونریزی – تجربه کردن اندکی خونریزی برای چند روز اول بعد از جراحی طبیعی می باشد. می تواند بینی خود را با یک پارچه به آرامی پاک کنید. از فین کردن خودداری کنید.
 4. فعالیت های فیزیکی خود را تا دو هفته به حداقل برسانید. قدم زدن می تواند در کاهش خطرات تشکیل لخته های خون در پا ، کمک کند. از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید ، چون این کار باعث افزایش تورم و خونریزی می شود.