جراحی افتادگی سینه ، فرایندی است که در آن سینه ها با برداشتن پوست اضافی و محکم کردن بافت های اطراف برای شکل دادن مجدد و پشتیبانی از برجسته سازی سینه جدید ، بالا کشیده می شوند ؛ گاهی اوقات ، هاله سینه با گذر زمان بزرگ می شود و جراحی افتادگی سینه ، باعث کاهش اندازه این هاله نیز می گردد، در این مقاله دکتر حیدری توضیحات جامع و کاملی در این خصوص داده اند که توصیه می شود تا انتها این مقاله را مطالعه کنید.

جراحی افتادگی سینه

عمل جراحی افتادگی سینه ، باعث می شود که اندام شما با سینه ای که شاداب تر و برجسته تر است، جوان تر به نظر برسد؛ سینه های زنان ، اغلب با گذر زمان تغییر شکل پیدا کرده و شکل جوانی و سفتی خود را از دست می دهند؛ این تغییرات و از دست رفتن حالت ارتجاعی ، می تواند در اثر یکی از عوامل زیر ایجاد شود :

 • بارداری
 • شیردهی
 • تغییر وزن
 • پیری
 • گرانش
 • وراثت

چگونه برای جراحی افتادگی سینه آماده شویم ؟

اولین مرحله ، مشاوره با یک جراح پلاستیک است؛ اهداف تان را برای جراح خود بازگو کنید؛ اگر می خواهید پروتز سینه را نیز انجام دهید ، عکس هایی که نمایشگر اندازه و شکل سینه مورد نظرتان است را با خود همراه داشته باشید.

جراح ، وضعیت سلامت شما را بررسی کرده و درباره گزینه های مربوطه شرح می دهد؛ وی همچنین ، روند جراحی را به تفصیل شرح داده و درباره خطرات و ریکاوری ، توضیحات لازم را ارائه می دهد.

مشکلات بعد از جراحی افتادگی سینه ، نادر هستند ؛ سه مشکل اصلی شامل خونریزی ، عفونت و جای بریدگی می باشد؛ جراح دستورالعمل هایی را برای آماده شدن برای جراحی افتادگی سینه به شما ارائه می دهد که در کاهش احتمال بروز این مشکلات نیز مفید خواهند بود؛ این دستورالعمل ها شامل موارد زیر می باشند :

 1. سیگار نکشید.
 2. داروهایی که باعث تشدید خونریزی ، می شوند را مصرف نکنید.
 3. در صورت لزوم ، آنتی بیوتیک مصرف کنید.
 4. شما همچنین ، باید برای دوره ریکاوری نیز برنامه ریزی کنید ؛ برای مثال ، باید از بلند کردن اشیاء سنگین ، حداقل به مدت 4 تا 6 هفته بعد از جراحی افتادگی سینه ، اجتناب کنید.

جراحی افتادگی سینه ، زمانی مورد نیاز است که یکی از موارد زیر را در خود مشاهده می کنید :

 • سینه هایتان آویزان شده ، اندازه و شکل خود را از دست داده ، تخت تر و دراز تر شده اند.
 • زمانی که سینه های شما تکیه گاهی ندارند ، نوک سینه هایتان پایین تر از خط تا خوردگی سینه هایتان قرار می گیرند.
 • نوک سینه ها و هاله ها ، افتادگی به سمت پایین دارند.
 • هاله ها با سینه ها تناسب ندارند.
 • یکی از سینه ها نسبت به دیگری ، افتاده تر است.

آنچه می توانید از جراحی افتادگی سینه انتظار داشته باشید.

جراحی افتادگی سینه را می توان در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام داد ؛ گاهی اوقات، این روند با داروی مسکن و بی حسی موضعی انجام می گیرد که در آن ، تنها قسمتی از بدن بی حس می شود؛ در موارد دیگر ، بیهوشی عمومی توصیه می شود.

در طول روند جراحی افتادگی سینه

تکنیک های استفاده شده ، برای برداشتن پوست سینه و تغییر شکل بافت سینه متفاوت می باشند ؛ تکنیک ویژه ای که جراح پلاستیک شما انتخاب می کند ، مکان ایجاد بریدگی و در نتیجه ، جای زخم های حاصل از آن را مشخص خواهد کرد.

پزشک شما ، بریدگی ها را در یکی از مکان های زیر ایجاد می کند :

 1. اطراف هاله – منطقه تیره تر در اطراف نوک سینه
 2. در منطقه رو به پایین از هاله تا خط تای سینه
 3. به صورت افقی در طول خط تای سینه

جراح ، برای تغییر دادن شکل بافت سینه و در صورت نیاز برای کاهش دادن اندازه هاله ، بخیه های عمیقی را در سینه می زند؛ وی پوست اضافی سینه را برداشته و نوک سینه ها را به طرف بالا می کشد؛ سپس ، پوست دو قسمت را به طرف هم کشیده و دو قسمت بریدگی را با بخیه ، نوار چسب جراحی یا چسب مخصوص پوست به یکدیگر متصل می کند.

این روند ، اغلب دو تا سه ساعت به طول می انجامد و شما ، می توانید در همان روز به خانه بروید.