لیپوساکشن

لیپوساکشن چیست ؟

لیپوساکشن یا چربی کشی یکی از انواع جراحی های زیبایی بدن و پیکرتراشی می باشد که برای از بین بردن توده های چربی در افراد چاق مورد استفاده قرار می گیرد. این جراحی توسط یک دستگاه مکنده و یک لوله توخالی بافت چربی را بیرون می کشد. در این عمل در واقع کشیدن چربی های نامطلوب از محل های ناخواسته مثل شکم، ران، باسن، بغل پا، بازو و چانه بوسیله دستگاه مکنده از طریق سوراخ های کوچک کشیده می شود.

این عمل دارای عوارض زیادی می باشد مخصوصا در افرادی که پوست شلی دارند، بنابراین این جراحی راه مناسبی برای درمان چاقی نیست بلکه برای افرادی مناسب است که وزن مناسب و ثابتی دارند ولی در قسمت هایی از اندامشان دارای توده های چربی هستند که شکل نامناسبی دارد. لازم به ذکر است در هر بار می توان حداکثر ۷ کیلوگرم چربی را خارج کرد.

عمل لیپوساکشن باعث کم کردن سایز بدن افراد می شود و صرفا جهت کاهش وزن نباید بکار برود، بدلیل اینکه هرگز با این عمل به وزن ایده آل نمی رسند.

در جراحی لیپوساکشن از طریق برش های کوچک ۳ میلی متری با استفاده از کانولا فلزی باریک و دستگاه مکنده چربی ها خارج می شود. درصورتی که قسمت هایی از بدن دارای چربی متراکم باشد و در حالت عادی قابل خارج کردن نباشد می توان از امواج صوتی استفاده کرد.

پس از این جراحی تعداد سلول های چربی جایگزین نمی شوند و در صورت چاق شدن مجدد اندام یک دست و متناسب چاق می شوند. قطعا برای رسیدن به نتایج مناسب بیمار باید پوستی سالم و بدون ترک و انعطاف پذیر داشته باشد.

لیپوساکشن

انواع لیپوساکشن

لیپوساکشن با بی حسی موضعی (همراه با تزریق دارو) رایج ترین نوع می باشد. در این روش، قبل از برداشتن چربی ها ابتدا مقدار زیادی از یک محلول دارویی به قسمت هایی از بدن که چربی اضافی آن باید حذف شود، تزریق می گردد. ممکن است گاهی اوقات حجم محلول تزریق شده بیش از سه برابر مقدار چربی هایی باشد که از آن قسمت برداشته می شود.

لیپوساکشن به روش فوق مرطوب نیز روشی مانند تامسنت می باشد، اما تنها تفاوت آن این است که حجم محلول تزریق شده در موضع محل عمل، کمتر از مقدار تزریق شده در روش تامسنت می باشد. اغلب نیاز است که این عمل تحت شرایط بیهوشی خفیف (نوعی از بیهوشی که بیمار در حین عمل به حالت خواب آلود است) یا بیهوشی عمومی (نوعی از بیهوشی که بیمار در زمان انجام عمل کاملاً خواب می باشد و دردی حس نمی کند) انجام شود.

لیپوساکشن به کمک اولتراسوند (UAL) یکی دیگر از روش هایی است که در آن با شکستن سلول های چربی و تبدیل آن به مایع با استفاده از امواج اولتراسونیک همراه می باشد. در مرحله بعد، این سلول ها با استفاده از مکش وکیوم از محل مورد نظر خروج پیدا می کنند.

جراحی لیپوساکشن با کمک اولتراسوند را می توان به دو روش انجام داد که شامل روش خارجی و روش داخلی (روش خارجی از روی سطح پوست به وسیله یک دستگاه مخصوص ساطع کننده امواج اولتراسوند و روش داخلی از زیر سطح پوست به وسیله یک لوله کوچک و داغ به نام کانولا) می باشد. این نوع از عمل را می توان برای حذف چربی از قسمت های متراکم و فیبری بدن از قبیل بالای کمر یا سینه های بزرگ مردان انجام داد.

لیپوساکشن

سن مناسب لیپوساکشن

افرادی که برای این عمل مراجعه می کنند سن های مختلفی دارند. ممکن است از نوجوان زیر هجده سال تا افراد بالای هفتاد سال لیپوساکشن انجام دهند. اما باید گفت که توصیه پزشکان در رابطه با سن مناسب برای لیپوساکشن در هر ناحیه از بدن، بالای هجده سال می باشد.

نوع بیهوشی جراحی لیپوساکشن

انواع مختلفی از روش های بیهوشی در لیپوساکشن وجود دارد. اگر قرار است که لیپوساکشن به صورت محدود و با حجم کمی انجام شود، بیحسی موضعی کافی است. ولی در صورت تمایل بیمار به صورت همزمان دارو های آرام بخش و خواب آور نیز به کار برده می شود. در برخی موارد خصوصا با حجم های بالای لیپوساکشن ، بیهوشی عمومی استفاده می شود.

در لیپوساکشن به چه چیزی توجه کنیم:

لیپوساکشن فقط باید توسط بهترین جراح پلاستیک تهران که در خصوص لیپوساکشن و عمل جراحی پوست، و در زمینه بروز عوارض در حین جراحی و نحوه برخورد با آن دوره دیده است و تخصص و مهارت لازم را دارد صورت گیرد. اگر لیپوساکشن همراه با عمل های جراحی زیبایی دیگری صورت نگیرد درصد بروز عوارض کمتر می باشد.

اگر تصمیم دارید وزن خود را کم کنید، لیپوساکشن جایگزین رژیم غذایی و ورزش مناسب نیست. در واقع بسیاری از جراحان زیبایی بر این باورند که بهترین کاندیدای این عمل افراد سالمی هستند که وزن نسبتا مناسبی دارند ولی چربی های بدن آنها سفت است و به ورزش پاسخی نمی دهد.

لیپوساکشن

عوارض جانبی لیپوساکشن

این جراحی نیز همچون جراحی های دیگر نیز دارای مقدار عوارض جانبی کمی می باشد که اگر تمام دستور العمل های جراح پیروی شود مشکلات کمتری به وجود می آید و دوره نقاهت کمتری را به همراه خواهد داشت. گفته می شود که پس از لیپوساکشن شکم و پهلوها، پزشک گنی را معرفی می نماید که باید بلافاصله پس از جراحی استفاده کند و در کلینیک یا بیمارستان کم کم راه رود تا از خطر آمبولی به دور باشد.

نکاتی که بعد از جراحی باید اشاره کرد:

 • احساس درد شدید طبیعی خواهد بود.
 • ترشحات از محل سوراخ ها در بدن
 • استفاده از گن برای جلوگیری از تورم زیاد
 • کبود شدن پوست در روزهای اولیه

دقت شود افرادی که دارای دیابت یا فشار خون بالا هستند و همچنین افراد بالای ۴۰ سال بعد از انجام آزمایشات لازم می توانند این جراحی را انجام دهند.

جراحی لیپوساکشن باید توسط پزشک متخصص و ماهر انجام شود زیرا ضخامت لایه سطحی بدن ثابت است و عمل برداشتن چربی ها از لایه عمقی صورت می گیرد و چربی لایه سطحی نباید دستکاری شود.

کدام قسمت از بدن را می توان ساکشن کرد؟

 1. گردن و غبغب
 2. بازو
 3. سینه
 4. شکم و پهلو ها
 5. پوبیس (ناحیه بالای قسمت تناسلی)
 6. پشت و کمر
 7. باسن
 8. ران ها
 9. زانوها
 10. ساق و برجستگی های پشتی و جلویی ناحیه زیر بغل

لیپوساکشن

آیا چربی مجددا بعد از لیپوساکشن باز می گردد؟

تعداد سلول های چربی ثابت است و بعد از لیپوساکشن سلول های برداشته شده جایگزین نمی شوند، ولی در صورت عدم رعایت رژیم غذایی، سلول های باقی مانده، چربی اضافی را در خود ذخیره کرده و متورم می شوند. اما در هر صورت چاق شدن مجدد فرد به شکل متناسب و در تمام سطح بدن رخ می دهد.

دوره نقاهت پس از عمل لیپوساکشن

از آنجاییکه لیپوساکشن نیاز به برش های کوچکی جهت انجام جراحی دارد، این برش ها باید محلی برای خروج مایعات به بیرون از بدن داشته باشند. به این دلیل باید تا حدی باز باشند که اجازه خروج مواد را بدهند. این برش ها خیلی زود بهبود می یابند اما ضروری است که بیمار از آن ها به خوبی مراقبت کند تا دچار عفونت نشوند. برای این بیماران به منظور جلوگیری از ابتلا به عفونت احتمالی، آنتی بیوتیک تجویز می شود که باید در زمان مناسب مصرف شود. اگر چه لیپوساکشن روش متداولی است اما بهبودی کامل آن به صبر و حوصله نیاز دارد.

یک نوع گن فشرده سفت جهت کنترل تورم و کبودی ضروری است. بیمار باید از باند الاستیک به مدت چند روز تا چند هفته بر طبق محدوده جراحی استفاده کند. اینکه بیمار تا چند روز بعد از جراحی احساس ناراحتی و تورم داشته باشد کاملا طبیعی است.

مراقبت های بعد از جراحی لیپوساکشن

 • بعد از جراحی لیپوساکشن ، بی حسی ممکن است چندین هفته ادامه داشته باشد که این امر جای هیچگونه نگرانی برای فرد ندارد.
 • خون مردگی های ناشی از جراحی لیپوساکشن بعد از چند روز از بین خواهد رفت.
 • بعد ازجراحی لیپوساکشن افراد احساس درد مختصری می کنند که با دارو های مسکن تجویز شده توسط جراح می توانند این درد را کاهش دهند.
 • برای از بین بردن تورم ناشی از جراحی می توانید از آناناس تازه استفاده نمایند که این تورم معمولا دو هفته تا دو ماه بعد از جراحی از بین می رود بنابرین بهترین زمان برای تصمیم گیری در رابطه با نتیجه لیپوساکشن دوماه بعد از جراحی است.
 • بعد از جراحی لیپوساکشن از انجام دادن فعالیت های سنگین و ورزش های شدید جددا خوداری نمایید.
 • بعد از جراحی لیپوساکشن پوشیدن گن برای بیماران الزامی می باشد.

لیپوساکشن

نتایج درمان لیپوساکشن

نتایج لیپوساکشن تا زمانی که التهاب کاهش یابد، مشخص نخواهد شد. در برخی موارد ممکن است برای مشاهده تغییرات ایجاد شده در بدن چند ماه زمان نیاز داشته باشیم. بعد از تقریبا ۴ هفته، بیشتر تورم ایجاد شده از بین رفته و ناحیه ای که چربی اش برداشته شده است خود را نشان می دهد.

افرادی که وزن خود را در حد متعادل حفظ می کنند معمولا نتایج دائمی را مشاهده خواهند نمود. کسانی که بعد از این عمل وزن اضافه می کنند ممکن است متوجه شوند که توزیع چربی در بدنشان تغییر کرده است.

خطرات و عوارض لیپوساکشن

انجام هر گونه عمل جراحی زیبایی از جمله لیپوساکشن یک تصمیم کاملا شخصی است. هر فرد باید با در نظر گرفتن خطرات و عوارض احتمالی و آگاهی و درک صحیح این روش را انتخاب کند. زیرا برای تکمیل پرونده پزشکی فرد قبل از عمل از او فرم رضایت‌ نامه‌ ای مبنی بر آگاهی او از خطرات احتمالی و پذیرش ریسک عمل گرفته می ‌شود. بنابراین خطرات و عوارض لیپوساکشن عبارتند از:

 • کبودی
 • عفونت
 • تجمع مایع در زیر پوست
 • خطرات مرتبط با بی ‌هوشی
 • خطوط نامنظم یا عدم تقارن
 • تغییر در حس پوست که ممکن است باقی بماند.
 • آسیب به ساختار های عمیق ‌تر مانند اعصاب، رگ ‌های خونی، عضلات، ریه‌ ها و ارگان ‌های شکمی

لیپوساکشن

رژیم غذایی پس از لیپوساکشن

رعایت نمودن رژیم غذایی پس از لیپوساکشن بسیار در نتیجه جراحی تاثیرگذار است ، برای کاهش تورم ها باید از مصرف غذا های پرنمک و پرچرب اجتناب کنید.

استفاده از مواد فیبردار تاثیر بسزایی در پیشگیری از یبوست دارد بنابراین توصیه می شود برای اینکه پس از لیپوساکشن به یبوست مبتلا نشوید از رژیم غذایی پر فیبر استفاده کنید. همچنین اشخاصی که در نواحی ران یا شکم دچار چاقی هستند فعالیت های منظم خواهند داشت.

آیا لیپوساکشن درد دارد؟

برخی از روش‌ های لیپوساکشن نیاز به بی حسی موضعی دارند. دراین حالت محدوده خاصی از بدن شما قرار است لیپوساکشن شود. روش‌ های دیگری هم هستند که ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند که باعث ایجاد حالت بیهوشی موقت خواهد شد. معمولا از طریق تزریق وریدی به شما مسکن داده می شود تا کاملا در آرامش باشید و هیچ دردی را احساس نکنید.

هزینه جراحی لیپوساکشن چقدر است؟

این جراحی همواره یکی از اعمال جراحی غیر اورژانسی محسوب می شود. هزینه یک جراح برای لیپوساکشن ممکن است براساس میزان تجربه او، نوع عمل انجام شده و نیز موقعیت جغرافیایی متغیر باشد. بسیاری از جراحان پلاستیک می توانند در مورد هزینه ها راهنمایی هایی را ارائه دهند، بنابراین حتما در این مورد سوال نمائید.

به دلیل اینکه لیپوساکشن عملی زیبایی محسوب می شود هزینه آن به طور معمول تحت پرداخت بیمه قرار نمیگیرد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات