لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن یا چربی کشی یکی از انواع جراحی زیبایی می باشد برای از بین بردن توده های چربی در افراد چاق است  که توسط یک دستگاه مکنده و یک لوله توخالی، بافت چربی را بیرون می کشند.در  این عمل در واقع کشیدن چربی های نامطلوب از محل های ناخواسته مثل شکم، ران، باسن، بغل پا، بازو، چانه بوسیله دستگاه مکنده از طریق سوراخ های کوچک کشیده می شود.

این عمل دارای عوارض زیادی می باشد مخصوصا در افرادی که پوست شل دارند بنابراین  این جراحی راه مناسبی برای درمان چاقی نیست بلکه جهت افرادی مناسب است که وزن مناسب دارند ولی در قسمت هایی از  اندامشان توده های چربی دارند و شکل نامناسبی دارد و در هر بار می توان حداکثر ۷ کیلوگرم چربی را خارج کرد.

عمل لیپوساکشن باعث کم کردن سایز بدن افراد می شود و صرفا جهت کاهش وزن نباید بکار برود بدلیل اینکه هرگز با این عمل به وزن ایده آل نمی رسند.

در جراحی لیپوساکشن از طریق برش های کوچک ۳ میلی متری با استفاده از کانولا های فلزی باریک و دستگاه مکنده  چربی ها خارج می شود. و درصورتی که قسمت هایی از بدن دارای چربی متراکم باشد و در حالت عادی قابل خارج کردن نباشد می توان از امواج صوتی استفاده کرد.

پساز این جراحی تعداد سلول های چربی جایگزین نمی شوند و در صورت چاق شدن مجدد اندام یک دست و متناسب چاق می شوند. قطعا برای رسیدن به نتایج مناسب بیمار باید پوستی سالم و بدون ترک و انعطاف پذیر داشته باشد.

انواع لیپوساکشن

انواع لیپوساکشنلیپوساکشن با بی حسی موضعی (همراه با تزریق دارو) رایج ترین نوع  می باشد. در این روش،ابتدا مقدار زیادی از یک محلول دارویی به قسمت هایی از بدن که چربی اضافی آن باید حذف شود قبل از برداشتن چربی ها ، تزریق می گردد. ممکن است گاهی اوقات  حجم محلول تزریق شده بیش از سه برابر مقدار چربی هایی باشد که از آن قسمت برداشته می شود.

لیپوساکشن به روش فوق مرطوب نیز روشی مانند تامسنت می باشد، اما تنها تفاوت آن این است که حجم محلول تزریق شده در موضع محل عمل، کمتر از مقدار تزریق شده در روش تامسنت می باشد. اغلب نیاز است که این عمل تحت شرایط بیهوشی خفیف (نوعی از بیهوشی که بیمار در حین عمل به حالت خواب آلود است) یا بیهوشی عمومی (نوعی از بیهوشی که بیمار در زمان انجام عمل کاملاً خواب میباشد و دردی حس نمیکند) انجام شود.

لیپوساکشن به کمک اولتراسوند (UAL) یکی دیگر از روش هایی است که در آنبا شکستن سلول های چربی و تبدیل آن به مایع با استفاده از امواج اولتراسونیک میباشد ، در مرحله بعد، این سلول ها با استفاده از مکش وکیوم از محل مورد نظر خروج پیدا میکنند.

جراحی لیپوساکشن با کمک اولتراسوند را می توان به دو روش انجام داد که شامل روش خارجی و روش داخلی ،  (روش خارجی از روی سطح پوست به وسیله یک دستگاه مخصوص ساطع کننده امواج اولتراسوند و روش داخلی از زیر سطح پوست به وسیله یک لوله کوچک و داغ به نام کانولا) می باشد. این نوع از عمل را می توان برای حذف چربی از قسمت های  متراکم و فیبری بدن از قبیل بالای کمر یا سینه های بزرگ مردان انجام داد .

 

سن مناسب لیپوساکشن

سن مناسب لیپوساکشن
بیشتر افرادی که برای این عمل مراجعه میکنند افراد با سن های مختلف میباشند ،ممکن است از نوجوان زیر هجده سال تا افراد بالای هفتاد سال  لیپوساکشن انجام دهند. اما باید گفت که توصیه پزشکان در رابطه با  سن مناسب برای لیپوساکشن در هر ناحیه از بدن، بالای هجده سال میباشد .

 

نوع بیهوشی جراحی لیپوساکشن

انواع مختلفی از روشهای بیهوشی در لیپوساکشن وجود دارد . اگر قرار است که لیپوساکشن به صورت محدود و با حجم کمی انجام شود، بیحسی موضعی کافی است ،ولی در صورت تمایل بیمار ،به صورت همزمان از داروهای آرام بخش و خواب آور نیزبه کار برده میشود . در برخی موارد خصوصا با حجم های بالای لیپوساکشن ، بیهوشی عمومی استفاده میشود .

در لیپوساکشن به چه چیزی توجه کنیم:

لیپوساکشن فقط باید توسط پزشک که در خصوص لیپوساکشن و عمل جراحی پوست، و در زمینه بروز عوارض در حین جراحی  و نحوه برخورد با آن دوره دیده است و تخصص و مهارت لازم را دارد صورت گیرد. اگر لیپوساکشن همراه با عمل های جراحی زیبایی دیگری صورت  نگیرد درصد بروز عوارض کمتر میباشد .

اگر تصمیم دارید وزن خود را کم کنید ، لیپوساکشن جایگزین رژیم غذایی و ورزش مناسب نیست. در واقع بسیاری از جراحان زیبایی بر این باورند بهترین کاندیدای این عمل افراد سالمی هستند که وزن نسبتا مناسبی دارند ولی چربی های بدن آنها سفت میباشد و به ورزش پاسخی نمی دهد.

عوارض جانبی لیپوساکشن

لیپوساکشن
این جراحی نیز هم چون جراحی های دیگر نیز دارای مقدار عوارض جانبی کمی می باشد که اگر به تمام دستور العمل های جراح پیروی شود مشکلات کمتری به وجود می آید و دوره نقاهت کمتری را به همراه خواهد آورد. گفته می شود که پس از لیپوساکشن شکم و پهلوها، پزشک گن را معرفی می نماید که باید بلافاصله پس از جراحی استفاده کند و در کلینیک یا بیمارستان کم کم راه رود تا از خطر آمبولی شدن به دورباشد.

نکاتی که بعد از جراحی باید اشاره کرد

  • احساس درد شدید طبیعی خواهد بود
  • ترشحات از محل سوراخ ها در بدن
  • استفاده از گن برای جلوگیری از تورم زیاد
  • کبود شدن پوست در روزهای اولیه

*دقت شود افرادی که دارای دیابت یا فشار خون بالا هستند و همچنین افراد بالای ۴۰ سال بعد از انجام آزمایشات لازم می توانند این جراحی را انجام دهند.

جراحی لیپوساکشن باید توسط پزشک متخصص و ماهر  انجام شود زیرا ضخامت لایه سطحی بدن ثابت است و عمل برداشتن چربی ها از لایه عمقی صورت می گیرد  و چربی لایه سطحی نباید دستکاری شود.

کدام قسمت از بدن را می توان ساکشن کرد

گردن و غبغب، بازو ، سینه ، شکم و پهلو ها و پوبیس (ناحیه بالای قسمت تناسلی) ، پشت و کمر ، باسن ، رانها ، زانوها ، ساق و برجستگی های پشتی و جلویی ناحیه زیر بغل

 

لیپوساکشن

آیا چربی مجددا بعد از لیپوساکشن باز می گردد؟

تعداد سلولهای چربی ثابت است و بعد از لیپوساکشن سلولهای برداشته شده جایگزین نمی شوند، ولی در صورت عدم رعایت رژیم غذایی ،سلولهای باقی مانده چربی اضافی را در خود ذخیره کرده و متورم میشوند. اما در هر صورت چاق شدن مجدد فرد به شکی متناسب و در تمام سطح بدن رخ میدهد.

دوره نقاهت پس از عمل لیپوساکشن

از آنجایکه لیپوساکشن نیاز به برش های کوچکی جهت انجام جراحی دارد این برش ها باید محلی برای خروج مایعات به بیرون از بدن داشته باشد . به این دلیل این برش ها باید تا حدی باز باشند که اجازه خروج مواد را بدهند .این برش ها خیلی زود بهبود می ابند اما ضروری است که بیمار از این برش ها به خوبی مراقبت کند تا دچار عفونت نشوند .برای این بیماران برای جلوگیری از ابتلا به عفونت احتمالی آنتی بیوتیک تجویز می شود که باید در زمان مناسب مصرف شود .اگر چه لیپوساکشن روش متداولی است اما بهبودی کامل ان به صبر وحوصله نیاز دارد.

یک نوع گن فشرده سفت جهت کنترل تورم وکبودی ضروری است /بیمار باید از باند الاستیک به مدت چند روز تا چند هفته بر طبق محدوده ی جراحی استفاده کند / اینکه بیمار احساس ناراحتی و تورم تا چند روز بعد از جراحی داشته باشد کاملا طبیعی است .

هزینه های لیپوساکشن به چه صورت است؟

به دلیل اینکه لیپوساکشن عملی زیبایی محسوب می شود هزینه آن به طور معمول تحت پرداخت بیمه قرار نمیگیرد هزینه های این جراحی بر پایه متغیر های مختلفی از قبیل ناحیه جغرافیایی تحت درمان، هزینه های بیمارستان وامکانات بیمارستانی که جراحی در آن صورت می گیرد، مهارت و شهرت پزشک جراحی که انجام جراحی را به عهده دارد متفاوت است.

مراقبت های بعد از جراحی لیپوساکشن

بعد از جراحی لیپوساکشن بی حسی ممکن است چندین هفته ادامه داشته باشد که این امر جای هیچگونه نگرانی ندارد.

خون مردگی های ناشی از جراحی لیپوساکشن بعد از چند روز از بین می رود.

بعد ازجراحی لیپوساکشن افراد احساس درد مختصری ادارند که با داروهای مسکن تجویز شده توسط جراح می توانند این درد را کاهش دهند.

برای از بین بردن تورم ناشی از جراحی می توانند از آناناس تازه استفاده نمایند که این تورم معمولا دو هفته تا دو ماه بعد از جراحی از بین می رود بنابرین بهترین زمان برای تصمیم گیری در رابطه با نتیجه لیپوساکشن دوماه بعد ازجراحی می باشد.

بعد از جراحی لیپوساکشن از انجام دادن فعلالیت های سنگین و ورزش های شدید جددا خوداری نمایید.

بعد از جراحی لیپوساکشن پوشیدن گن برای بیماران الزامی می باشد.

نتایج درمان لیپوساکشن

نتایج لیپوساکشن تا زمانی که التهاب کاهش یابد، مشخص نخواهد شد. در برخی موارد ممکن است برای مشاهده تغییرات ایجاد شده در بدن چند ماه زمان نیاز داشته باشیم. بعد از تقریبا ۴ هفته، بیشتر تورم ایجاد شده از بین رفته و ناحیه ای که چربی اش برداشته شده است خود را نشان می دهد.

افرادی که وزن خود را در حد متعادل حفظ می کنند معمولا نتایج دائمی را مشاهده  خواهند نمود. کسانی که بعد از این عمل وزن اضافه می کنند ممکن است متوجه شوند که توزیع چربی در بدنشان تغییر کرده است.

برخی از خدمات دکتر حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک

سوال خود را بپرسید

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
مشاوره تلفنی
EnglishIran