لاغری

لاغری

لاغری و تناسب اندام یکی از ایده ال هایی است که افرادی زیادی به دنبال آن هستند. اما لاغری وداشتن تناسب اندام مناسب  برای اکثر افراد سخت است و احتیاج به رژیم غذایی و ورزش منظم دارد.

با بالا رفتن آمار چاقی‌ افراد زیادی به دنبال جراحی‌های لاغری می باشند.  روش‌های مختلفی برای جراحی لاغری امروزه وجود دارد از جمله اسلیومعده ، بای‌پس، باندینگ، بالون، پلیکیشن و … وجود دارد اما باید گفت که هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارد و برای گروه خاصی از افراد توصیه نمی‌شود.

لاغری

همان گونه که می دانید چاقی موضعی از بدترین نوع چاقی محسوب می شود. اگر فرد ی دچارچاقی موضعی شده  باشد با رژیم لاغری و ورزش نمی تواند به راحتی به  وزن دلخواه خود  دست پیدا کند افراد باید بدانند که  جراحی لاغری مثل تمام جراحی های دیگر خطرات خودش را به همراه دارد به همین دلیل دانستن نکات اصلی در این زمینه و اینکه چه نوع جراحی لاغری برای فرد  مناسب است اهمیت بسیاری دارد.

کدام جراحی های لاغری مناسب من است

از جراحی های لاغری که در حال حاضر در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد می توان به گاستریک بای پس معده ، اسلیو گاسترکتومی و باندینگ یا حلقه معده اشاره کرد. البته جراحی های دیگری نیزبرای لاغری  وجود دارد  که به دلیل عوارض زیادب که دارد کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

روشهای مختلف جراحی لاغری

-اسلیو گاسترکتومی

لاغری با روش اسلیو گاسترکتومی روشی است که در حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد معده  فرد با جراحی از شکم فرد  خارج می شود. در این نوع  جراحی غذا از دهان وارد مری می شود و بعد به معده و اثنی عشر می رود در این روش جراحی  این مسیر دست نمی خورد و فقط باریک می شود.

-پلیسه زدن معده

می توان گفت که لاغری با روش پلیسه زدن معده از ارزان ترین روش های جراحی لاغری فرد محسوب می شود  دراین روش از وسایل خاصی استفاده نمی شود. در واقع دراین روش تنها معده روی هم بخیه می خورد و پلیسه می شود، به این ترتیب فضای آن کم می شود.

-حلقه دور معده

درجراحی باندینگ یا حلقه دورمعده یک بند دور معده فرد  قرارخواهد گرفت.اندازه این بند برای فرد قابل تغییر است و برحسب نیاز با تزریق مایع به درون آن تنگ تر می شود و حجم معده با این روش  کوچکتر می شود. به این ترتیب بیمار به تدریج وزن  خود را از دست خواهد داد . البته با خارج کردن بند از دور معده امکان برگشت وزن وجود دارد. افرادی  که حلقه معده می گذارند، باید از خوردن مایعات پر کالری پرهیز کنند که باعث کاهش موفقیت جراحی لاغری می شود.

گاستریک بای پس

در روش لاغری با گاستریک معده  ، حدود ۳۰ تا ۵۰ سی سی از بالای معده فرد برداشته می شود و باقی مانده معده کاملا با این روش  بخیه می خورد. سپس بخشی از روده به آنجا پیوند زده می شود. به عبارتی بین راه غذا و صفرا حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ سانتی متر فاصله می گذاریم. این روش یک مقدار هم روی جذب تاثیرگذار است همچنین  در بهبودی دیابت بسیار  تاثیرگذار است .

-بالون معده

انجام بالون معده اغلب توسط متخصصان گوارش انجام می شود به این ترتیب که  پزشک به کمک دستگاه آندوسکوپ، بالونی به داخل معده فرد برده می شود و بعد در آنجا باد می شود به این صورت فضای معده کاهش پیدا می کند البته بالون هم باید بعد از مدتی از معده خارج شود و مثل روش باندینگ بعد از خارج کردن آن احتمال برگشت وزن وجود دارد.

قبل از جراحی لاغری این موارد را رعایت کنید

– بعد ازهرکاهش وزن سریع پوست شما دچار افتادگی خواهد شد . البته افراد جوان تر و کسانی که ورزش می کنند کمتر دچار این حالت می شوند.

– باندینگ و بالن یک روش موقت برای لاغری است وممکن است مدتی بعد از جراحی دوباره به وزن قبلی خود باز گردید برای گرفتن نتایج طولانی مدت بهتر است از روش هایی مثل بای پس معده و اسلیو استفاده کنید.روش باندینگ و بالون بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که بنا به دلایلی می خواهند ۱۵ تا ۳۰ کیلو وزن کم کنند.

– بعد ازهر نوع  جراحی فرد باید به صورت منظم ورزش انجام دهد ودر کنار ورزش  مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک داشته باشید.

-ورزش بعد از عمل جراحی لاغری  باید به صورت منظم انجام شود و مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.

 

انواع دستگاههای  لاغری

دستگاههای  که به منظور کاهش چربی در نقاط خاصی از بدن مورد استفاده  قرار می گیرد با عناوین متفاوتی این روزها در کلینیک‌ها لاغری مورد استفاده قرار می گیرد این  دستگاه هها عبارتند از:

-دستگاه کویتیشن

-دستگاه آر.اف

-دستگاه مزوتراپی

-دستگاه اندرمولوژی

 دستگاه لاغری کویتیش

دستگاه‌  کویتیشن یکی از دستگاههای  است  می شوند که سازندگان آن‌ها ادعا می‌کنند، این دستگاه‌ها بدون هیچ درد، عمل جراحی و یا حتی عارضه‌ای باعث لاغری در بدن فرد می‌شوند.

دستگاه کویتیشن با امواج اولتراسونیک که فرکانس پایین و شدت بالایی دارند، باعث ایجاد لرزش در  بافت اضافه چربی می شود واین کار باعث ایجاد فشاردر چربی ها می شود که همین امر باعث می شود در بافت حباب‌هایی در بین سلول‌های چربی ایجاد شود.

فشار ناشی از حباب‌های ایجاد شده و نیز لرزش، باعث پاره شدن غشای سلول‌های چربی شده و نهایتاً منجر می‌شود که چربی آزاد شده از سلول‌های چربی وارد رگ‌های لنفاوی و نهایتاً عروق خونی شوند. بافت چربی در مقابل لرزش ایجادشده از طریق دستگاه نمی‌تواند مقاومت کند و متلاشی می‌شود.

البته در مورد دستگاه  کویتیشن این نکته را بدانید که استفاده از این روش برای افراد مبتلا به کبد چرب,فشار خون بالا دیابت و کلسترول بالا ممنوع می باشد.

دستگاه لاغری ار اف

دستگاه  اراف با ایجاد گرما در سلول های چربی موجب شکسته شدن  بافت های چربی می شود وگرمای حاصل از آراف باعث آزاد سازی اسیدهای چرب و انتقال آنها به سیستم لنفاوی خواهد شد هنگامی که اسیدهای چرب از بافت چربی ها آزاد می شوند، آنها کوچک می شوند و بدن لاغرتر به نظر می رسد.

از طریق همین فرایند بافت های چربی کوچک تر شده و سایز اندام هایی بدن که دچار چاقی موضعی می باشند مانند شکم ، پهلو ، ران ، بازو ، سینه ، غبغب کاهش می یابد.

 

کدام عمل  لاغری برای شما مناسب‌تر است؟

نوع عمل جراحی چاقی را نمی‌توان براساس  انتخاب کرد. در واقع این موضوع به فاکتورهای متعددی از جمله نوع تغذیه و بیماری‌های همراه بستگی دارد.

برای مثال کسانی که ریفلاکس معده دارند توصیه به جراحی اسلیو نمی‌شوند یا کسانی که سابقه سرطان فامیلیال معده دارند نباید جراحی بای‌پس انجام دهند زیرا در این عمل دو قسمت معده از هم جدا می‌شود و دیگر با آندوسکوپ به آن دسترسی نخواهیم داشت تا معده را بررسی کنیم.

عمل اسلیو برای این افراد مناسب‌تر است زیرا در این عمل ۷۵ تا ۸۰ درصد معده برداشته می‌شود و احتمال سرطان معده نیز ۷۵ تا ۸۰ درصد کم می‌شود.

در عین حال بخش باقی‌مانده معده نیز با آندوسکوپ قابل بررسی است. علاوه بر این جراحی اسلیو برای کسانی که عادت به ریزه‌خواری دارند، غذا زیاد می‌خورند و نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند، مناسب نیست زیرا بعد از عمل با این حجم غذا خوردن دوباره معده می‌شود و فرد اضافه وزن پیدا می‌کند. البته انتخاب خود بیمار هم در این رابطه اهمیت دارد.

لاغری
 نکاتی که قبل از رفتن زیر تیغ باید بدانید

. فرد بعد از هر کاهش وزن سریع ممکن است پوست افتادگی پیدا کند.  افراد جوان‌تر و کسانی که ورزش می‌کنند کمتر دچار این حالت می‌شوند.

. نتایج روش‌های باندینگ و بالن، موقتی است و برای گرفتن نتایج طولانی‌مدت باید از روش‌هایی مثل بای‌پس معده و اسلیو استفاده کنید.

. روش باندینگ و بالون بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که بنا به دلایلی می‌خواهند سریع ۱۵ تا ۳۰ کیلو وزن کم کنند.

. ورزش بعد ازعمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل‌های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.

. ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل‌های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد

 

بعد از عمل لاغری چند روز بستری می‌شوید؟

بعد از عمل مدت بستری در بیمارستان از دو روز تا یک هفته متغیر است. بعد از بستری اکثر بیماران می‌توانند به کارهای روزمره خود برسند. بیماران بعد از ۱۰ روز تا ۳ هفته می‌توانند به کار خود بازگردند که البته این موضوع بستگی به فرد و شغل او دارد.

لاغری

گاهی اوقات افراد سؤال می‌کنند که آیا بعد از عمل ممکن است ریزش مو پیدا کنند یا خیر. در پاسخ باید گفت هر زمانی که کاهش وزن سریع در بدن به وجود آید (چه از طریق جراحی و چه سایر روش‌ها) ممکن است با ریزش مو مواجه شوید. این مشکل از ۳ ماه تا یک سال بعد از جراحی ممکن است به وجود آید. البته این مسئله موقتی است و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است. در نهایت موی ریخته شده بازخواهد گشت

 

 

برخی از خدمات دکتر حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک

 

سوال خود را بپرسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
EnglishIran
جشنواره کلینیک فوق تخصصی دکتر حیدری

اطلاعات تماس :  ‏‪09336074096‬‏