عمل بینی

جراحی بینی

جراحی بینی یا عمل بینی از رایج ترین و همچنین شایع ترین جراحی های زیبایی و پلاستیکی در میان جامعه ایرانی به شمار میرود. جالب است بدانید که اگر چه جراحی بینی با هدف زیبایی و همچنین داشتن ظاهری مطلوب میان مردم مد شده است ،اما لازم به ذکر است که اگر عمل بینی با همراهی و مشاوره یک جراح و پزشک ماهر و با تجربه صورت نگیرد، می تواند میزان بسیار زیادی از عارضه ها و اختلالات موجود در عمل جراحی بینی از جمله قوز بینی، افتادگی نوک بینی و یا زاویه دار شدن آن، بزرگ بودن حفره های بینی و سایر اختلال های رایج عمل بینی را به همراه داشته باشد.

جراحی بینی به همین علت در صورتی که  تصمیم به انجام عمل بینی گرفته اید و قصد دارید تغییری اساسی در ظاهر خود ایجاد کنید، توصیه می کنیم پیش از هر اقدامی آگاهی و دانایی خود را از عمل بینی بالا ببرید و در جلسه مشاوره ای که قبل از عمل جراحی بینی صورت میگیرد هر سوالی دارید از پزشک مورد نظر خود حتما بپرسید.

 چه زمانی نیاز به انجام رینوپلاستی  است؟

انجام جراحی بینی علل متعددی را میتواند به همراه داشته باشد. جالب است بدایند که ساختارهای بسیار زیادی در بینی وجود دارند که اختلال در آنها می تواند موجب ایجاد مشکلات تنفسی و همچنین اختلال در جریان یافتن هوا در مجرای بینی شوند. آسیب بینی ناشی از حوادث، ورزش یا ضرب و شتم می تواند باعث انحراف تیغه بینی شود. گفتنی است مه تیغه ی بینی یا سپتوم دیواره ای است که سوراخ های چپ و راست را از هم جدا می کند.

عمل جراجی بینیدر صورتی که سپتوم کج شود، امکان دارد یک یا هر دو راه های تنفسی که همان سوراخ های بینی هستند، بسته و مسدود شوند. رینوپلاستی اغلب  همزمان با سپتوپلاستی و در جهت صاف کردن تیغه بینی، بهبود ظاهری و مشکلات تنفسی نیز صورت میگیرد.  از دیگر ساختار های دورن بینی، شاخک های بینی هستند که می توانند در صورت بزرگ بودن منجر به انسداد بینی شوند. از دیگر مزایای عمل بینی این است که می تواند در جهت کوچک کردن شاخک های بینی و بهبود مشکلات تنفسی صورت گیرد. عمل توربینوپلاستی نیز معمولا میتواند همزمان با عمل جراحی بینی انجام می شود. همانطور که میدانید شاخک های بینی در ظاهر بینی تاثیری ندارند.

 • خروپف

عمل بینی می تواند منجر به کاهش یا توقف خروپف و سایر اختلالات خواب شود. ۲۳ درصد از زوج ها به دلیل مشکلات مرتبط با خروپف شریک زندگی شان در اتاق های جدا می خوابند چراکه صدای خروپف آنها مانع از داشتن خوابی آسوده می شود.

 • بهبود مشکلات سینوسی

جراحی بینی می تواند به درمان سینوزیت های حاد یا التهاب سینوس ها نیز بپردازد. هنگامی که سینوس ها مسدود شده و با مایعات پر شوند، باکتری ها را به خود جذب خواهد کرد و عفونی می شوند. در صورتی که فرد به سینوزیت حاد مبتلا باشد، یا سینوزیت وی مدام عود کند، جراح بینی فرد را معاینه خواهد کرد تا به مشکلات ساختاری بینی یا سینوس ها پی ببرد.

 • اصلاح نواقص مادرزادی

بعضش از نواقص و ناهنجاری های بینی مادرزادی هستند و اصلاح این مشکلات در طی عمل بینی می تواند منجر به بهبود ظاهری و همچنین توانایی آنها برای تنفس از راه بینی شود.

 • اعتماد به نفس

گفتنی است که یکی از مهمترین و اولین مزیت های جراحی بینی افزایش اعتماد به نفس اشخاصی است که از ظاهر و شکل بینی خود ناراضی هستند و به همین خاطر کمتر در اجتماع ظاهر می شوند. البته افراد باید قبل از جراحی بینی، انواع مدل بینی برای عمل را بررسی کنند و از خواسته خود برای شکل نهایی بینی اطمینان حاصل کنند.

 • محدودیت های عمل بینی

هر چند جراحی بینی مزیت های بسیاری هم از نظر ساختاری و تنفسی و هم از نظر ظاهری برای بینی شخص خواهد داشت اما در برخی از موارد موانعی بر سر راه جراح به وجود می آید و کار او را دشوار می کند این موانع عبارتند از:

 • ضخامت پوست بینی

ضخیم بودن پوست بینی، مانع از معلوم شدن نتیجه جراحی خواهد شد. این موضوع برای افرادی که تمایل دارند که نوک بینی شان عروسکی شده یا تغییر بسیاری کند، ایجاد می شود. در عمل بینی های عروسکی غضروف نوک بینی تغییر کرده و فرمی جدید را به خود می گیرد. اما درصورتی که پوست ضخیم باشد، دیدن نتیجه جراحی دشوار تر خواهد بود.

 • محدودیت در تغییر آناتومی بینی

در عمل بینی میتوان اقدامات بسیار فراوانی را انجام داد. امکان دارد شکل بینی با دستکاری شکل غضروف و استخوان، به درجات متفاوتی تغییر کند. با این حال بر اساس آناتومی بدن هر شخص، محدودیت های بسیاری برای اینکار وجود دارد.

 • مقایسه ی خود با اشخاص دیگر

از آنجایی که اجزای صورت دو شخص نمی توانند علیرغم شباهت، عینا یکسان باشند، نمی توان توقع داشت که نتیجه عمل جراحی بینی شما با دیگری همسان باشد. در واقع نمی توان از جراحی بینی توقعات غیر واقعی داشت. به همین خاطر، بهتر است روی وجوهی از بینی تمرکز کنید که نگرانی بیشتری بابت آن بخش دارید. سعی کنید در جلسه مشاوره در خصوص اهداف و توقعات خود از عمل بینی با جراح مورد نظر خود صحبت کنید.

چه کسانی  نیاز به جراحی بینی دارند؟

اساساً عمل بینی به دو دسته تقسیم می‌شود. دستهٔ اول جراحی‌هایی می باشند که از نظر پزشکی برای فرد لازم و ضروری است و در صورتی که انجام نشود مشکلات جدی به همراه خواهد داشت. این دسته از جراحی‌های بینی لازم است و فرد باید با مراجعه به متخصص و پزشک جراح بینی مشکل خود را رفع نماید. اما دستهٔ دوم از جراحی ها، جراحی بینی زیبایی می‌باشد. عمل بینی زیبایی شامل جراحی‌هایی هستند که فرد به خاطر درد و یا بیماری به جراح بینی مراجعه نمی‌کند و این عمل بینی بیشتر جنبهٔ زیبایی دارد. در واقع تفاوت اصلی این دو عمل بینی نیز در این قسمت می‌باشد.

 

طریقه جراحی بینی

امروزه و با تخصصی شدن حرفه ها در هر کدام از این دسته ها متخصصان خاصی پرورش یافته‌اند و آمادهٔ پذیرش و خدمت رسانی به متقاضیان هستند. رینوپلاستی  جزء عمل‌های بینی سخت نمی‌باشد و ممکن است زمان زیادی را نیز صرف نکند.

لازم به ذکر است که افرادی که به این نوع از عمل های بینی روی می‌آورند در واقع،  در اکثر مواقع به دنبال زیبایی صورت خود می‌باشند. برای مثال فردی که بینی بزرگی دارد، اعتماد به نفس کمی نیز دارد و تصور میکند که امکان دارد افراد با دید خوبی به او نگاه نکنند، به همین دلیل نیز این عمل بینی نیاز است.

در بیشتر موارد جراحی‌های زیبایی بینی لازم است و جنبهٔ غیرضروری ندارد. در واقع افراد متوجه می‌شوند که بینی نامتناسبی دارند.جراحی‌های زیبایی بینی تاثیری بر روی نفس کشیدن ندارد و افراد می‌توانند در اکثر اوقات چهرهٔ جذاب تری داشته باشند.

انواع جراحی بینی

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، امروزه عمل بینی در دنیا و به خصوص کشور ما به یکی از رایج ترین عمل های زیبایی تبدیل شده است که روش های متفاوتی را نیز برای آن در نظر گرفته اند.

 • جراحی بینی به روش باز

 در این روش از جراحی بینی، در جهت دسترسی آسان تر و دید کامل تر جراح نسبت به بافت های زیرین، برشی در ناحیه ای بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود و پوست بینی به آرامی از روی سطح بافت برداشته خواهد شد. در جراحی بینی باز میزان کمی از التهاب و تورم ناشی از عمل که در ناحیه ی نوک بینی ایجاد خواهد شد، دیرتر بر طرف خواهد شد که این موضوع نیز نگران کننده نخواهد بود چرا که در آخر تورم در بینی دیر یا زود رفع خواهد شد.

 • جراحی بینی به روش بسته

جراحی پلاستیک بینی بسته برای اشخاصی مناسب است که تصمیم دارند تا تغییرات محدودی در بینی آن ها ایجاد شود و نیازی به تغییرات وسیع در بینی خود ندارند. در عمل بینی به روش بسته همه ی برش های مورد نیاز در ناحیه ی داخلی بینی انجام خواهد شد و جراح با ورود از سوراخ های بینی عمل را انجام می دهد.

عوامل موثر در نتیجه جراحی بینی

 یکی از فاکتور های اصلی تعیین کننده نتیجه نهایی مطلوب جراحی بینی، کیفیت پوست بینی می باشد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که رعایت نکات بعد از جراحی بینی هم در رسیدن به نتیجه دلخواه تاثیر بسزایی دارد اما به جرات میتوان گفت که اصلی ترین فاکتور یک جراحی بینی، تبحر و تجربه ی پزشک جراح است.

 

انواع جراحی بینی

از دیگر عوامل مهم در موفقیت پس از جراحی بینی، تشخیص دقیق است. این موضوع هم از نظر تشخیص علت زیبا نبودن بینی در چهره براساس آنالیز دقیق صورت و هم از نظر تشخیص درست و دقیق مشکلات تنفسی پیش از جراحی حائز اهمیت است تا بیمار داوطلب جراحی پلاستیک بینی از زیبایی طبیعی و رفع مشکل تنفسی و سلامت بینی پس از جراحی اطمینان داشته باشد.

جراحی بینی منجر به چه تغییراتی میشود؟

عمل بینی می‌تواند منجر به تغییر در موارد زیر شود:
اندازه بینی به طوری که با دیگر اجزای صورت متناسب باشد.
پهنای بینی در قسمت پل.
مشخصات بینی با برآمدگی یا فرورفتگی قابل مشاهده بر روی پل بینی.
نوک بینی در صورت بزرگی، افتادگی یا در حالتی که بیش از حد سر بالا باشد.
سوراخ‌های بینی در صورت بزرگی یا سر بالا بودن.
زاویۀ بین بینی و لب بالایی

مراقبت های قبل از جراحی بینی

بسیاری از اشخاص خیال میکنند که فقط باید بعد از عمل و در دوران نقاهت رینوپلاستی  مراقبت های لازمو مورد نیاز را انجام دهند اما لازم است بدانید که این مراقبت ها از قبل عمل جراحی بینی نیز باید انجام بگیرند که نتیجه ی مطلوب تری حاصل شود. یکی از اولین و مهم ترین اقداماتی که بیمار باید قبل از عمل بینی انجام دهد، دادن آزمایش و گرفتن عکس از بینی است که برای جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است و باید انجام دهید.

 

طریقه عمل بینی

 

مشخص کردن فرم بینی که می خواهید و پیدا کردن یک دکتر معتبر و ماهر نیز از دیگر ملزومات قبل از عمل بینی می باشد. فراموش نکنید که حتما در جلسات مشاوره پزشک مورد نظرتان برای عمل بینی شرکت کنید که نکات ضروری به شما گفته شود. در ادامه نکاتی که باید قبل از عمل بینی رعایت شود نام برده شده است. اما توجه داشته باشید برای دریافت اطلاعات دقیق تر باید با پزشک خود مشورت کنید.

 • در صورتی که دچار سرماخوردگی هستید تا بهبودی کامل، جراحی بینی را به تعویق بیاندازید.
 • اگر در طی یکسال گذشته عمل بینی انجام داده اید، حتما جراح بینی خود را مطلع کنید.
 • روزجراحی  خانم ها باید بدون لاک ناخن و حتی ناخن مصنوعی و بدون داشتن آرایش مراجعه کنند.
 • آقایان نیز قبل از زمان مشخص شده عمل جراحی بینی پیشنهاد می شود که ریش و سبیل خود را اصلاح کنند.
 • در روز جراحی بینی یک لباس راحتی که دارای دکمه از جلو باشد تن کنید تا در زمان تعویض لباس با بینی تماسی نداشته باشد.
 • یک ساعت قبل از زمان مشخص شده با یک یا دو همراه به کلینیک مورد نظر خود مراجعه کنید.
 • قبل از مراجعه یا شب قبل از عمل بینی دوش بگیرید.
 • در صورتی که از لنز چشمی استفاده می کنید قبل از عمل بینی آن را خارج کنید.

 

 • قوز جراحی بینی
 • دو هفته قبل از جراحی بینی از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی دوری نمایید به این خاطر که منجر به کاهش اکسیژن موجود در خون در طی عمل جراحی بینی خواهد شد.
 • به مدت دو هفته از داروهایی از جمله آسپرین و بروفن که منجر به اختلال در انعقاد خون خواهند شد، اجتناب کنید. به این دلیل که مصرف این داروها خطر خونریزی حین عمل بینی را افزایش خواهد داد و عمل بینی را دچار اختلال خواهد کرد.
 • شب قبل از عمل بینی شام سبک میل کنید و حدودا به مدت ۶ الی ۸ ساعت چیزی نخورید تا زمان عمل بینی معده خالی باشد، چنانچه معده حین عمل خالی نباشد محتویات معده برگشت خواهد داشت و وارد مجرای تنفسی خواهد شد.
 • انجام آزمایش خون قبل از عمل بینی که جراح فوق تخصص پلاستیک برای شما تجویز کرده است را انجام دهید و آزمایشات قبل از رینوپلاستی  را روز تعیین شده برای عمل بینی همراه داشته باشید.
 • چنانچه بیماری خاصی دارید و یا تحت درمان داروی خاصی هستید یا حتی به داروی خاصی حساسیت دارید جراح بینی خود را مطلع سازید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

در ابتدا این نکته را به خاطر بسپارید که شما به تازگی یک عمل جراحی سخت و سنگین را پشت سر گذاشته اید. چه عمل انحراف بینی و چه عمل زیبایی بینی را انجام داده باشید، ضرروی است که مراقبت های بعد از جراحی را جدی بگیرید تا مجبور به جراحی دوم یا همان عمل ترمیمی بینی نشوید. برای تکمیل فرآیند درمان و بهبودی کامل لازم است نکات زیر را رعایت کنید:

 • طرز خوابیدن بعد از رینوپلاستی

معمولا بیماران، مخصوصا افرادی که عادت دارند به پهلو بخوابند، شب اول بعد از جراحی بینی را به سختی سپری میکنند. به مدت هفت شبانه روز بعد از عمل بینی باید به پشت بخوابید و سرتان را کمی رو به بالا (بالاتر از بقیه بدن) قرار دهید. زمانی که به پشت می خوابید، تنفس راحت تر صورت میگیرد و هنگامی که سر رو به بالا قرار می گیرد، به کاهش ورم و کبودی کمک می کند و مانع ایجاد لخته های خون می شود.

 • شست و شو و استحمام بعد از عمل بینی

با توجه به این مسئله که شما در طول دوره ی بهبودی خود مسکن مصرف خواهید کرد، امکان لیز یا زمین خوردن در حمام زیاد است، پس حتما از کسی کمک بخواهید تا شما را در حمام همراهی کند. به صورت ناگهانی زیر دوش نروید و تلاش کنید فقط بدنتان را در حمام بشویید. زیر دوش، گچ و پانسمانتان خیس شده و استحکام خود را از دست می دهند. در نتیجه، پوست بینی به اجزای زیرین نچسبیده و ورم آن فروکش نخواهد کرد. فراموش نکنید که با آب ولرم حمام کنید چراکه آب گرم منجر به سرگیجه خواهد شد. زمانی که بدنتان را می شویید، تا حد امکان سرتان را رو به جلو خم نکنید. بهتر است روز قبل از جراحی یک استحمام کامل انجام دهید که به مدت چند روز بعد از جراحی نیازی به شست و شوی بدن نداشته باشید.

 • خمیازه کشیدن و خندیدن بعد از جراحی بینی

همانطور که میدانید خمیازه یک عمل غیرارادی است که عضله های صورت و سوراخ های بینی را درگیر می کند. خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی تاثیر چندانی بر نتیجه ی جراحی نخواهد داشت اما بهتر است به مدت دو هفته بعد از جراحی، خمیازه های خود را کنترل کنید. اما خندیدن بعد از رینوپلاستی  متفاوت می باشد و باید تللاش بیشتری در کنترل کردن خنده های خود داشته باشید. هنگامی که می خندید، نوک بینی رو به پایین مایل خواهد شد و پره های بینی به اطراف کش می آیند. در این حالت، استخوان و غضروف های فیکس نشده از جای جدید خود حرکت می کنند. علاوه براین، امکان دارد بخیه ها زودتر از زمان مقرر باز شوند و شکاف های جراحی جوش نخورند. در این صورت، زخم ها عفونت کرده و نتیجه ی جراحی بینی دور از انتظار شما خواهد شد.

 • تغذیه مناسب پس از جراحی بینی

شاید بعد از جراحی روده هایتان مثل قبل عمل نکنند و دچار یبوست شوید. برای جلوگیری ازبروز همچین اتفاقی، روزهای اول بعد از عمل غذاهای کاملا آبکی همچون سوپ میل کنید. رفته رفته می توانید غذاهای سفت تر همچون پوره ی سیب زمینی، ژله، اسموتی و بستنی را در رژیم غذایی خود قرار دهید .برخی از خوراکی ها می توانند سرعت بهبود شما را افزایش دهند و بعضی دیگر اثر منفی بر روند بهبود شما خواهند داشت پس قبل از اقدام برای جراحی بینی، بهتر است در مورد خوراکی های شفا بخش برای بعد از جراحی بینی بیشتر بدانید و قبل از روز جراحی این خوراکی ها تهیه و در خانه خود آماده داشته باشید.

 • استفاده مرتب از چسب بینی

چسب زدن بینی هم یکی از واجبات مراقبت های بعد از عمل است و موجب می شود تا پوست بینی به غضروف و استخوان بچسبد. چسب زدن تا ۶ ماه موثر است و پس از آن بینی تقریبا فرم خود را گرفته و چسب تاثیری ندارد.

عوارض احتمالی پس از جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی هنوز هم یکی از چالش برانگیزترین جراحی های صورت محسوب میشود که نیازمند دقت و مهارت بالایی است. با ترکیب جراح با تجربه، تکنیک صحیح جراحی و مراقبت های بعد از عمل، عوارض عمل بینی به حداقل می رسد. اما گاهی یک موقعیت اضطراری و فوری مثل موارد زیر بر اثر یک حادثه یا به مرور زمان پیش می آید که باید هر چه سریع تر درصدد درمان و متوقف کردن این شرایط برآمد.

 • خونریزی بینی
  • هماتوم سپتوم بینی
  • عفونت
  • خوب نشدن جای زخم
  • ترکیدن مویرگ ها در زیر پوست
  • بی حسی نوک بینی

 

 • خونریزی بینی

در طول جراحی بینی، به خصوص در جراحی بینی های استخوانی، یک قسمت از استخوان بینی برش داده یا برداشته می شود و به رگ های جلویی و زیرپوستی آسیب می رسد. این مسئله احتمال خونریزی بعد از رینوپلاستی  را افزایش می دهد. خونریزی تا چند روز بعد از عمل هر نوع بینی (اعم از استخوانی و گوشتی) یک عارضه ی طبیعی است.
برای درمان خونریزی بعد از جراحی، اغلب از یک تامپون در داخل بینی به مدت ۴۸ ساعت استفاده می شود. در موارد نادری که خونریزی مجددا بروز می دهد، باید از روش های جراحی مثل تشخیص آندسکوپی و روش های انعقاد خون استفاده کرد. در صورتی که نتوان علت و محل دقیق خونریزی را تشخیص داد، باید سرخرگ بینی را از طریق جراحی مسدود کرد.

 • هماتوم سپتوم (تیغه) بینی

جداسازی غضروف چهارگانه ی بینی از تیغه ی وسط آن ها برای اصلاح بدشکلی ها و دفورمیتی های بینی کاری رایج و معمول در عمل بینی است. در انتهای جراحی، غضروف ها مجدد به تیغه و سپتوم بینی متصل می شوند. در صورتی که غضروف ها به طور کامل در جای خود فیکس و ثابت نشوند، خونریزی بین دو غضروف منجر به لخته شدن خون می شود که به آن هماتوم سپتوم بینی می گویند. معمولا ۳ تا ۵ روز بعد از جراحی بینی، ورم شدید سپتوم بینی به داخل دو حفره ی آن راه هوا و تنفس را مسدود می کند. برای درمان هماتوم بینی، تنها چاره در همه ی موارد، جراحی و خارج کردن لخته ی خون است. پس از آن، داخل بینی تا ۴۸ ساعت پانسمان می شود و پزشک آنتی بیوتیک های موضعی را تجویز می کند.

 • عفونت

عفونت پس از عمل بینی باعث نفوذپذیری پوست بینی و راه های بینی یا کلوملا (تیغه ی بین دو سوراخ بینی) می شود و یا توده ی عفونی ایجاد می کند. عفونت های کوچک را می توان با آنتی بیوتیک ها درمان نمود. اما در صورتی که قسمتی از بینی آبسه کرده باشد، پزشک باید آنجا را برش داده و مایع عفونی را تخلیه کند.

 • خوب نشدن جای زخم

عفونت، خونریزی یا عدم تامین خون کافی در پوست بینی را می توان به عنوان علل بهبود نیافتن جای زخم و برش جراحی نام برد. در حالت طبیعی، خون بافت های بینی به خوبی و به اندازه تامین می شود و بنابراین، این عوارض به ندرت اتفاق می افتند. دلایل خون ناکافی در بینی می تواند شامل دیابت یا آسیب موضعی ناشی از خطای پزشکی باشد. چنانچه نکروز پوستی (بافت مردگی در پوست) اتفاق بیفتد، باید از روش های درمان پوست کمک گرفت.

 • ترکیدن مویرگ ها در زیر پوست

بعد از جراحی بینی، ترکیدن تعدادی از مویرگ ها در اطراف بینی طبیعی است. هنگامی که مویرگ ها در زیر پوست می ترکند، لکه های کبودی بر روی پوست ایجاد می شود که موقتی هستند و پس از مدتی از بینی می روند. اما در بعضی موارد، ممکن است این لکه ها باقی بمانند. در این صورت، باید پزشک خود را از مسئله باخبر کنید و در صورت نیاز، از متخصص پوست کمک بگیرید.

 • بی حسی نوک بینی

بعد از جراحی رینوپلاستی و اصلاح نوک آن، بیمار متوجه بی حسی نوک بینی خود می شود. این بی حسی به علت آسیب به عصب های آن نقطه به وجود می آید. دلیل اینکه چرا بی حسی بیشتر در نوک بینی احساس می شود این است که در طول جراحی، شکاف ها و برش ها در نوک بینی ایجاد می شوند و زمانی که پوست آن جدا می شود، عصب های نوک بینی آسیب نسبتا بیشتری می بینند. بنابراین بعد از عمل، بی حسی موقتی در نوک بینی امری طبیعی است و برای همه ی بیماران بروز می هد. بی حسی نوک بینی در بیشتر بیماران پس از دو هفته ی اول بعد از جراحی از بین می رود. اما این مدت زمان بستگی به شدت جراحی انجام شده دارد. نوک بینی بعضی بیماران تا ۶ ماه و برخی موارد نادر تا یک سال و نیم هم بی حس است. پس نگران نباشید و صبر کنید.

جراحی مجدد بینی یا ریویژن

جراحی بینی این روزها در میان دیگر جراحی های زیبایی حرف اول را می زند و بسیاری از افرادی که مراجعه می کنند، برای بار دوم برای انجام این جراحی اقدام می کنند. عدم رضایت از نتیجه کار باعث می شود که افراد برای بار دوم و یا حتی سوم برای ترمیم بینی جراحی شده خود اقدام کنند. ظاهر نامناسب و یا دور از معیارهای بیمار و همچنین مشکلات تنفسی که از مهم ترین عوامل شناخته شناخته شده است، یک فرد را مجبور به جراحی مجدد بینی می کنند. قبل از انجام جراحی بینی، بیمار و البته متخصص جراحی می بایست تمامی جوانب را در نظر بگیرد تا عدم رضایت باعث جراحی ترمیمی در این عضو از صورت نشود.

 

 

بعد از جراحی بینی

جالب است بدانید که اکثر مراجعه کنندگان برای جراحی مجدد بینی یا جراحی ترمیمی بینی از نتیجه کار و ظاهر جدید بینی خود احساس رضایت کافی نداشته و برای انجام مجدد این عمل مراجعه می کنند. در بعضی از موارد انتظار بی جا بیمار از نتیجه کار باعث می شود که یک جراح بدون در نظر گرفتن عوارض احتمالی جراحی ترمیمی را برعهده بگیرد و در برخی موارد نیز حق با بیمار بوده و ظاهر نامناسب بینی منجر به تکرار این جراحی می شود.

نقش لیزر در جراحی رینوپلاستی

جالب است بدانید که لیزر در دیگر شاخه‌های علم پزشکی خیلی پیشرفت کرده، برای مثال در علم چشم پزشکی لیزر پیشرفت خارق‌العاده‌ای را کسب کرده است و متخصصین چشم پزشک خدمات بسیار متنوع و متعددی را با استفاده از لیزر انجام میدهند. ولی لیزر در زمینه عمل بینی هنوز به آن صورت پیشرفت نکرده است. به این معنی که عمل بینی با لیزر انجام نمی شود. در جراحی بینی، فقط ایجاد چند برش‌ ساده‌ای با لیزر امکان پذیر می باشد.

جراحی بینی استخوانی

ولی تأثیرگذاری روی استخوان و غضروف و مخاط داخل بینی در حال حاضر به هیچ عنوان با لیزر امکان‌پذیر نخواهد بود. یکی از خواسته های متخصصین عمل بینی است که روزی با لیزر بینی را عمل کنیم. به این معنی که بدون آنکه دست به تیغ بزنند، توسط  لیزر بینی را جراحی کرد، اما در حال حاضر استفاده از لیزر در جراحی بینی فقط نقش تبلیغاتی دارد.

بعد از جراحی بینی چه انتظاری داشته باشیم؟

پس از یک هفته، آتل و باندپیچی از روی بینی شما برداشته خواهد شد. وجود کمی پف در صورت و نواحی اطراف چشم و همچنین کبودی و تورم بودن بینی کاملا طبیعی و نرمال است. کبودی دور چشم و تورم اطراف بینی به مدت چند روز ادامه خواهد داشت و پس از آن بهبود می یابد. کمپرس سرد می تواند برای به حداقل رساندن تورم و کاهش درد مفید باشد . ممکن است پزشک مورد نظر شما برای کاهش درد مسکن نیز تجویز کند .حدودا ۱۰ تا ۱۴ روز به طول می کشد تا کبودی و تورم بعد از جراحی بینی تقریبا از بین برود .ممکن است نیاز باشد تا چند روز اول بعد از جراحی سر خود را بالا نگه دارید. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا دوباره بتوانید فعالیت های شدید را از سر بگیرید.

هزینه و قیمت جراحی زیبایی بینی

هزینه جراحی بینی سوال بسیاری از مراجعه کنندگان به مطب و مراکز درمانی است که برای پاسخ دادن به آن می بایست عوامل مختلف و بسیاری را در نظر گرفته و بیشتر مورد بررسی قرار گیرند. بعضی از افراد به دلیل عدم انجام تحقیقات لازم و کافی تنها به دنبال شرایطی هستند که هزینه کمتری برای انجام این جراحی پرداخت کنند غافل از این که بی احتیاطی در انتخاب یک جراح با تجربه و متخصص ،هزینه های دیگری همچون جراحی ترمیمی را برای آن ها رقم خواهد زد.

 

چسب عمل بینی

مدت زمان جراحی زیبایی بینی ، مکان جراحی، تخصص جراح، نوع جراحی و چندین مورد دیگر را می توان از عوامل تأثیر گذار در هزینه عمل بینی دانست که هر کدام در شرایط مختلف می توانند قیمت عمل بینی را مشخص کنند. یک متخصص جراحی پلاستیک زیبایی در این زمینه پس از معاینات کامل و دقیق می تواند هزینه نهایی جراحی بینی را برای بیمار خود بازگو کند.

سوال خود را بپرسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
EnglishIran
جشنواره کلینیک فوق تخصصی دکتر حیدری

اطلاعات تماس :  ‏‪09336074096‬‏