روتوش بینی

روتوش بینی

روتوش بینی به انجام یکسری از فعالیت ها و ریزه کاری ها بعد از عمل اصلی گفته میشود.

روتوش بینیبعد از انجام عمل جراحی بینی ممکن است دچار مشکلات و ایراد شود که به دو شکل می باشد که برخی اوقات جزئی می باشد که عمل آن سریع و کوتاه انجام می شود و گاهی از حالت اول خود بدتر است و این عمل از عمل اول سخت تر خواهد بود زیرا قسمت های زیادی از بینی در عمل اولیه برداشته شده است و جراح موفق در رینوپلاستی باید از جایی دیگر غضروف و استخوان تهیه کند تا بتواند مشکل را حل نماید.

در کل بیش از حد برداشتن بافت بینی باعث مشکلات بسیاری می شود که گاهی قابل حل نمی باشد و آسیب های جدی در پی دارد .

در ۱۰ درصد بیماران که اقدام به جراحی بینی می کنند، ممکن است نیاز به عمل جراحی مجدد یا روتوش بینی باشد. در ۹۰ درصد باقی مانده، رضایت بیمار ۱۰۰ درصدی بوده و نیاز به روتوش بینی نیست.

مشکلات تنفسی

اگر بیمار بعد از جراحی اولیه دارای مشکلات بسیاری باشد مخصوصا در زمینه تنفسی نیاز به جراحی دوباره دارد ولی روتوش بینی با جراحی مجدد بینی تفاوت دارد زیرا در جراحی مجدد ناحیه ای که عمل شده است بافت مورد نیاز جهت اصلاح را از دست داده و باید بازسازی شود با کمک بخش های دیگری از بدن و ممکن است به مراتب سخت تر از جراحی اول باشد.

در نتیجه  عمل جراحی اولیه بسیارمورد اهمیت قرار میگیرد و باید با دقت فراوانی انجام شود و باید از یک پزشک با سابقه استفاده نمود تا مشکلات تنفسی عملکرد تنفسی بیمار را به خطر نیندازد. و بعد از عمل نیز باید دقت داشت در حفظ و نگهداری بینی و ضربه خوردن و آسیب زدن به بینی پرهیز کرد.

روتوش بینی ترمیمی

عملی روتوش بینی یا ترمیمی یا ثانویه به علت خوب نبودن ظاهر بینی یا تنگی نفس انجام می شود و گاهی اوقات ممکن است در ابتدا تنفس مشکلی نداشته باشد ولی بعد از مرور زمان مشکل تنگی نفس بوجود آید.

در صورت نارضایتی بیمار از نتیجه عمل و پسند نکردن بیمار و یا بدلیل تنگی نفس عمل ثانویه انجام می شود. یا وارد شدن ضربه به بینی و ایجاد تغییرات در بینی ،بینی نیاز به عمل مجدد دارد..

عمل جراحی ترمیمی بینی یا روتوش بینی (second Rhinoplasty) در واقع در جهت حل کردن مشکلات و ناراحتی ها کاربرد دارد.

در صورتیکه بیمار تنگی نفس داشته باشد این موضوع کاملا برطرف میشود در صورت داشتن انحراف ظاهری بینی کاملا رفع می گردد .

عدم تقارن سوراخ های بینی و یا تغییر شکل نوک بینی از بین خواهد رفت. در این عمل استخوان و غضروف بینی مورد نیاز است و در صورتیکه بافت ها به اندازه کافی نباشند باید از بافت گوش یا دنده استفاده شود.

انتظارات بیمار بعد جراحی

بنابراین در عمل روتوش بینی انتظارات بیمار انجام می شود که این عمل پس از یک الی دو سال پس از عمل اولیه انجام می شود و لازم است بدانید بزرگ کردن بینی از کوچک کردن آن بسیار سخت تر خواهد بود.

در روتوشبر روی  بینی نسبت به جراحی بینی اولیه، لازم نیست که بافت بینی باز شود و تغییرات روی ساختار بینی انجام شود.

توسط روتوش بر روی  بینی می توان تغییرات جزئی در غضروف و استخوان ها را انجام داد. این تغییرات باید پس از ۶ الی ۱۲ ماه بعد از جراحی بینی به علت کاهش ورم های بینی و ساخته شدن کامل استخوان بینی انجام شود.

ضروری است گفته شود که به دلیل آن که بینی یک عضو حیاتی است. نباید به هر شیوه ای که می توان آن را تغییر داد و یا در ساختار آن دخالت کرد.

بیشترین مراجعه کنندگان  امروزه برای جراحی زیبایی بینی سنی بین ۱۶ تا ۲۷ سال را دارند. این اشخاص برای زیباسازی چهره به جراح بینی مراجعه می کنند

روتوش بینی چیست؟

به انجام اقداماتی جزئی پس از انجام جراحی بینی روتوش بینی گفته می شود. در صورتی که بیمار پس از انجام جراحی به مشکلات تنفسی دچار شود، باید روتوش بینی انجام دهد.

پتانسیل بینی بعد عمل

به دلیل اینکه  بعد از انجام جراحی بینی، بینی مقداری از توانایی و پتانسیل خود را از دست میدهد  و نمی توان به بافت بینی دست زد.

روتوش بینی چیست؟

در برخی از مواقع نیاز است تا جراحی روتوش انجام شود. در روتوش برروی بینی باید مجدد بینی را جراحی کرده و در صورت نیاز برای بازسازی بینی از غضروف بدن خود بیمار استفاده میشود.

انواع روتوش بینی

بعضی  از افراد به دلیل مشکلاتی که پس از جراحی بینی برایشان پیش میاید، روتوش برروی بینی به دو شکل می باشد. در نوع اول روتوش بینی به دلیل ایجاد مشکلاتی بسیار جزئی بدون انجام جراحی بینی می توان اقدام به اصلاح ایرادات بینی کرد. این گونه از روتوش درزمان کم انجام می شود.

در موارد محدودی بعد از انجام جراحی بینی به دلایل مختلف ممکن است تا نیاز به انجام جراحی مجدد بینی باشد که به مراتب سخت تر از جراحی بینی اولیه میباشد.

ممکن است در این نوع از جراحی برای بازسازی بینی از غضروف های لاله گوش و سر دنده نیز استفاده شود.

روتوش بینی بسته

در این روش جراح بینی روتوش بینی را در مطب، کلنیک و یا مکانی که عاری از هر نوع از عفونت است انجام می دهد.

روتوش بینی بسته

اکثر افرادی که به دکتر برای روتوش بینی مراجعه می کنند، اشخاصی هستند که با این روش درمان می شوند. این گروه از افراد ممکن است در تنفس کمی مشکل پیدا کرده باشند. همچنین ممکن است با کمی تراش استخوان و یا غضروف ظاهر بینی مطلوبی به دست آورند و نیازی به جراحی مجدد بینی نباشد.

با توجه به این که در این روش بافت بینی توانایی و پتانسیلش در جراحی بینی اولیه کاهش یافته است، به بافت های بینی دست زده نمی شود و بسیار مورد استقبال قرار میگیرد.

روتوش بینی باز

در روش روتوشبر روی  بینی باز با توجه به ایرادتی که در جراحی بینی اولیه بر روی بینی باقی مانده ، جراح ترمیم بینی اقدام به روتوش بینی می کند.

این روش ممکن است نیاز داشته باشد تا از غضروف بدن خود فرد برای روتوش بر روی بینی استفاده کرد. از لاله گوش و یا سر دنده غضروف ها برداشته می شود. این غضروف ها در روتوش سوراخ های بینی به کار برده میشوند. برای انجام این نوع از روتوش ها باید به شرایط بینی بیمار و میزان نیاز به جراحی روتوش بینی دقت کرد.

برای انجام روتوش بینی به موارد زیر دقت کنید

  • انتظارات و توقعاتتان از نتیجه عمل واقع بینانه باشد.
  • پیچیدگی عمل بینی با هر بار عمل افزایش می باید و کار مشکل تر می باشد.

در صورتیکه چارچوب بینی ضعیفی دارید بهتر برای جراحی مجدد صورت  زمان زیادی از جراحی اولیه بگذرد حداقل یک سال بعد از جراحی اولیه.

داخل بینی هر گونه بافت زخمی نباید باشد.

صبور باشید و اقدام فوری برای جراحی مجدد یا روتوش برروی بینی نکنید.

روش های روتوش بینی

روتوش در بینی به چند روش انجام می شود در اینجا به برخی از روش ها اشاره شده است

سوهان کشیدن: در مورد سوهان کشیدن  بینی  باید گفت که این کار در مطب پزشک نیز انجام می شود اما پزشک باید به خوبی بینی را بی حس کند با این وجود  بیمار درد ناشی از آن را تا حدودی حس می کند  که برای وی ناخوشایند است

روتوش بینی

کورتون :گاهی ممکن‌است با تزریق کورتون برخی از بدشکلی ها بینی  را اصلاح نمود

تزریق ژل :گاهی می توان با تزریق ژلهای مخصوص یا تزریق غضروف مایع شده یا به کارگیری غضروف در مطب یا کلینیک برخی از ایرادهای جزئی بینی را برطرف نمود

 

اکثر این گونه اقدامات در مطب  خود پزشک قابل انجام‌است اما اگر احتمال دردناک بودن  ویا استریل بودن بسیار حیاتی بود بهتر است در اتاق عمل انجام‌ شود.

زمان انجام روتوش بینی

در حالت طبیعی باید گفت که بینی بعد از جراحی نیاز به یک سال زمان برای ترمیم پوست و نواحی جراحی شده دارد. در بیشتر مواقع بعد از گذشت یکسال از جراحی مشکلات و اختلالات در بینی نمایان می شود. در صورتی که زودتر از یکسال بعد از جراحی اقدام به روتوش شود فرد نه تنها از نتیجه آن راضی نبوده بلکه به عوارض زیادی مبتلا می شود که قابل اصلاح نیست.

 

روتوش بینی فقط در یک مورد پزشک شما می تواند زودتر از یکسال روتوش شما را انجام دهد و آن هم زمانی است که تغییرات پره های بینی مانند جمع کردن ان به درستی انجام نشده باشند که بعد از گذشت ۶ ماه از جراحی بینی می توان برای روتوش بینی اقدام کرد.

افراد بعد از جراحی اول بینی خود تا ترمیم کامل بینی خود و رفع کامل تورم بینی خود نباید آن را دستکاری کنند و از آن به درستی مراقبت کنند تا بدون خونریزی زودتر بهبود یابد.

 

برخی از خدمات دکتر حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک

 

4
سوال خود را بپرسید

avatar
2 نظرات
2 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
3 نویسندگان دیدگاه
نویسندهنسرین صادقینسرین صادقی آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
نسرین صادقی
مهمان
نسرین صادقی

سلام عمل بینی برای بار سوم خطرناک؟

موضوع پرسش
جراحی بینی
نسرین صادقی
مهمان
نسرین صادقی

آیا روتوش بینی درد دارد؟

موضوع پرسش
جراحی بینی
EnglishIran
جشنواره کلینیک فوق تخصصی دکتر حیدری

اطلاعات تماس :  ‏‪09336074096‬‏