جراحی ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی چیست؟

جراحی ژنیکوماستی درمان  بزرگی پستان در آقایان گفته می شود که ممکن است دردناک بوده و اغلب ممکن است  نامتقارن یا یکطرفه باشد. فیزیولوژی آن پیچیده بوده و علت آن مادرزادی یا اکتسابی باشد.

 

Gynecomastia surgery

چه عواملی باعث بزرگ شدن سینه مردان می‌شوند؟

اگر مقدار زیادی چربی در بافت سینه مردان جمع شده است به این وضعیت ژنیکوماستی کاذب گفته می‌شود. بیماران مبتلا به این عارضه با ورزش و رعایت رژیم غذایی می‌توانند به بهبود این بیماری کمک کنند و نیازی به عمل جراحی ندارند. بزرگ شدن نوک سینه‌ها نشان دهنده بزرگ شدن غدد موجود در سینه است.

در این نوع از ژنیکوماستی در مردان، ورزش و رژیم غذایی کفایت نمی‌کند. بنابراین علاوه بر لیپوساکشن انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه آقایان نیز ضروری است. دلایل مختلفی برای بزرگ شدن سینه مردان وجود دارد که عبارتند از:

 • بدن در حال جمع آوری استروژن است که منجر به ساخت بیش از حد بافت سینه می‌شود. همیشه استروژن اضافی باعث بزرگتر شدن سینه می‌شود.
 • به تدریج با افزایش سن سطح تستوسترون کاهش می‌یابد و سطح استروژن افزایش می‌یابد که همین امر موجب بزرگ شدن سینه می شود
 • مصرف برخی داروها باعث بزرگ شدن سینه می‌شود. برخی از انواع آنتی بیوتیک‌ها، داروهای سرطان، و سایر انواع داروها می‌توانند منجر به بزرگ شدن سینه شود.
 • پر کاری غده تیروئید باعث بزرگ شدن سینه مردان می‌شود.
 • بیماری‌های کلیوی و کبدی منجر به ژنیکوماستی می‌شوند.
 • گاهی اوقات تومور می‌تواند باعث بزرگ شدن سینه شود، کمبود ویتامین و مواد معدنی و دریافت بیش از حد کالری می‌تواند باعث بزرگ شدن سینه آقایان شود.

مراحل جراحی ژنیکوماستی

– بیهوشی

داروها برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می‌شوند. گزینه‌های دارویی شامل آرام‌بخش‌های وریدی و بیهوشی عمومی است. پزشک شما بهترین گزینه را به شما توصیه می‌کند.

– لیپوساکشن

در مواردی که ژنیکوماستی عمدتاً نتیجهٔ بافت چربی بیش از حد باشد، ممکن است از تکنیک‌های لیپوساکشن به تنهایی استفاده شود.

لیپوساکشن نیاز به وارد کردن یک کانول (یک لوله توخالی نازک) از طریق چند برش کوچک دارد. کانول در حرکت کنترل شده به جلو و عقب حرکت می‌کند تا چربی بیش از حد را از بین ببرد و سپس توسط مکش خلاء از بدن خارج می‌شود.

– برش

تکنیک‌های برش در جایی توصیه می‌شوند که بافت غده پستانی یا پوست بیش از حد برای اصلاح ژنیکوماستی لازم است، برداشته شود. برش همچنین هنگامی که پوست اطراف نوک پستان لازم است کاهش یابد یا هنگامی که بخواهیم نوک پستان طبیعی‌تر به نظر برسد، مورد نیاز است.

الگوهای برش بسته به شرایط خاص و اولویت جراحی متفاوت است. گاهی اوقات نیز ژنیکوماستی با هر دو روش لیپوساکشن و برش باهم درمان می‌شود.

روش‌های کوچک کردن سینه مردان

امروزه دو نوع مختلف عمل جراحی  ژنیکوماستی ( کوچک کردن سینه مردان ) وجود دارد. در اولین روش از لیپوساکشن به این منظور استفاده می‌شود.

در این درمان بافت چربی اضافی از ناحیه سینه خارج شده و سایر بافت‌ها در این ناحیه از بدن دست نخورده باقی می‌ماند. دومین روش مورد استفاده به این منظور ماستکتومی است که در آن بافت غده‌ای سینه با ایجاد شکاف‌های کوچک در کنار سینه، زیر بازو یا نزدیک سر سینه از محل خارج می‌شود. امروزه امکان استفاده از جراحی برای درمان مشکل سینه آقایان به همراه لیپوساکشن و خارج کردن بافت سینه به‌طور همزمان برای افراد وجود دارد.

عمل جراحی ژنیکوماستی یا کاهش سینه مردان

جراحی ژنیکوماستی تحت بی‌هوشی عمومی بر روی بیمار انجام می‌شود. در این زمان معمولاً از داروهای آنتی‌بیوتیک در طول عمل جراحی استفاده می‌گردد.

انجام جراحی ژنیکوماستی به حدود دو تا چهار ساعت زمان نیاز دارد. در ادامه پس از بی‌هوشی بیمار، شکاف‌های کوچک در نواحی اطراف سر سینه ایجاد شده، از طریق این شکاف‌ها، بافت اضافی سینه، چربی و پوست مازاد از محل خارج شده و باقیمانده بافت سینه حالت داده می‌شود.

 

جراحی ژنیکوماستی با لیپوساکشن

در واقع اغلب لازم است از درمان لیپوساکشن چندین بار برای دستیابی به نتایج دلخواه استفاده شود. به این منظور یک لوله مکش فلزی به نام کانولا از طریق یک شکاف بسیار کوچک به ناحیه تحت درمان وارد می‌شود.

این لوله می‌تواند بافت چربی را با استفاده از یک پمپ مکش قوی از زیر پوست خارج کند. این لوله از طریق شکافی کوچک به چربی زیر پوست وارد ‌شود. در مواقع لازم، می‌توان شکاف‌های مورد نیاز برای این درمان را در خطوط و شکاف‌های طبیعی پوست ایجاد کرد تا به این ترتیب ظاهر جای زخم باقیمانده پس از درمان حداقل باشد.

چربی خارج شده در این درمان باعث ایجاد تونل‌های بسیار ریز در لایه‌های چربی می‌شود. پس از انجام این درمان بر روی هر یک از سینه‌ها، لازم است تقارن آن‌ها با یکدیگر مورد بررسی دقیق قرار گیرد. در نهایت محل‌های ایجاد شکاف بخیه زده لوله‌های کوچک برای خروج مایعات و ترشحات اضافی در محل قرار خواهند گرفت.

قبل از انجام جراحی ژنیکوماستی  چه کارهایی باید انجام دهید؟

قبل از جراحی ژنیکوماستی مهم است که شما

-به وزن مطلوب برسید.

-جراح خود را در مورد داروهای خود آگاه کنید زیرا ممکن است برخی از آن‌ها نیاز به متوقف کردن داشته باشند.

-قبل وبعد از جراحی ژنیکوماستی سیگار نکشید.

-از شما خواسته خواهد شد که یک تاریخچهٔ کامل پزشکی شامل مواردی از قبیل مشکلات بهداشتی، داروهایی که مصرف می‌کنید و هرگونه آلرژی که ممکن است داشته باشید را به جراح خود ارائه دهید.

-ممکن است توصیه شود مصرف داروهای خاصی نظیر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین و داروهایی که حاوی آسپرین هستند را متوقف کنید.

– جراح شما هم چنین بعد از ژنیکوماستی  توصیه می‌کند که آزمایش‌های دیگری مانند آزمایش خون، آزمایش‌های اشعه ایکس یا الکتروکاردیوگرافی را برای ارزیابی قلب خود انجام دهید.

 

مراقبت‌های لازم پس از عمل جراحی ژنیکوماستی

 

توصیه‌های لازم در ارتباط با اقدامات و مراقبت‌های مورد نیاز پس از جراحی ژنیکوماستی یا کاهش اندازه سینه توسط جراح در اختیار بیمار قرار گرفته و این توصیه‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

-تمام توصیه‌های ارائه شده درباره مراقبت از زخم‌های جراحی  ژنیکوماستی را به دقت رعایت کنید.

-پوشیدن یک پوشش تنگ ارتجاع پذیر برای مدت یک تا چهار هفته تا از این طریق دستیابی به بهترین نتایج ممکن و ایجاد حداقل جای زخم پس از درمان امکان‌پذیر گردد.

-دوره بهبودی پس از جراحی ژنیکوماستی با لیپوساکشن فقط به چند روز زمان نیاز دارد. مدت زمان لازم برای بهبودی پس از جراحی ژنیکوماستی ممکن است چند هفته طول بکشد.

– از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید و نیزاز انجام فعالیت‌های ورزشی شدید برای یک ماه در صورتی که ازجراحی ژنیکوماستی استفاده شده باشد. در این شرایط احتمالاً بیمار با مقداری درد و ورم برای چند هفته مواجه خواهد شد.

 

-در صورت هر گونه خونریزی، درد شدید یا علائم غیر عادی به جراح خود اطلاع دهید.

خطرات جراحی ژنیکوماستی چیست

-حساسیت به نوار، چسب و عوامل تزریق شده در برخی افراد دیده شده است.

-ریسک بیهوشی یکی دیگر از خطرات جراحی ژنیکوماستی است

-خونریزی (هماتوم)

-لخته شدن خون

-عدم تقارن پستان

-کانتور پستان و بی‌نظمی شکل آن

-تغییر در احساس نوک پستان و سینه به طور موقت یا دائمی

-آسیب به ساختارهای عمیق مانند اعصاب، عروق خونی، عضلات و ریه‌ها

 

-عوارض قلبی و ریوی

-بافت چربی موجود در پستان ممکن است از بین برود (نکروزیز چربی)

-عفونت

-درد پایدار

-احتمال جراحی دوباره دز صورت نیاز در برخی افراد دیده شده است.

هزینه جراحی ژنیکوماستی

هزینه‌های این عمل جراحی می‌تواند به طور گسترده‌ای متفاوت باشد. برای این جراحی هزینه‌های بیهوشی، امکانات اتاق عمل یا سایر هزینه‌های مرتبط باید در نظر گرفته شود. هزینه جراح ممکن است بر اساس تجربه او، نوع روش و موقعیت جغرافیایی متفاوت باشد.

به طور خلاصه هزینه‌های جراحی عبارتند از:

 • هزینه‌های بیهوشی
 • هزینه‌های بیمارستان یا جراحی
 • آزمایش‌های پزشکی
 • لباس‌های پس از جراحی
 • نسخهٔ دارو
 • هزینهٔ جراح

نتایج چه مدت دوام خواهد داشت؟

تحت شرایط نرمال، نتایج جراحی ژنیکوماستی طولانی مدت است؛ جلسات منظم مراجعه پس از عمل از اهمیت بالایی برخوردار است.
از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب یا برنزه کردن به مدت حدوداً شش هفته اجتناب کنید، تا زمانی که کبودی و اکثر تورم فروکش کند.

 

اشعه خورشید باعث طولانی شدن مدت ورم شده و می‌تواند باعث تغییر رنگ دائمی پوست شود. قرار گرفتن در معرض آفتاب در روزهای اول پس از جراحی می‌تواند باعث آشکار شدن جای اسکار روی بدن شود.

در برخی بیماران که خاصیت کشسانی پوست از بین رفته است (اکثراً در بیماران مسن) ممکن است حتی بعد از عمل نیز پوست یا چروک اضافه وجود داشته باشد. در بیشتر موارد این چین و چروک تا شش الی دوزاده ماه پس از جراحی وجود خواهد داشت و سپس بطرز قابل توجهی کاهش می‌یابد و پوست افتاده معمولاً سفت می‌شود.

پس از جراحی کاهش اندازه سینه مردان، پدیده‌ای رخ می‌دهد که در پی آن هاله پستان کوچک می‌شود. . این مشکل معمولاً زمانی رخ می‌دهد که مقدار قابل توجهی از بافت غدد لنفاوی برداشته شود.صبور باشید. ممکن است سه ماه یا بیشتر طول بکشد که ورم فروکش کرده و نتایج نهایی جراحی دیده شود.

 

سوال خود را بپرسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
جشنواره کلینیک فوق تخصصی دکتر حیدری

اطلاعات تماس :  ‏‪09336074096‬‏