جراحی چانه

جراحی چانه

جراحی چانه و گونه یکی از عمل های زیبایی چانه و گونه صورت است که با هدف زیبایی چانه و گونه انجام می شود.

جراحی چانه

چانه یکی از نقاط مهم در صورت چانه است که شکل آن در تناسب دیگر اجزای صورت موثر می باشد. بزرگ بودن یا کوچک بودن چانه فرم بینی را تحت تاثیر قرار داده و باعث بزرگ به نظر رسیدن آن می شود.

جراحی ژینوپلاستی برای بزرگ کردن چانه های کوچک است. طبق بررسی های انجام شده بالارفتن سن موجب تغییراتی در استخوان های صورت می شود و باعث بزرگ یا کوچک شدن چانه می شود. به همین علت این جراحی در بین بزرگسالان شایع است.

کاشت گونه نیز روشی موثر در بهبود برجستگی، فرم، و متوازن کردن صورت و زیبایی چانه و گونه یک فرد است. این مورد به روش های مختلف انجام می شود که یا به صورت تزریق فیلر یعنی چربی یا ژل بوده و یا در طول عمل پروتز از جنس سیلیکون یا گورتکس استفاده میشود.

جراحی چانه نیز می تواند با هدف عقب بردن  ،جلو آوردن  و اصلاح چانه شکل چانه انجام شود.

دلایل افزایش جراحی چانه در جامعه

رایج ترین علت را می توان در تغییر ارزش های مورد توجه برخی افراد جامعه دانست. بعضی  مردم، این روزها تایید شدن و مورد توجه قرار گرفتن را در داشتن چهره مد روز می دانند که ریشه یابی و تحلیل آن در این گفت وگو نمی گنجد. شکل دادن به اجزای بدن، علم تخصصی و تجربه ی مورد نیاز  لازم دارد و جراح باید بتواند ضمن ایجاد شکلی مناسب، سلامت اعصاب و بافت های دیگر ناحیه را حفظ کند.

نحوه جراحی بزرگ کردن چانه

نحوه جراحی بزرگ کردن چانه

 

ابتدا فرد تحت بی حسی قرار می گیرد در بعضی موارد که تغییرات زیادی باید در چانه اعمال شود نیاز به بیهوشی عمومی می باشد .

در این جراحی چانه برشی در داخل دهان بین لب پایینی و لثه  زده می شود و  لبه استخوان چانه را جدا کرده و به جلو کشیده میشود سپس با سیم یا پیچ و تسمه فلزی ویژه ای آن را در جای جدید فیکس می کند .

پس از پایان جراحی چانه محل برش بخیه زده شده و نواری روی چانه می زند . معمولا جراحی چانه یک ساعت به طول انجامد و بیمار پس از چند ساعت مرخص می شود . در برخی موارد جراح توصیه می کند برای بزرگ کردن چانه از پروتز چانه استفاده شود.

اقدامات بعد از عمل بزرگ کردن چانه

لباسهایتان را تا ۳ روز پس از جراحی خشک و دست نخورده نگه دارید. اگر لباسهایتان گشاد و شل است دکترتان  را در جریان بگذارید.

مراقبت های پس از جراحی بزرگ کردن چانه

بعد از جراحی چانه ورم در ناحیه برش مشاهده می شود که در طی چند هفته بهبود می یابد.

در صورت بروز درد از داروهای مسکن استفاده نمائید.

بعد ازگذشت یک هفته از جراحی چانه می توانید فعالیت های روزمره خود را انجام دهید.

علل بزرگ کردن چانه

از بین بردن اثرات پیری که در گردن و چانه نمایان می شود.

از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست موجب به نظر رسیدن عقب رفتگی چانه می شود که با جراحی بزرگ کردن چانه این مشکلات برطرف می شود.

اصلاح پسروی چانه به دلایلی مانند تحلیل استخوان ، بازسازی ساختار دهان در اثر اختلالاتی همچون  بیماری، آسیب ، استفاده از دندان مصنوعی.

افردی  که سابقه جراحی بینی برای تغییر استخوان آن یا فک داشته اند از جراحی چانه برای ایجاد تناسب در صورت استفاده می کنند.

در اشخاصی که دارای کوتاهی چانه ، عقب رفتگی و کوچکتر می باشند این چانه ها دارای برجستگی کمی می باشد . علاوه بر اینکه اشکالات زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد موجب به وجود آمدن مشکلاتی در جویدن یا بستن دهان می شود.

جراحی کوچک کردن چانه

 

جراحی کوچک کردن چانه

این جراحی برای کوچک کردن ، عقب بردن چانه ای که جلو و بزرگ به کار برده میشود  در جراحی چانه برشی در زیر چانه و درست در داخل دهان ایجاد می شود. برای شکستن استخوان فک از اره مخصوص جراحی استفاده میشود و آن را از دهان خارج می کند. این جراحی چانه مانند عمل بزرگ کردن فک می باشد با این تفاوت که در این جراحی چانه ، استخوان به سمت عقب برده می شود.

کاندیدای جراحی کوچک کردن چانه

بهتر است این جراحی برای بیماران که در سلامت خوب هستند، بدون بیماری های فعال و یا شرایط جدی انجام شود . جراحی چانه می تواند برای بیماران مبتلا به چانه کوچک یا زودرس تاثیر گذار باشد.

چانه ای که بیش از اندازه کوچک نسبت به دیگر ویژگی های صورت باشد می تواند باعث بینی بیش از حد طولانی شود. اغلب جراحان پلاستیک از ایمپلنت های چانه استفاده می کنند تا ویژگی های یک بیمار جوانتر را متعادل کنند و یا با استفاده از روش ژنتیک ممکن است در ارتباط با یکی دیگر از روش های آرایشی در یک بیمار بالغتری استفاده کنند.

روش جراحی کوچک کردن چانه

می توان تغییر شکل چانه را با استفاده از ایمپلنت های چانه و یا با تغییر موقعیت استخوان که از چانه پشتیبانی می کند انجام داد.

بیشتر مدل های ایمپلنت در دسترس هستند، از انواع مواد مختلف، از جمله سیلیکون یا دیگر مواد ساخته شده است. جراح با مشورت با شما نوع ایمپلنت مورد مورد نظر را انتخاب خواهد کرد.

در طول عمل چانه ، جراح برش داخل لب پایین یا زیر چانه انجام می دهد. سپس جراح استخوان چانه را جایگزین کرده یا ایمپلنت را از طریق این برش قرار می دهد.

اقدامات لازم پس از عمل چانه

 

ممکن است مختصری تورم یا احساس کشش روی چانه  احساس کنید.

در روزهای اول بعد از جراحی باید از غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، استفاده نکنید.

اکثر تورم بعد از جراحی  طی شش هفته از بین می رود و شما می توانید از ظاهر جدید خود لذت ببرید.

درد در اطراف ناحیه چانه ممکن است وجود داشته باشد و نتوانید دهان خود را خیلی خوب باز کنید ولی  برطرف خواهد شد.

بعد از جراحی  پانسمان چانه سه روز برای ثابت نگه داشتن ایمپلنت نگه داشته می شود.

دراین جراحی و مواردی که استخوان بریده می شود، پانسمان برای پنج روز نگه داشته می شود و باید بیمار به مدت دو هفته فقط از غذاهای نرم استفاده نماید.

پس از ده روز بعد از جراحی معمولا شما قادر به انجام فعالیت های طبیعی خود خواهید بود.

چه کسانی نیاز به پروتز چانه دارند؟

به طور کلی باید گفت که در حالت عادی لب پایین یک فرد باید ۲-۱ میلی متر عقب‌تر از لب بالا و چانه ۲-۱ میلی متر عقب‌تر از لب پایین باشد. اگر چهره فرد یه این گونه نباشد و چانه عقب‌تر از حالت عادی باشد، جراحی  چانه از روشهای مناسب برای رفع این مشکل است .

 

جراحی چانه چیست

در حقیقت شما با اتجام این جراحی فاصله بین لب پایین و چانه را کم می کنید و شکل صورت را بعد از جراحی یه حالت  طبیعی  برمی گردانید. البته این هنر پزشک شما است که بر اساس چهره فرد ، پروتز مناسبی را برای او انتخاب کرده که علاوه بر زیبایی،  چهره بیمار را طبیعی و زیبا می کند.

برای جلو آوردن چانه دو روش وجود دارد

-استفاده از پروتز چانه

-جلوآوردن استخوان چانه

موارد استفاده از پروتز در جراحی چانه

پروتز در جراحی زیبایی چانه یه شما کمک می کند تا چانه فرد ابعاد و شکل های مختلفی داشته باشد که  شما با استفاده از آن می توانید ارتفاع و جلوآمدگی چانه را برطرف کنید.

یه عنوان مثال پزشک برای  برطرف کردن کوچکی چانه برشی را داخل دهان فرد  یا  در زیر چانه فردایجاد می کند و پروتز مورد نظر را داخل چانه فرد قرار می دهد.

 

 

الیته این نکته را بدانید که بعداز جراحی چانه و ایجاد برش جای هیچ گونه زخم بر روی چانه شما باقی نمی ماند  و جراح مورد نظر با توجه به اندازه صورت و سایر ویژگی های بیمار اصلاحات مورد نیاز را اعمال می کند.

 

 

انجام این جراحی به کمک بی حسی موضعی برای شما  انجام می باشد و حدود ۳ الی ۵ سانتی متر برش برای قرار دادن پروتز بر روی چانه و با داخل دهان ایجاد می شود.

 

 

عوارض جراحی چانه

عوارض جراحی چانه چیست

یکی از عوارض این جراحی کبودی و تورم است که مدتی زمان  لازم است تا به طور کامل بهبود یابد.

عوارض دیگر جراحی چانه مربوط به بیهوشی فرد است که ممکن است بر سیستم تنفسی  فرد تاثیر بگذارد سوزش خفیف بعد از جراحی  تا مدت کوتاهی احساس کنید.

هزینه پروتز چانه

ابن را بدانید که هزینه پروتز چانه بسته به نوع پروتز مورد استفاده  وپیچیدگی جراحی برای فرد متفاوت است . عواملی که بر قیمت پروتز چانه تاثیرگذار است شامل دستمزد پزشک ،وسایل مورد نیاز در طول عمل همچنین  تجربه پزشک ومحل انجام جراحی نیز در قیمت آن  تاثیرگذار است .

برخی از خدمات دکتر حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک

 

سوال خود را بپرسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
جشنواره کلینیک فوق تخصصی دکتر حیدری

اطلاعات تماس :  ‏‪09336074096‬‏