جراحی پروتز صورت

جراحی پروتز صورت

جراحی پروتز صورت برای حجم دهی اجزای مختلف صورت مانند گونه و چانه مورد استفاده قرار می گیرد، در جراحی پروتز صورت  بیشتر از پروتز های سیلیکونی استفاده می شود که سازگاری خوبی با بدن دارد .

جراحی پروتز صورتعوامل اصلی که در انتخاب یک پروتز در جراحی پروتز صورت ، جنس و شکل آن ها می باشند .

در جراحی پروتز صورت پروتز باید دارای چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

 • انعطاف پذیری نسبی داشته باشد
 • سازگاری بافتی داشته باشد
 • پایداری و استحکام
 • عدم واکنش بافتی
 • مقاومت به عفونت راداشته باشد
 • قابلیت خارج شدن را داشته باشد
 • فاقد ضرر برای بافت اطراف صورت

بیشتر این پروتز های مورد استفاده از جنس سیلیکونی هستند اما پروتز های دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرند که برای بدن نیز ضرری ندارند .

هر کدام از این پروتز ها را می توان با مواد ، ابعاد و برجستگی های مختلفی به منظور ایجاد بهترین تناسب با ویژگی های مورد نظر در صورت فرد ایجاد نمود .

پروتز ها از نظر شکل و محل بکارگیری ۳ دسته ی پرکاربرد و اصلی شامل موارد زیر می باشند :

پروتز چانه در جراحی پروتز صورت :

با استفاده از پروتز چانه می توان  برجستگی و اندازه چانه را افزایش داد . اغلب این پروتز ها برای ایجاد تعادل چانه و یا دیگر اجزای برجسته ی صورت همچون پیشانی بلند و یا بینی بزرگتر به کار گرفته می شوند .

پروتز چانه در جراحی پروتز صورت :پروتز فک تحتانی :

این پروتز ها برای افزایش پهنای تحتانی صورت و ایجاد یک فک تحتانی مستحکم تر به کار گرفته می شوند .

پروتز گونه در جراحی پروتز صورت :

با استفاده از پروتز گونه میتوان ناحیه ی گونه ی فرد را حجیم تر و برجسته تر کرد . به علاوه می توانند به عنوان جایگزین حجم از دست رفته به دلیل پیری صورت و یا مشخص نمودن قسمت گونه برای افرادی که هیچ حاشیه ای در آن ندارند استفاده نمایند.

به گزارش آسان طب سه مدل پروتزگونه انجام می شود . پروتزگونه در سه مدل گونه ای – زیر گونه ای و ترکیبی وجود دارد .

پروتز گونه در جراحی پروتز صورت :گونه ای : این نوع پروتز در استخوان گونه قرار داده می شود و سبب برجستگی بیشتری در گونه شما می شود .

زیرگونه ای :  این نوع پروتز سبب ایجاد گونه های پرتری خواهد شد و لاغری را افتادگی گونه را نیز رفع می کنند .

ترکیبی : این مول پروتز سبب بهبود مناسب وضعیت گونه و استخوان گونه می شود .

یکسری از انواع پروتز گونه مانند پروتزهایی که جنسشان سیلیکون است قابل جدا شدن در اینده هستند. اما برخی پروتزها مثل پروتزهایی که با بافت استخوان ادغام شده اند و دیگر جزو ساختمان گونه و بدن هستند قابل جدا سازی نیستند.

به گزارش آسان طب بهترین روش پروتز در جراحی پروتز صورت  ، پروتز سیلیکونی است. چون سیلیکون وقتی روی گونه است مانند استخوان به نظر میرسد، نرم است و سازگاری خوبی با آناتومی اندام های زیرین گونه دارد. شما در این مدل پروتز هیچ وقت احساس تیز بودن نمی کنید.

همچنین براحتی میتوانید در صورت نیاز آن را تعویض یا جدا کنید. اما متاسفانه برخی روشها مانند پروتز پلی اتیلنی برای جدا کردن یا تعویض به مشکلات زیادی برخورد میکنند .

نحوه انجام جراحی پروتز صورت

جراحی پروتز صورت تحت بی هوشی عمومی صورت می گیرد ، با توجه به محل جراحی برش هایی در ناحیه مورد نظر توسط جراح با دقت بالایی ایجاد می شود تا پروتز در جای مناسی جایگذاری شود، برش ها باید با دقت بالایی ایجاد شود، زیرا این جراحی حساسیت بسیار بالایی دارد .

نحوه انجام جراحی پروتز صورت

در جراحی پروتز صورت با توجه به ناحیه ای که قرار است پروتز جایگذاری شود نحوه ایجاد برش متفاوت می باشد . همان طور که گفته شد پروتزهای صورت بیشتر در گونه ، فک و چانه مورد استفاده قرار می گیرد، که در این سه ناحیه نحوه برش متفاوت می باشد .

در جراحی پروتز گونه در اکثر موارد برای جایگذاری پروتز از برش در دهان استفاده می شود، در برخی موارد دیگر از برش در درون پلک پایینی یا درون خط مو استفاده می شود ، نحوه ایجاد برش بستگی به نظر جراح خوب برای زیبایی صورت  و ناحیه که قرار است برجسته شود بستگی دارد .

در جراحی پروتز فک، برای جایگذاری پروتز از برش در داخل دهان استفاده می شود و برش هایی ایجاد شده با استفاده از بخیه های قابل جذب بسته می شود .

مراقبت های بعد از جراحی پروتز صورت اهمیت بسیار بالایی دارد در روز های اولیه در صورتی که برش ار داخل دهان باشد خوردن و آشامیدن کمی سخت می باشد ، از غذاهای نرم و میکس شده مانند سوپ استفاده نمایید تا فشار بر ناحیه برش وارد نشود .

 

جراحی پروتز صورت  را می توان همزمان با جراحی زیر به کار برد :

 • لیفت ابرو و پیشانی
 • بلفاروپلاستی
 • لیفت صورت
 • رینوپلاستی
 • لیپوساکشن گردن

نتایج جراحی پروتز صورت

نتایج جراحی پروتز صورت، پس از جایگذاری پروتز کاملا قابل مشاهده می باشد، ولی بعلت تورم و کبودی های ایجاد شده برای مشاهده نتایج نهایی باید کمی صبر کنید .

نتایج جراحی پروتز صورت دائمی می باشد، برای دریافت بهترین نتایج در انتخاب جراح خوب در جوانسازی صورت خود دقت نمایید . برای انجام این جراحی فوق تخصص جراحی پلاستیکی را انتخاب نمایید که تو زمینه این جراحی تجربه بالایی داشته باشد.

هزینه جراحی پروتز صورت

هنگامی که در رابطه با انجام دادن یا انجام ندادن جراحی پروتز صورت تصمیم گیری می کنیم، هزینه انجام این روش درمانی می تواند یک فاکتور با اهمیت برای بیشتر بیماران باشد.

بطور خاص هزینه  جراحی پروتز صورت می تواند با توجه به جراحی که انتخاب شده و  محل انجام عمل جراحی متفاوت باشد.

جراحی پروتز صورت

علاوه بر این نیاز است هزینه های مربوط به انجام آزمایش خون، عکس برداری رادیولوژی و سایر هزینه پروتز گونه که بصورت جانبی برای جراحی هستند نیز زمان محاسبه هزینه درمان مورد توجه قرار گیرد.

هزینه عمل جراحی پروتزصورت در صورتی که همراه با دیگر انواع عمل های جراحی پلاستیک صورت انجام شود، به صورت چشمگیر کاهش پیدا می کند.

به هر حال برای راحتی بیشتر افراد متقاضی، معمولاً از طرح های مختلف تامین مالی جراحی پلاستیک برای ایجاد امکان پرداخت قیمت جراجی پروتز صورت درمان برای بیماران با هر بودجه و استطاعت مالی استفاده میشود .

دکتر عطاالله حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک در زمینه جراحی پروتز های صورت تجربه بسیار بالای دارند می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر در صورتی که خواستار پروتز گونه یا پروتز چانه خود هستید مشاوره های لازم را دریافت نمایید .

 

چه قسمتهاي از صورت مناسب پروتز است

يكي از بهترين شرايط  پروتز زمانی است كه رشد كم استخوان باعث ايجاد نقصي در صورت شود مانند حالتي كه استخوان چانه يا گونه به خوبي رشد نكرده و كوچك باشد.

بیشترین جایی از صورت که برای برجسته کردن آن از پروتز استفاده می شود، چانه است. بسیاری از افراد به دلیل داشتن چانه کوچک، با برجسته کردن آن تغییر بسیار زیادی را در صورت خود ایجاد می کنند. برجسته کردن گونه با پروتز  بعد از چانه ، شایعترین مورد استفاده از پروتز صورت را به خود اختصاص می دهد.

برجسته کردن این دو ناحیه با پروتز، برای بسیاری از افراد شناخته شده اند اما بهتر است این را بدانید که برجسته کردن نواحی دیگری از صورت مانند زاویه فک نیز در افرادی که مناسب این کارند، تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی صورت فرد خواهد داشت. در این مورد انجام مشاوره قبل از عمل بسیار راه کمک کننده است.

در اغلب موارد پروتز صورت بر روی استخوان قرار می گیرد. در چنين مواردي ميتوان بوسيله پيچ هاي مخصوص، پروتز را به استخوان  وصل كرد تا خطر عارضه جا به جايي آن به حداقل برسد.

گاهي در بافتهاي نرم مانند لب نيز پروتز استفاده مي شود. در اين موارد به دليل قابل لمس بودن پروتز و تأثيري كه بر روي حركت لبها مي گذارد، برخي از بيماران از نتايج آن راضی نیستندو در مقابل عده اي از افراد به دليل این که لب حجم زیادی پیدا می کند از نتيجه راضي مي باشند.

شایعترین و مهمترین عوارض  پروتز صورت چیست؟

غیر قرینگی بعد از نصب پروتز یکی از شایعترین عوارض بعد از جراحی می تواند باشد. در اغلب موارد این غیر قرینگی بسیار اندک بوده و نیاز به اصلاح ندارد. از عوامل مهم ایجاد غیر قرینگی صورت می توان به عدم ثابت کردن پروتز حین جراحی و یا وارد شدن ضربه بعد از جراحی نام برد.
از عوارض دیگر پروتز صورت می توان به احساس بیحسی در نواحی اطراف پروتز اشاره کرد . خوشبختانه این بیحسی در اغلب موارد مختصر بوده و تقریبا در تمامی موارد با گذشت زمان بهبودی نسبی ایجاد می شود.

جراحی پروتز صورت

به دليل اينكه پروتز براي بدن يك جسم خارجي محسوب ميشود و بدن نميتواند از آن مانند اعضاي ديگر خود در برابر ميكروبها محافظت كند.  لذا به صورت تئوري تمام پروتزهاي كه در بدن قرار ميگيرند احتمال عفونت را دارند. با اين حال برخي از پروتزها به دليل سازگاري بيشتر با بدن تا حدودي با بدن يكي شده به نحوي كه اجازه رشد بافتها در آنها وجود دارد.

آيا پروتز براي جوانسازي صورت نيز كاربرد دارد؟

درروند افزايش سن يكي از تغييراتي كه در صورت برخي افراد ايجاد ميشود كاهش حجم صورت است. در اين افراد از پروتز براي حجم دادن به صورت و برجسته كردن بخش هايي از آن استفاده ميشود.  به دليل اينكه از روشهاي ديگري مانند تزريق چربي، نتايج بهتري بدست آيد، اغلب بيماران كمتر از پروتز براي جوانسازي صورت مانند زاویه دار کردن فک یا جراحی کاشت پروتز چانه  استفاده مي كنند.

 

 

 

 برخی از خدمات دکتر حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک

سوال خود را بپرسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
EnglishIran
جشنواره کلینیک فوق تخصصی دکتر حیدری

اطلاعات تماس :  ‏‪09336074096‬‏